| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Zasady wypłacania wynagrodzenia

Zasady wypłacania wynagrodzenia

Wynagrodzenie za pracę jest dla większości osób pracujących rzeczą najważniejszą i najbardziej motywującą do pracy. Jakie są zatem podstawowe zasady wypłacania wynagrodzenia za pracę?


Po pierwsze i najważniejsze, pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Wynika to z podstawowych zasad prawa pracy, zgodnie z którymi osoba pracująca musi dostawać wynagrodzenie za pracę. Natomiast kwestia rozporządzania tym wynagrodzeniem już po jego otrzymaniu, to sprawa indywidualna każdego pracownika.

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Jest to uprawnienie wynikające bezpośrednio z kodeksu, jeżeli zatem pracodawca nie wypłaca nam wynagrodzenia przynajmniej raz w miesiącu, mamy prawo zgłosić do Inspekcji Pracy lub do sądu pracy.

Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Często zdarza się jednak tak, że pracodawca wypłaca wynagrodzenie za dany miesiąc już w ostatnim dniu tego miesiąca, nie czekając np. na 8 czy 9 dzień miesiąca następnego.

Zobacz: Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada

Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Z reguły takie kwestie ustalane są na początku trwania stosunku pracy.

Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Dopuszczalne jest oczywiście także wypłacanie wynagrodzenia na konto bankowe. W ostatnich czasach jest to coraz bardziej popularna forma wypłacania wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Dotyczyć to może np. niezawinionego przestoju w pracy.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »