REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat

REKLAMA

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat. Zostały utworzone dnia 13 czerwca 1958 r.

Dawniej pomagali w budowie Huty Katowice, pracowali przy żniwach i w leśnictwie. Teraz uczą się zawodu, kończą kursy lub pracują podczas wakacji. To młodzi ludzie z Ochotniczych Hufców Pracy. 13 czerwca popularne OHaPy obchodzą 55-lecie działalności. Utworzone 13 czerwca 1958 roku, w zmienionej formule po 1989-tym, funkcjonują do dziś.

Autopromocja

Kilkadziesiąt lat temu junacy z OHP zorganizowani w hufcach, otrzymywali szansę na zdobycie zawodu i znalezienie pracy. Władze zapewniały im ogólną oświatę i wychowanie obywatelskie. W zamian za to młodzi ludzie mieli nieść pomoc PRL-owskiej gospodarce. I tak, pracowali w Bieszczadach przy budowie kolejki wąskotorowej, pomagali podczas żniw lub wykopków, a także w budowie osiedli w wielu miastach. Junacy z OHP byli zatrudnieni w zakładach przemysłowych w Trójmieście, w płockiej Petrochemii, przy wznoszeniu Huty Katowice lub fabryki samochodów małolitrażowych w Tychach, a także odbudowywali Zamek Królewski w Warszawie. Niektórzy wyjeżdżali za granicę, na przykład na budowę autostrad do Jugosławii.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

W latach 70. OHP organizowało obozy letnie dla młodzieży szkolnej i studentów. W ciągu dnia młodzi ludzie pracowali w polu lub w fabryce, a popołudnia spędzali uczestnicząc w zajęciach sportowych, jeżdżąc na wycieczki lub organizując popularne wówczas, ogniska. Obozy te, podobnie, jak inne formy działania tej organizacji, dawały komunistycznym władzom możliwość ideologicznej indoktrynacji i wychowania "świadomych obywateli".

Po przemianach demokratycznych, ze struktur OHP usunięto oddziały obrony cywilnej i oficerów zawodowych Wojska Polskiego, powołano też nowe, "cywilne" kierownictwo tej organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecne OHP swoją ofertę kieruje głównie do młodzieży z rodzin najbiedniejszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zapewnia możliwość ukończenia gimnazjum lub dodatkowych kursów zawodowych, kształcąc w 62. profesjach. Pomaga też znaleźć pracę stałą, albo sezonową - w kraju i za granicą. Co roku z pomocy OHP korzysta ponad 250 tysięcy młodych ludzi. Nadzór nad OHP sprawuje minister pracy i polityki społecznej.

Więcej informacji o OHP

OHP przyjmuje młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat. Stanowią oni trzy główne grupy. Są to po pierwsze - osoby zaniedbane środowiskowo, często z trudnościami w szkole, przebywające w ponad dwustu placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Drugą grupę stanowi młodzież zagrożona bezrobociem, trzecią - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy w czasie wolnym od nauki chcą podjąć pracę, najczęściej w wakacje.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

OHP realizuje Krajowy Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Robi to między innymi poprzez projekt „Bezpieczny szlak”, który obejmuje około 22. tysięcy młodych ludzi. Korzystają oni w swojej okolicy z takich placówek, jak świetlice środowiskowe, ośrodki profilaktyki i interwencji społecznej, czy punkty interwencji kryzysowej.

Co roku jest organizowany ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP oraz wiele imprez, na których młodzi ludzie mogą zaprezentować swoje osiągnięcia sportowe, z dziedziny kultury, działalności krajoznawczej, czy turystycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  REKLAMA

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA