Jak wypowiedzieć umowy o pracę na okres próbny
REKLAMA
Umowa o pracę na okres próbny
Umowa na okres próbny, jak sama nazwa wskazuje jest umową terminową. Może ona poprzedzać każdego rodzaju umowę o pracę, w tym także umowę o pracę na zastępstwo, mimo że zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na czas próbny jest nieobowiązkowe. Celem umowy próbnej jest sprawdzenie ze strony pracownika, jak i pracodawcy czy dalsza współpraca interesuje obie strony stosunku pracy. Okres trwania umowy na okres próbny jest ograniczony do 3 miesięcy. Warto podkreślić, że jest to okres maksymalny, co oznacza, że pracownik i pracodawca mogą skrócić okres próbny.
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny ma takie same prawa jak pracownicy zatrudnieni na umowy na czas określony, czy na umowy na czas nieokreślony.
Zobacz także: Umowa o pracę na okres próbny
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Przed upływem okresu próbnego każda ze stron umowy o pracę może wcześniej rozwiązać umowę. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą tego dokonać za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny powinno nastąpić w formie pisemnej. Co prawda kodeks pracy nie przewidział dla tej czynności szczególnej formy, ale jest ona przydatna dla celów dowodowych, na przykład w sądzie. Co nie zmienia faktu, iż wypowiedzenie złożone w formie ustnej jest ważne i skuteczne.
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
Kup książkę:
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023Wypowiedzenie umowy na okres próbny nie wymaga uzasadnienia.
Umowa na okres próbny może zostać rozwiązana przed upływem okresu próby także bez wypowiedzenia lub za porozumieniem stron.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny określony jest przepisami kodeksu pracy i zależy od okresu, na jaki umowa została zawarta. Okres wypowiedzenia umowa na okres próbny wynosi odpowiednio:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online- 3 dni - przy umowie nieprzekraczającej dwóch tygodni,
- 1 tydzień - przy umowie powyżej dwóch tygodni,
- 2 tygodnie - przy umowie zawartej na okres trzech miesięcy.
Pracownikowi, którego umowa o pracę na okres próbny została zawarta na okres 3 miesięcy ma prawo do 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pod warunkiem, że umowa o pracę została wypowiedziana przez pracodawcę i pracownik złożył pracodawcy wniosek o udzielenie takich dni wolnych. Co ważne za dni wolna na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie
Zobacz także: Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPodstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: