REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda dla pracownika a składki ZUS

Nagroda dla pracownika a składki ZUS/ Fot. Fotolia
Nagroda dla pracownika a składki ZUS/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Czym jest nagroda?

  1. Nagroda dla pracownika - jest świadczeniem uznaniowym na rzecz pracownika, do którego nabycie prawa nie jest uregulowane ani w przepi­sach ogólnie obowiązujących, ani w przepisach wewnątrzzakładowych. Nagroda jest pozbawio­na przymiotu roszczeniowości i nie jest zalicza­na do składników wynagrodzenia za pracę. Nagroda przyjmuje zazwyczaj postać pienięż­ną, choć może mieć także charakter niepienięż­ny (np. karnety na basen, pamiątkowy zegarek, wycieczka zagraniczna). Nagradzani mogą być pracownicy, którzy przez wzorowe wypełnia­nie swoich obowiązków, przejawianie inicjaty­wy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości szczególnie przyczyniają się do wykony­wania zadań w zakładzie. Ten rodzaj gratyfika­cji można otrzymać przykładowo za szczególne osiągnięcia w pracy na określonym stanowisku (np. wysoki wskaźnik sprzedaży) lub innowacyj­ność wpływającą na wzrost efektywności pracy (np. usprawnienie obiegu dokumentów wpływa­jące na możliwość szybszego zafakturowania złożonych zamówień). Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody składa się do części B akt osobowych pracownika.
  2. Nagroda (gratyfikacja) jubileuszowa - jest świad­czeniem pieniężnym (niepowszechnym) wypła­canym z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawo­dzie lub w zakładzie pracy. Jest należna po raz pierwszy na ogół po przepracowaniu 20 lat, a następnie w odstępach czasowych co 5 lat (w grupach zawodowych należących do sfery budżetowej). Pracodawcy prywatni mogą (ale nie mają takiego obowiązku) przyznać swoim pracownikom prawo do nagrody jubileuszowej w przepisach wewnątrzzakładowych. Wysokość nagrody jubileuszowej najczęściej określa się jako procent wynagrodzenia pracownika (np. 200% wynagrodzenia) lub jako jego część ułamkową.

Rekomendowany produkt: Komentarz do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (PDF)

Autopromocja

Nagroda a podatek

  1. Zwolnione z opodatkowania podatkiem docho­dowym od osób fizycznych są nagrody jubi­leuszowe, do których pracownik nabył prawo w 1992 r. i których podstawę naliczania stano­wiło wynagrodzenie ustalone według stawek lub kwot obowiązujących do 31 grudnia 1991 r., jeżeli przychody te były zwolnione w 1991 r. od podatku od wynagrodzeń na podstawie przepi­sów płacowych (art. 52 pkt 3 updof).
  2. Nagroda dla pracownika stanowi dla niego dodatkowy przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Pracodawca, oprócz kosztów związanych z wypłatą samych składników wynagrodzenia, musi liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z koniecznością uwzględ­niania w ich wysokości innych świadczeń, prze­widzianych przez przepisy powszechnie obo­wiązujące. Są nimi m.in. wynagrodzenie urlo­powe i chorobowe, różnego rodzaju odprawy i odszkodowania.

Wynagrodzenia podstawowe i dodatkowe na rzecz pracowników, co do zasady, stanowią koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu w związku z prowadzoną działalnością. W kon­sekwencji mogą one również zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu u pracodawcy. Warunkiem jest to, że nie znajdują się w kata­logu wyłączeń zawartym w art. 23 ust. 1 updof oraz art. 16 ust. 1 updop.

  1. Wygrane w konkursach oraz nagrody otrzyma­ne w związku ze sprzedażą premiową są opo­datkowane 10% zryczałtowanym podatkiem od nagród (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof).

Wartość wygranych w konkursach i grach emi­towanych przez środki masowego przekazu oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultu­ry, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także wartość nagród otrzymanych w związku ze sprzedażą premiową jest zwolniona z podat­ku dochodowego od osób fizycznych, jeże­li jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą pre­miową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, stanowią­cych przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68 updof).

Nagroda a składki ZUS

Nagroda jubileuszowa, która przysługuje nie częś­ciej niż co 5 lat (zgodnie z obowiązującymi prze­pisami płacowymi w danej firmie), jest wyłączona z oskładkowania. Wyłączenie obejmuje jedynie nagrody związane z jubileuszem pracownika, a nie z jubileuszem firmy. Oznacza to, że jeżeli pracow­nik otrzyma nagrodę z okazji 30-lecia firmy, to taka gratyfikacja stanowi przychód wliczany do podsta­wy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z podstawy wymiaru składek są wyłączone także nagrody:

  • za wynalazczość,
  • za prace badawcze i wdrożeniowe,
  • Ministra Gospodarki za szczególne osiągnięcia w eksporcie,
  • dla sportowców płatne przez kluby sportowe i polskie związki sportowe - ze środków budże­towych.

Pozostałe nagrody podlegają obowiązkowo oskładkowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zajrzyj na nasze FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA