REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat

REKLAMA

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat. Zostały utworzone dnia 13 czerwca 1958 r.

Dawniej pomagali w budowie Huty Katowice, pracowali przy żniwach i w leśnictwie. Teraz uczą się zawodu, kończą kursy lub pracują podczas wakacji. To młodzi ludzie z Ochotniczych Hufców Pracy. 13 czerwca popularne OHaPy obchodzą 55-lecie działalności. Utworzone 13 czerwca 1958 roku, w zmienionej formule po 1989-tym, funkcjonują do dziś.

REKLAMA

Autopromocja

Kilkadziesiąt lat temu junacy z OHP zorganizowani w hufcach, otrzymywali szansę na zdobycie zawodu i znalezienie pracy. Władze zapewniały im ogólną oświatę i wychowanie obywatelskie. W zamian za to młodzi ludzie mieli nieść pomoc PRL-owskiej gospodarce. I tak, pracowali w Bieszczadach przy budowie kolejki wąskotorowej, pomagali podczas żniw lub wykopków, a także w budowie osiedli w wielu miastach. Junacy z OHP byli zatrudnieni w zakładach przemysłowych w Trójmieście, w płockiej Petrochemii, przy wznoszeniu Huty Katowice lub fabryki samochodów małolitrażowych w Tychach, a także odbudowywali Zamek Królewski w Warszawie. Niektórzy wyjeżdżali za granicę, na przykład na budowę autostrad do Jugosławii.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

W latach 70. OHP organizowało obozy letnie dla młodzieży szkolnej i studentów. W ciągu dnia młodzi ludzie pracowali w polu lub w fabryce, a popołudnia spędzali uczestnicząc w zajęciach sportowych, jeżdżąc na wycieczki lub organizując popularne wówczas, ogniska. Obozy te, podobnie, jak inne formy działania tej organizacji, dawały komunistycznym władzom możliwość ideologicznej indoktrynacji i wychowania "świadomych obywateli".

Po przemianach demokratycznych, ze struktur OHP usunięto oddziały obrony cywilnej i oficerów zawodowych Wojska Polskiego, powołano też nowe, "cywilne" kierownictwo tej organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecne OHP swoją ofertę kieruje głównie do młodzieży z rodzin najbiedniejszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zapewnia możliwość ukończenia gimnazjum lub dodatkowych kursów zawodowych, kształcąc w 62. profesjach. Pomaga też znaleźć pracę stałą, albo sezonową - w kraju i za granicą. Co roku z pomocy OHP korzysta ponad 250 tysięcy młodych ludzi. Nadzór nad OHP sprawuje minister pracy i polityki społecznej.

Więcej informacji o OHP

OHP przyjmuje młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat. Stanowią oni trzy główne grupy. Są to po pierwsze - osoby zaniedbane środowiskowo, często z trudnościami w szkole, przebywające w ponad dwustu placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Drugą grupę stanowi młodzież zagrożona bezrobociem, trzecią - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy w czasie wolnym od nauki chcą podjąć pracę, najczęściej w wakacje.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

OHP realizuje Krajowy Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Robi to między innymi poprzez projekt „Bezpieczny szlak”, który obejmuje około 22. tysięcy młodych ludzi. Korzystają oni w swojej okolicy z takich placówek, jak świetlice środowiskowe, ośrodki profilaktyki i interwencji społecznej, czy punkty interwencji kryzysowej.

Co roku jest organizowany ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP oraz wiele imprez, na których młodzi ludzie mogą zaprezentować swoje osiągnięcia sportowe, z dziedziny kultury, działalności krajoznawczej, czy turystycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA