REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie minimalne 2023. O ile i kiedy wzrośnie?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Minimalne wynagrodzenie 2023 rozporządzenie
Minimalne wynagrodzenie 2023 rozporządzenie
Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie minimalne w 2023 r. za cały etat wzrośnie do 3450 zł od stycznia i 3500 zł od lipca. W dniu 13 września zapadnie oficjalna decyzja rządu.

Wynagrodzenia minimalne 2023

- To realizacja hat tricka Kaczyńskiego ogłoszonego jeszcze w 2019 r., na konwencji w Lublinie, tuż przed wyborami parlamentarnymi - ustaliła DGP w kręgach rządowych. - Podwyżka do 3450 zł i 3500 zł w 2023 roku stanowi krok w kierunku obiecanej wtedy podwyżki do 4 tys. zł minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. - usłyszeliśmy od naszego informatora.

REKLAMA

Autopromocja

Przypomnijmy, że w 2019 r. padła również obietnica wypłaty emerytom dwóch trzynastek i podwyższenia do europejskiego poziomu unijnych dopłat do hektara.

Rząd podjął ostateczną decyzję w sprawie minimalnej stawki godzinowej i minimalnego wynagrodzenia w dniu 13 września 2022 roku. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2023 r. minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 22,80 zł, a od 1 lipca 2023 r. - 23,50 zł. Natomiast minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2023 r. zostanie podniesione do kwoty 3490 zł, a od 1 lipca 2023 r. do kwoty 3600 zł.

Czas na ogłoszenie stawek minimalnego wynagrodzenia

Z naszych informacji wynika, że Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, ma przedstawić te nowe stawki do akceptacji przez rząd na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Jest to ostatni moment na podjęcie takiej decyzji, gdyż zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu rząd ma czas tylko do 15 września na ogłoszenie stawek na przyszły rok. Ze względu na wysoką inflację przepisy wymagają, aby podwyżka odbyła się dwuetapowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie proponowane stawki są wyraźnie wyższe w stosunku do pierwotnej propozycji Ministerstwa Rodziny, czyli podwyżki do 3383 zł od stycznia i 3450 zł od lipca. Związki zawodowe kwestionowały te kwoty, bo nie zapewniały one wypełnienia minimum gwarantowanego przez ustawę. Według założeń ustawy budżetowej z czerwca wynosiło ono 3416 zł. Po aktualizacji projektu ustawy budżetowej na przyszły rok to minimum wzrosło do 3447 zł.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia to większe koszty przedsiębiorców

- Gdyby te nieoficjalne informacje przełożyły się na rzeczywistą podwyżkę minimalnego wynagrodzenia - do poziomu ponad to, co gwarantuje ustawa, oznaczałoby to, że presja wywierana przez związki zawodowe na rząd w ostatnich miesiącach miała sens - komentuje Norbert Kusiak z OPZZ. - Poczekajmy jednak do oficjalnej decyzji rządu w tym zakresie, bo w poprzednich latach nieraz bywało, że minister rodziny występował z propozycją, a ostateczna decyzja rządu i tak była wyższa. Pamiętajmy, że mówimy o kwotach brutto, które po zdjęciu podatków i składek, gdy trafią na konto pracownika, będą jednak dużo niższe. A rosnące ceny energii i żywności są faktem i pochłoną podwyżkę w całości - dodaje.

REKLAMA

- Podwyżka minimalnego wynagrodzenia do 3450 zł od stycznia i 3500 zł od lipca oznacza dla przedsiębiorców większe koszty, niż pierwotnie planowali, bo przekraczające to, co gwarantuje ustawa - zauważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. - A rząd powinien pamiętać, że przedsiębiorcom coraz trudniej rekompensować rosnące koszty działalności, bo dotyczą one nie tylko wynagrodzeń, ale także energii i materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności. Potrzebne im będzie wsparcie osłonowe od rządu, aby rosnąca presja finansowa podnosząca koszty prowadzenia przez nich działalności do niespotykanych dotychczas poziomów nie doprowadziła do upadku ich przedsiębiorstw - podkreśla.

Nasz informator uważa, że planowana przez rząd podwyżka nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia dla biznesu. Stawka minimalnego wynagrodzenia będzie stanowić 51 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Większe wpływy do budżetu, większe wydatki sfery budżetowej

Taka podwyżka oznacza częściową realizację postulatów związków zawodowych, które domagały się najpierw podwyżki do 3500 zł od stycznia i 3750 zł od lipca. W trakcie negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego pojawiła się nawet „jednorazowa” propozycja kompromisu i podwyżki do 3450 od stycznia i 3600 zł od lipca. Rząd nie odniósł się oficjalnie do żadnej z nich. Najprawdopodobniej będą one elementem debaty na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Może się też okazać, że ostatecznie rząd przyjmie wyższe kwoty, tak jak to było 2019 r., gdy kilka dni po ogłoszeniu hat tricka przez prezesa Kaczyńskiego rząd zdecydował o rekordowej dotychczas podwyżce minimalnego wynagrodzenia z 2250 zł do 2600 zł i przelicytował oczekiwania związków zawodowych. Jest to tym bardziej możliwe, gdyż podwyżka minimalnego wynagrodzenia oznacza zwiększenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków i składek od tych wynagrodzeń. Co prawda rząd musi się też liczyć ze zwiększeniem wydatków sfery budżetowej, która jako pracodawca i strona zamówień publicznych będzie musiała po podwyżce zapłacić więcej. Niemniej z naszych wyliczeń wynika, że budżet państwa zyska na tej podwyżce około 4,7 mld zł netto, o 600 mln zł więcej niż przy poprzedniej czerwcowej propozycji podwyżki minimalnego wynagrodzenia do 3383 zł od stycznia i 3450 zł od lipca przyszłego roku.

Mateusz Rzemek

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

REKLAMA

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

REKLAMA

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

REKLAMA