Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat
REKLAMA
Dawniej pomagali w budowie Huty Katowice, pracowali przy żniwach i w leśnictwie. Teraz uczą się zawodu, kończą kursy lub pracują podczas wakacji. To młodzi ludzie z Ochotniczych Hufców Pracy. 13 czerwca popularne OHaPy obchodzą 55-lecie działalności. Utworzone 13 czerwca 1958 roku, w zmienionej formule po 1989-tym, funkcjonują do dziś.
REKLAMA
Kilkadziesiąt lat temu junacy z OHP zorganizowani w hufcach, otrzymywali szansę na zdobycie zawodu i znalezienie pracy. Władze zapewniały im ogólną oświatę i wychowanie obywatelskie. W zamian za to młodzi ludzie mieli nieść pomoc PRL-owskiej gospodarce. I tak, pracowali w Bieszczadach przy budowie kolejki wąskotorowej, pomagali podczas żniw lub wykopków, a także w budowie osiedli w wielu miastach. Junacy z OHP byli zatrudnieni w zakładach przemysłowych w Trójmieście, w płockiej Petrochemii, przy wznoszeniu Huty Katowice lub fabryki samochodów małolitrażowych w Tychach, a także odbudowywali Zamek Królewski w Warszawie. Niektórzy wyjeżdżali za granicę, na przykład na budowę autostrad do Jugosławii.
Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni
W latach 70. OHP organizowało obozy letnie dla młodzieży szkolnej i studentów. W ciągu dnia młodzi ludzie pracowali w polu lub w fabryce, a popołudnia spędzali uczestnicząc w zajęciach sportowych, jeżdżąc na wycieczki lub organizując popularne wówczas, ogniska. Obozy te, podobnie, jak inne formy działania tej organizacji, dawały komunistycznym władzom możliwość ideologicznej indoktrynacji i wychowania "świadomych obywateli".
Po przemianach demokratycznych, ze struktur OHP usunięto oddziały obrony cywilnej i oficerów zawodowych Wojska Polskiego, powołano też nowe, "cywilne" kierownictwo tej organizacji.
Obecne OHP swoją ofertę kieruje głównie do młodzieży z rodzin najbiedniejszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zapewnia możliwość ukończenia gimnazjum lub dodatkowych kursów zawodowych, kształcąc w 62. profesjach. Pomaga też znaleźć pracę stałą, albo sezonową - w kraju i za granicą. Co roku z pomocy OHP korzysta ponad 250 tysięcy młodych ludzi. Nadzór nad OHP sprawuje minister pracy i polityki społecznej.
Więcej informacji o OHP
OHP przyjmuje młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat. Stanowią oni trzy główne grupy. Są to po pierwsze - osoby zaniedbane środowiskowo, często z trudnościami w szkole, przebywające w ponad dwustu placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Drugą grupę stanowi młodzież zagrożona bezrobociem, trzecią - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy w czasie wolnym od nauki chcą podjąć pracę, najczęściej w wakacje.
Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę
OHP realizuje Krajowy Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Robi to między innymi poprzez projekt „Bezpieczny szlak”, który obejmuje około 22. tysięcy młodych ludzi. Korzystają oni w swojej okolicy z takich placówek, jak świetlice środowiskowe, ośrodki profilaktyki i interwencji społecznej, czy punkty interwencji kryzysowej.
Co roku jest organizowany ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP oraz wiele imprez, na których młodzi ludzie mogą zaprezentować swoje osiągnięcia sportowe, z dziedziny kultury, działalności krajoznawczej, czy turystycznej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat