REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka płaca minimalna w 2023 r.?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jaka płaca minimalna w 2023 r.?
Jaka płaca minimalna w 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przyjmuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje około 2,7 mln osób. Ile w 2023 r. będzie wnosiło minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa? Na jakie inne świadczenia będzie miało to wpływ?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 – brak porozumienia

Rada Dialogu Społecznego (strona pracowników, pracodawców oraz rządowa) do polowy lipca 2022 r. miała możliwość wypracowania wspólnego stanowiska co do wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej. Porozumienia nie udało się osiągnąć w związku z tym Rada Ministrów ustali, w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 15 września 2022 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2023 r. a także wysokość minimalnej stawki godzinowej, wraz z terminem zmiany tych wysokości. Rozporządzenia jeszcze nie ma, ale zapowiedzi rządu już są.

Autopromocja

Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. - ile?

Podwyżki w 2023 r. będą duże i na dodatek dwie. W stosunku do kwoty obowiązującej w 2022 r. (tj. 3 010 zł brutto) minimalne wynagrodzenie wzrośnie aż 12,4% a od lipca o 14,6%.

Na chwilę obecną rząd proponuje, żeby najniższe wynagrodzenie pracowników wynosiło:

1) 3383 zł brutto, od 1 stycznia 2023 r. (wzrost o 373 zł więcej niż za 2022 r.)

2) 3450 zł brutto, od 1 lipca 2023 r. (wzrost o 440 zł więcej niż za 2022 r.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją tego jest taka, że wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od ustalonego na dany rok wysokości minimalnego wynagrodzenia. Co istotne, wysokość minimalnego wynagrodzenia, jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen. Wszyscy wiemy, że wysoki wskaźnik cen i rosnąca inflacja w dużej mierze pochłoną podwyżkę wynagrodzenia, stąd można domniemywać, że jest ona tak duża.

Dochodzi też do wzrostu przeciętnych wynagrodzeń. Zgodnie z danymi GUS, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł i było wyższe o 9,7% w porównaniu z I kwartałem 2021 r. (5681,56 zł). W 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi około 50,82% przeciętnego wynagrodzenia. 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wskazuje że: „Ustawowe płace minimalne powinny gwarantować każdemu pracownikowi godne zarobki, zapewniające odpowiednią jakość życia. Kluczowym jest ustanowienie minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku na adekwatnym poziomie, który umożliwi również kontynuowanie wysiłków państwa zmierzających do zmniejszenia inflacji”.

Co to jest minimalna stawka godzinowa?

Minimalna stawka godzinowa to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi. Nie dotyczy ona pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w ramach stosunku pracy.

Jaka stawka godzinowa 2023 r.?

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia również wzrośnie i prawdopodobnie będzie wynosiła:

1) 22,10 zł brutto, od 1 stycznia 2023 r. (co oznacza wzrost o 2,40 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w 2022 r., czyli o 12,2%)

2) 22,50 zł brutto, od 1 lipca 2023 r. (co oznacza wzrost o 2,80 zł w stosunku do kwoty z 2022 r., czyli o 14,2%).

W ocenie rządu taki wzrost oraz jednocześnie obniżka podatku PIT do 12% z 17% mają pozwolić żyć na godnym poziomie. Jednak czy wynagrodzenie minimalne to wynagrodzenie godne? Zdaje się, że nie.

Na co będzie miało wpływ podwyższenie wynagrodzenia?

Skoro minimalne wynagrodzenie będzie wyższe, świadczenia które są z nim związane również będą wyższe, do najważniejszych należą:

 • Dodatek za pracę w porze nocnej;

 • Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój;

 • Wolna od potrąceń kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy;

 • Wysokość wpłat dokonywanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych;

 • Odszkodowanie dla pracownika, który doznał mobbingu lub z tej przyczyny rozwiązał umowę o pracę czy też odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, które powinny być w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę;

 • Maksymalna wysokość 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w ramach odprawy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn nie dotyczących pracowników.

Podstawa prawna:

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 10 października 2002 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Obiektywny_123
  2022-10-02 21:26:53
  22,10 - 22,50 zł za godz. brutto stawki minimalnej to jaki jest stosunek do minimalnej stawki godzinowej pracy w Niemczech, która od 1 października 2022 r wzrosła z 10,45 do 12 Euro brutto ? Ponad 2,5 krotnie (58,30 zł/godz. brutto) wyższa stawka po aktualnym kursie Euro=4.88 PLN.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA