REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne. Czy pracownik musi przepracować cały rok kalendarzowy, żeby nabyć prawo do trzynastki

trzynastka trzynaste wynagrodzenie dodatkowe wynagrodzenie roczne wynagrodzenie roczne
Dodatkowe wynagrodzenie roczne. Czy pracownik musi przepracować cały rok kalendarzowy, żeby nabyć prawo do trzynastki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje pracownikowi sfery budżetowej, który przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Są jednak sytuacje, gdy trzynastka przysługuje mimo nieprzepracowania całego tego okresu.

Okresy wliczane do okresu przepracowanego

Warunkiem nabycia przez pracownika prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. 

Autopromocja

Pracownik, który nie przepracował pełnego roku, ma prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Jednak warunkiem nabycia takiej „częściowej” trzynastki jest przepracowanie co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. 

Ustalając długość okresu przepracowanego należy pamiętać, że musi on być przepracowany "efektywnie", a więc nie chodzi tu tylko o pozostawanie w zatrudnieniu. Tak właśnie wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 18 października 2011 r. (sygn. akt I PK 263/10). 

Do 6-miesięcznego przepracowanego okresu w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie wlicza się okresów pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przez pracownika niezdolnego do pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2011 r., sygn. akt III PZP 3/11).

Przykład

Pracownik świadczył pracę od 1 stycznia do 13 kwietnia 2023 r., a następnie do końca roku przebywał na zwolnieniu lekarskim i korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia rocznego za 2023 r. - nie przepracował "efektywnie" okresu co najmniej 6 miesięcy. Okresów nieprzepracowany z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby oraz korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do trzynastki.

Wyjątki od zasady przepracowania 6 miesięcy

Przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym wprowadzają szereg wyjątków skutkujących nabyciem prawa do wynagrodzenia rocznego mimo nieprzepracowania przez pracownika okresu co najmniej 6 miesięcy danego roku kalendarzowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepracowanie 6 miesięcy nie jest wymagane w przypadku:

przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,

przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem, 

likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,

likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;

Przykład

Pracownik był zatrudniony od 1 stycznia do 31 maja 2023 r. Jego umowa o pracę została rozwiązana z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownikowi przysługuje prawo do trzynastki. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest bowiem wymagane w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy. Tak właśnie było w tym przypadku.

likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;

  • podjęcia zatrudnienia:

w wyniku przeniesienia służbowego,

na podstawie powołania lub wyboru,

w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,

w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,

po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej;

  • korzystania z: 

urlopu wychowawczego,

urlopu macierzyńskiego, 

urlopu ojcowskiego,

urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

urlopu rodzicielskiego,

urlopu dla poratowania zdrowia,

urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego;

Przykład

W 2023 r. pracownica świadczyła pracę od 1 stycznia do 19 marca, a następnie do końca roku przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Pracownica nabyła prawo do wynagrodzenia rocznego za 2023 r., gdyż korzystała z urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji nie obowiązuje jej wymóg przepracowania 6 miesięcy bez względu na to, jak długo przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.

  • wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1690)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. 

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” wprowadzi trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Wejście w życie przepisów o świadczeniach planowane jest na 1 października 2024 r.

REKLAMA