reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

Obecnie powszechne są działania pracodawców mające na celu monitoring miejsca pracy, wykonywanych zadań czy ogólnie czasu spędzanego przez pracowników w pracy. Jak daleko może się posunąć pracodawca w kontrolowaniu swoich pracowników?

Powszechnie stosowane przez pracodawców metody to monitorowanie skrzynki mailowej i stron internetowych, które pracownicy odwiedzają w ciągu pracy. Coraz częściej spotykamy jednak kamerowy monitoring miejsc pracy, nie tylko korytarzy ale także pomieszczeń, w których pracują pracownicy. Wobec faktu, że nie ma obecnie kompleksowej regulacji w tym zakresie, pracodawcy posuwają się do coraz to wymyślniejszych sposobów monitorowania pracownika, w niektórych przypadkach jest to np. montowanie GPS w samochodzie służbowym.

Pan Jacek jest przedstawicielem handlowym. Do swojej dyspozycji ma służbowy telefon komórkowy oraz samochód. Przed rozpoczęciem pracy pracodawca uprzedził go, że wszystkie samochody w firmie są wyposażone w GPS dzięki któremu w każdej chwili można zlokalizować pracownika i sprawdzić, czy samochód jest rzeczywiście wykorzystywany w celach służbowych.

Przeczytaj również: Czy pracodawca może gromadzić notatki służbowe

W związku z tym, że przepisy prawa nie precyzują, kiedy pracodawca jest uprawniony jest do stosowania różnych form monitoringu, takie zachowanie najczęściej jest tłumaczone dobrem pracodawcy, jako wartością chronioną w Kodeksie pracy. To w interesie pracodawcy leży, aby praca była wykonywana dobrze, we właściwym czasie i z należytą jakością. Ponadto, każdy pracownik ma obowiązek sumiennie wykonywać swoją pracę, a taki monitoring pozwala „wyłapać” tych pracowników, którzy w czasie pracy zajmują się kwestiami nie związanymi z obowiązkami służbowymi.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że zbyt daleko posunięte działania kontrolne mogą naruszyć prawa osobiste pracownika, takie jak jego godność czy tajemnicę korespondencji. Aby pracodawca nie naraził się na zarzut zbyt daleko idącej kontroli, musi zawsze rozważyć, jakie metody będą odpowiednie dla konkretnej sytuacji, i co przez dany system monitoringu chce osiągnąć.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama