| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych

Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy oprócz wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od okresu zatrudnienia, może liczyć na nagrodę jubileuszową. Jej wysokość jest ustalana procentowo w stosunku do otrzymywanego wynagrodzenia i wzrasta co pięć lat. Wypłata narody następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody.

Nagroda jubileuszowa pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy oprócz wynagrodzenia zasadniczego, może liczyć na dodatek za wieloletnią pracę, jednorazową odprawę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz nagrodę jubileuszową.

Warto zaznaczyć, że prawo do tzw. „jubileuszówek” przysługuje jedynie konkretnym grupom zawodowym do których oprócz pracowników samorządowych zaliczają się m.in. nauczyciele i personel medyczny. Jest to obligatoryjne świadczenie dla pracowników podlegających swoim pragmatykom służbowym.

Nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego a urlop wychowawczy

Warunki ustalania prawa do nagrody jubileuszowej i jej wypłacania określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U.2009.50.398 ze zm.). Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.

Wysokość nagrody jubileuszowej

Wysokość nagrody jubileuszowej została uregulowana w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.2008.223.1458). Określa się ją procentowo w stosunku do wysokości wynagrodzenia i jest ona uzależniona od okresu zatrudnienia. Stawka nagrody wzrasta co 5 lat i może osiągnąć od 75% wynagrodzenia po 20 latach pracy do maksymalnie 400% miesięcznego wynagrodzenia po przepracowaniu 45 lat.

Stosownie do treści art. 38 ust. 2 ustawy nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:

  • po 20 latach pracy - 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
  • po 25 latach pracy - 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
  • po 30 latach pracy - 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
  • po 35 latach pracy - 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
  • po 40 latach pracy - 300 % wynagrodzenia miesięcznego;
  • po 45 latach pracy - 400 % wynagrodzenia miesięcznego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawę obliczania nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. W przypadku gdy pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące mu w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »