reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę po udzieleniu urlopu wypoczynkowego

Wypowiedzenie umowy o pracę po udzieleniu urlopu wypoczynkowego

Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę rozpoczyna się od dnia rozpoczęcia przez niego urlopu wypoczynkowego i trwa do jego zakończenia. Skuteczne natomiast będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego.

Pracownik wystąpił o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 1 grudnia 2015 r., na co wyraziliśmy zgodę. Jednak 30 listopada 2015 r. chcemy mu wręczyć 1-miesięczne wypowiedzenie. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe – pyta Czytelniczka z Gdańska.

Postępowanie Państwa będzie prawidłowe, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostanie pracownikowi skutecznie doręczone 30 listopada 2015 r. Wypowiedzenie umowy o pracę może rozpocząć swój bieg od urlopu wypoczynkowego udzielonego pracownikowi od 1 grudnia 2015 r.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 ustawy – Kodeks pracy; dalej: k.p.). Okres urlopu wypoczynkowego jest zatem okresem ochronnym, w którym nie jest możliwe wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Zakaz wypowiedzenia obejmuje wypowiadanie wszystkich rodzajów umów, które mogą być rozwiązane przez pracodawcę w trybie wypowiedzenia.

W omawianej sytuacji istotne znaczenie ma ustalenie momentu złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę, który pozwoli na określenie początku biegu okresu wypowiedzenia. Skuteczne będzie bowiem wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, nawet jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w czasie urlopu. Kodeks pracy nie zawiera przepisu określającego, kiedy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostaje uznane za złożone drugiej stronie. W tym zakresie na podstawie art. 300 k.p. stosuje się art. 61 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę należy uznać za złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Zgodne z prawem jest wypowiedzenie, które zakończy się w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika, jeżeli zostało złożone przed rozpoczęciem tego urlopu.

Zakaz zwolnienia pracownika na urlopie wypoczynkowym dotyczy tylko wypowiedzenia, a więc złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę, a nie skutku, jakim jest rozwiązanie umowy o pracę. Udzielając zatem pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 1 grudnia 2015 r., nie naruszą Państwo prawa, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostanie wręczone pracownikowi 30 listopada 2015 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama