| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Wyższa płaca – lepsza praca?

Wyższa płaca – lepsza praca?

Konkurencja na rynku pracy, rosnące koszty utrzymania – czynniki te zmuszają pracowników do większej mobilności w zakresie zatrudnienia. Jednak przy zmianie miejsca pracy warto kierować się czymś więcej niż wysokością wynagrodzenia.

Obecnie odchodzi się raczej od modelu, w którym pracownik funkcjonuje w jednej firmie aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Kiedyś to była norma. Ludzie raczej trzymali się pracy i niechętnie ją zmieniali. Obecnie tak się raczej nie da. Trudna sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie wymusza na pracownikach konieczność zmiany miejsca zatrudnienia. Ludzie poszukują firm, które będą mogły zagwarantować im stabilne źródło utrzymania. Czy jednak tylko to się liczy?

Co najczęściej motywuje pracowników do zmiany miejsca pracy? Takie są czasy, że głównym motywatorem do zmiany miejsca pracy są pieniądze. Wiadomo, że każdy chce pracować za godne wynagrodzenie. Jeżeli nadarza się okazja zmiany miejsca zatrudnienia, przy czym oferowane stanowisko jest zbieżne z tym, które obecnie zajmujemy, ale za większe pieniądze, nikt się raczej nie będzie wahał. Nie należy jednak zbyt pochopnie podejmować decyzji o zmianie miejsca pracy.

Wpaść w sidła łowcy głów

Pole do popisu w tej kwestii mają headhunterzy. Ich zadaniem jest werbowanie ludzi do pracy i nakłanianie ich do zmiany dotychczasowego miejsca zatrudnienia. Głównym czynnikiem, który ma zachęcić pracowników do zmiany pracodawcy jest zaproponowanie znacznie wyższego wynagrodzenia za wykonywanie takiej samej pracy jak w dotychczasowej firmie. Wiele osób jest skłonnych do zmiany miejsca zatrudnienia właśnie z tego powodu.

Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Niejednokrotnie jednak zbyt pochopne podjęcie decyzji, tj. skupianie się tylko na wysokości wynagrodzenia, może okazać się zgubne. Już niejedna osoba się o tym przekonała. Zdarzały się sytuacje, w których pracownicy decydowali się na zmianę firmy, ciesząc się z otrzymania wyższego wynagrodzenia. Początkowo wszystko wyglądało dobrze, ale za jakiś czas okazywało się, że firma ma problemy finansowe i musi zdecydować się na zwolnienia grupowe. Najczęściej do rozstania się z firmą typowani są pracownicy, którzy mają najkrótszy staż pracy. Dopiero wówczas okazuje się, że zmiana miejsca pracy była największym błędem.

Bogate doświadczenie – pomaga nam w znalezieniu pracy, czy wręcz przeciwnie?

Wyrzucamy sobie, że mogliśmy zostać w starej firmie i zarabiać wprawdzie mniej, ale mieć jednocześnie większą stabilność zatrudnienia. Z drugiej jednak strony nie da się tego tak do końca przewidzieć. Czasami pracodawcy potrafią tak zaskoczyć, że pracownik z dnia na dzień otrzymuje wypowiedzenie bez zbędnych wyjaśnień.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »