Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?
REKLAMA
REKLAMA
Zalicza się do nich: nauczycieli akademickich, pracowników naukowych i pracowników badawczo-technicznych jednostek badawczo-rozwojowych, pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz asesorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Pracownicy ci mają prawo do wynagrodzenia, zatem nie mają prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia. W przypadku niezdolności do pracy trwającej po jego ustaniu, przysługuje im zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach.
REKLAMA
Prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje również, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego oraz w czasie pozostawania w areszcie tymczasowym lub odbywania kary pozbawienia wolności.
Przeczytaj także: Jak rozlicza składki Polak w Australii i Australijczyk w Polsce
Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres trwania niezdolności do pracy, jeśli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego, co zostało stwierdzone prawomocnymwyrokiem sądu.
Jeśli niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu (fakt ten jest stwierdzony przez lekarza i zaznaczony kodem „C” w zaświadczeniu lekarskim albo innym dokumentem wydanym w postępowaniu prowadzonym dla innych celów, np. powypadkowych), ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych 5 dni orzeczonej niezdolności do pracy.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli zostanie stwierdzone, że w czasie tego zwolnienia od pracy wykonywał pracę zarobkową albo wykorzystywał zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem. Okoliczności te ustalane są w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w razie stwierdzenia, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. W takim przypadku następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim, a jeśli zasiłek został już wypłacony, podlega on zwrotowi. W razie podejrzenia że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, należy wystąpić do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.
Źródło: www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat