Kiedy pracownik po godzinach pracy wszczyna konflikty
REKLAMA
REKLAMA
Pan Tomek, pracownik spółki, należał do władz jednego ze związków zawodowych działających u pracodawcy. 11 marca 2005 r. pracownik ten pobił dwóch działaczy konkurencyjnego związku, również zatrudnionych w spółce. Do incydentu doszło już poza godzinami i miejscem pracy. Gdy pracodawca się o tym dowiedział wypowiedział Panu Tomkowi umowę o pracę z powodu „rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego, polegającego na pobiciu współpracowników”. Pracodawca zaznaczył, że nie może dalej zatrudniać Pana Tomka, bowiem jego postępowanie w sposób ciężki narusza porządek i atmosferę w miejscu pracy oraz zasady współżycia społecznego w zakładzie pracy, a także zagraża bezpieczeństwu zatrudnionych w spółce pracowników. Pan Tomek odwołał się do sądu pracy twierdząc, że naruszenie zasad współżycia społecznego nie jest wystarczającym powodem do wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego.
REKLAMA
Przeczytaj także: Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?
Sąd Najwyższy nie przyznał racji pracownikowi. Stwierdził, że wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę była prawdziwa i wystarczająco konkretnie sformułowana. Ponadto, zdaniem Sądu Najwyższego, naruszenie zasad współżycia społecznego może stanowić samoistną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę – także w przypadku pracownika szczególnie chronionego ze względu na pełnione funkcje związkowe.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Sąd Najwyższy wskazał, że zgodnie z art. 100 § 2 pkt 6 Kodeksu pracy pracownik ma obowiązek przestrzegać norm współżycia społecznego nie tylko w miejscu zatrudnienia, ale także poza miejscem i czasem pracy. Powinien więc zarówno w czasie pracy, jak i po jej zakończeniu (poza zakładem pracy) powstrzymać się od wszelkich zachowań mogących zakłócić dobrą atmosferę i prawidłową współpracę między pracownikami.
Z powyższego wynika, że pobicie innego pracownika jest samodzielną przesłanką do wypowiedzenia umowy o pracę, nawet jeżeli do pobicia doszło już po godzinach pracy i poza zakładem pracy. Dotyczy to także pracownika będącego działaczem związkowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat