REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa płaca – lepsza praca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Wyższa płaca – lepsza praca?
Wyższa płaca – lepsza praca?

REKLAMA

REKLAMA

Konkurencja na rynku pracy, rosnące koszty utrzymania – czynniki te zmuszają pracowników do większej mobilności w zakresie zatrudnienia. Jednak przy zmianie miejsca pracy warto kierować się czymś więcej niż wysokością wynagrodzenia.

Obecnie odchodzi się raczej od modelu, w którym pracownik funkcjonuje w jednej firmie aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Kiedyś to była norma. Ludzie raczej trzymali się pracy i niechętnie ją zmieniali. Obecnie tak się raczej nie da. Trudna sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie wymusza na pracownikach konieczność zmiany miejsca zatrudnienia. Ludzie poszukują firm, które będą mogły zagwarantować im stabilne źródło utrzymania. Czy jednak tylko to się liczy?

REKLAMA

Autopromocja

Co najczęściej motywuje pracowników do zmiany miejsca pracy? Takie są czasy, że głównym motywatorem do zmiany miejsca pracy są pieniądze. Wiadomo, że każdy chce pracować za godne wynagrodzenie. Jeżeli nadarza się okazja zmiany miejsca zatrudnienia, przy czym oferowane stanowisko jest zbieżne z tym, które obecnie zajmujemy, ale za większe pieniądze, nikt się raczej nie będzie wahał. Nie należy jednak zbyt pochopnie podejmować decyzji o zmianie miejsca pracy.

Wpaść w sidła łowcy głów

Pole do popisu w tej kwestii mają headhunterzy. Ich zadaniem jest werbowanie ludzi do pracy i nakłanianie ich do zmiany dotychczasowego miejsca zatrudnienia. Głównym czynnikiem, który ma zachęcić pracowników do zmiany pracodawcy jest zaproponowanie znacznie wyższego wynagrodzenia za wykonywanie takiej samej pracy jak w dotychczasowej firmie. Wiele osób jest skłonnych do zmiany miejsca zatrudnienia właśnie z tego powodu.

Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Niejednokrotnie jednak zbyt pochopne podjęcie decyzji, tj. skupianie się tylko na wysokości wynagrodzenia, może okazać się zgubne. Już niejedna osoba się o tym przekonała. Zdarzały się sytuacje, w których pracownicy decydowali się na zmianę firmy, ciesząc się z otrzymania wyższego wynagrodzenia. Początkowo wszystko wyglądało dobrze, ale za jakiś czas okazywało się, że firma ma problemy finansowe i musi zdecydować się na zwolnienia grupowe. Najczęściej do rozstania się z firmą typowani są pracownicy, którzy mają najkrótszy staż pracy. Dopiero wówczas okazuje się, że zmiana miejsca pracy była największym błędem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bogate doświadczenie – pomaga nam w znalezieniu pracy, czy wręcz przeciwnie?

Wyrzucamy sobie, że mogliśmy zostać w starej firmie i zarabiać wprawdzie mniej, ale mieć jednocześnie większą stabilność zatrudnienia. Z drugiej jednak strony nie da się tego tak do końca przewidzieć. Czasami pracodawcy potrafią tak zaskoczyć, że pracownik z dnia na dzień otrzymuje wypowiedzenie bez zbędnych wyjaśnień.

Grunt to dobry wywiad

Trzeba liczyć się z tym, że przy zmianie pracy należy brać pod uwagę nie tylko wysokość wynagrodzenia. Warto sprawdzić firmę, w której będziemy pracowali. Dobrze przeprowadzić krótki wywiad na temat jej sytuacji na rynku pracy, dowiedzieć się, czy nie przeprowadzano

w niej w ostatnim czasie zwolnień grupowych, czy jest to znana firma na lokalnym rynku oraz czy ma dużą konkurencję. Są to naprawdę ważne elementy, które zdecydują o tym, czy warto przyjąć nową ofertę, czy poważnie zastanowić się nad jej odrzuceniem.

Skłonić kogoś do zmiany miejsca pracy jest bardzo łatwo. Zaproponowanie odpowiedniej stawki może rozwiać wszystkie wątpliwości. Z drugiej strony osoba, która rozpatruję ofertę, powinna być świadoma podejmowanej przez siebie decyzji, czyli przede wszystkim liczyć się z tym, że w dzisiejszych czasach stabilność zatrudnienia może okazać się znacznie cenniejsza od wyższego wynagrodzenia. Każdy jednak ma inne priorytety i co innego będzie brał pod uwagę przy zmianie miejsca zatrudnienia.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA