| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?

Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony – na podstawie przepisów o wynagradzaniu – zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dotyczy to niektórych grup pracowników, które mają prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy w czasie trwania zatrudnienia na podstawie przepisów szczególnych.

Zalicza się do nich: nauczycieli akademickich, pracowników naukowych i pracowników badawczo-technicznych jednostek badawczo-rozwojowych, pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz asesorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Pracownicy ci mają prawo do wynagrodzenia, zatem nie mają prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia. W przypadku niezdolności do pracy trwającej po jego ustaniu, przysługuje im zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach.

Prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje również, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego oraz w czasie pozostawania w areszcie tymczasowym lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Przeczytaj także: Jak rozlicza składki Polak w Australii i Australijczyk w Polsce

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres trwania niezdolności do pracy, jeśli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego, co zostało stwierdzone prawomocnymwyrokiem sądu.

Jeśli niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu (fakt ten jest stwierdzony przez lekarza i zaznaczony kodem „C” w zaświadczeniu lekarskim albo innym dokumentem wydanym w postępowaniu prowadzonym dla innych celów, np. powypadkowych), ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych 5 dni orzeczonej niezdolności do pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli zostanie stwierdzone, że w czasie tego zwolnienia od pracy wykonywał pracę zarobkową albo wykorzystywał zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem. Okoliczności te ustalane są w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w razie stwierdzenia, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. W takim przypadku następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim, a jeśli zasiłek został już wypłacony, podlega on zwrotowi. W razie podejrzenia że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, należy wystąpić do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.

Źródło: www.zus.pl

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w czasie tego zwolnienia od pracy wykonywał pracę zarobkową.
Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w czasie tego zwolnienia od pracy wykonywał pracę zarobkową.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »