REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm zajął się deregulacją zawodów

Podczas pierwszego i drugiego dnia 67. posiedzenia Sejmu, rozpatrzono projekty ustaw ułatwiające dostęp do niektórych zawodów. Jakie stanowisko zajęli posłowie?

Spada bezrobocie

Jak podał resort pracy, bezrobocie w kwietniu wynosiło 13 procent. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 100 tys. osób w ujęciu miesięcznym. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 174 tys. mniej osób niż przed rokiem.

Kolejne etapy deregulacji zawodów

Na odbywającym się w bieżącym tygodniu posiedzeniu Sejmu rozpatrzone zostaną projekty ustaw mające na celu ułatwienie dostępu do kolejnych zawodów.

Finał kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”

Dobiega końca multimedialna akcja organizowana w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”. Do sieci trafił ostatni ze spotów zachęcający do aktywnej postawy zawodowej i wzięcia udziału w finałowym wydarzeniu kampanii - imprezie biegowej „Biegiem na staż”. Jak zakończyły się losy stażysty Krzysia i co wspólnego mają one z bieganiem?

REKLAMA

Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Każdego roku zmniejsza się liczba zakładów pracy chronionej a tym samym wzrasta bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych. 8 maja 2014 roku Senat wraz z przedstawicielami organizacji rządowych przedstawiają propozycje zmian mających doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnoprawnych.

Społeczny wymiar bezrobocia

Jak wynika z badania CBOS, w co czwartej polskiej rodzinie można spotkać osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Osoby uznające się za bezrobotne, stanowią 13 procent dorosłych Polaków. Dodatkowo blisko jedna trzecia badanych deklaruje, iż doświadczyła bezrobocia w przeszłości.

Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją

W dniu wczorajszym Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał uznał przepisy podwyższające wiek emerytalny za zgodne z konstytucją.

Kampania informacyjno-promocyjna „Aktywizacja zawodowa osób 50+”

Ruszyła kampania informacyjno-promocyjna „Aktywizacja zawodowa osób 50+”, która ma na celu osiągnięcie wskaźnika aktywizacji osób w wieku 55-64 lat na poziomie 50%.

REKLAMA

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – nowe zasady od 2014 roku

Od stycznia 2014 roku Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) funkcjonują na nowych zasadach. Wprowadzono kwotową wartość odpisu podatkowego i zryczałtowaną składkę podatkową. Dzięki temu IKZE stały się atrakcyjnym produktem oszczędnościowym III filaru.

Polacy będą pracować aż do śmierci?

Spadek stopy zastąpienia (relacja emerytury do ostatniej pensji) będzie motywować starsze pokolenia do późniejszego przechodzenia na emeryturę. Czy Polacy będą pracować aż do śmierci?

Szkolenie „Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej” - 16 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie „Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej”, które odbędzie się 16 maja 2014 r. w Warszawie.

Trybunał Konstytucyjny o podniesionym wieku emerytalnym

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się badaniem konstytucyjności podniesienia wieku emerytalnego. Czy Trybunał stwierdzi bezprawność podniesienia wieku emerytalnego?

Lekcje z ZUS - emerytury

Lekcje z ZUS to autorski projekt ZUS i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Akcja obejmie ponad 10,5 tys. uczniów, którzy będą uczyli się o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zwalczanie pracy nierejestrowanej

30 kwietnia w Atenach odbyło się spotkanie Ministrów ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych (EPSCO). Tematem drugiej części spotkania było tworzenie dobrej jakości miejsc pracy oraz zwalczanie pracy nierejestrowanej. Propozycją Komisji jest powołanie Platformy Europejskiej na rzecz zwalczania pracy nierejestrowanej.

XXII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - 27 maja 2014 r.

Zapraszamy na XXII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy, który odbędzie się 27 maja 2014 r. w Poznaniu.

PIP - kampania „Zanim Podejmiesz Pracę”

"Zanim podejmiesz pracę" to hasło rozpoczynającej się dzisiaj (5 maja) kampanii organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy. Jej głównym celem jest poszerzenie wiedzy zarówno zatrudnianych jak i zatrudniających o obowiązujących przepisach.

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło jedynie niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

Bezrobocie na koniec 2014 r. spadnie poniżej 13%

Dane o bezrobociu za marzec pokazały mocniejszy od oczekiwanego spadek. Na koniec ubiegłego miesiąca w Polsce było o 74 tys. mniej bezrobotnych niż pod koniec lutego. Zdaniem Ministra Pracy, pod koniec roku wskaźnik ten może spaść poniżej 13 proc. Rynek pracy czeka również na reformę urzędów pracy.

Polacy emigrują za pracą

Polacy wciąż emigrują za pracą. 10 lat temu za granicę wyjechało 2 mln polskich pracowników i przedsiębiorców. Więcej osób wyemigrowało tylko z Rumunii. Aktualnie aż 10% aktywnych zawodowo Polaków pracuje poza granicami kraju.

Kanadyjskie świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przelewem

Kanadyjskie świadczenia emerytalno-rentowe dotychczas były wypłacane za pomocą czeku. Jego realizacja w Polsce wiązała się ze znacznymi kosztami po stronie świadczeniobiorców. Osoby uprawnione do świadczeń kanadyjskich będą mogły otrzymywać je w Polsce na konto bankowe.

Ustawa podwyższająca świadczenia pielęgnacyjne podpisana przez prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci będą stopniowo podwyższane, począwszy od maja tego roku.

Ułatwienia w zatrudnianiu młodych pracowników

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza liczne rozwiązania mające na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób młodych, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Nowelizacja zapewnia między innymi wsparcie rozwoju kompetencji młodych pracowników czy wzmacnianie ich mobilności zawodowej.

Polscy pracodawcy nie przestrzegają praw pracowników zza granicy

Łamanie przepisów BHP, wydłużanie czasu pracy oraz niewypłacanie pensji to najczęstsze przewinienia polskich pracodawców wobec pracowników spoza Unii Europejskiej. Wyniki badań przedstawiło Stowarzyszenie Interwencji Prawnych.

Ułatwienia dla cudzoziemców w uzyskaniu pozwoleń na pracę

Ma być mniej formalności w legalizowaniu pobytu. Łatwiej też będzie w załatwieniu pozwolenia na pracę. Takie zmiany zakłada nowe prawo o cudzoziemcach, które wejdzie w życie od 1 maja.

Coroczna waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych przyjęta przez Sejm

Sejm niemalże jednogłośnie przyjął poprawkę Senatu wprowadzającą coroczną waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Za przyjęciem poprawki było 436 posłów, dwóch było przeciw. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Lewiatan postuluje o zmiany w ozusowaniu umów zleceń

Konfederacja Lewiatan postuluje o zmiany w ozusowaniu umów zleceń. W stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń Lewiatan zaznacza konieczność wydłużenia vacatio legis z 3 do 12 miesięcy, aby przedsiębiorcy realizujący długoterminowe kontrakty podpisane przed uchwaleniem ustawy nie znaleźli się w pułapce i wprowadzenie rocznego zamiast miesięcznego limitu składek.

Rzeczywiste skutki reformy publicznych służb zatrudnienia


Wokół reformy publicznych służb zatrudnienia powstało wiele mitów. O rzeczywistych jej skutkach dyskutowano podczas konferencji "Reforma publicznych służb zatrudnienia – mity i realia”.

Employer Branding w Polsce

Jeśli dla Twojej organizacji ważne są działania employer brandingowe i macie ciekawe pomysły na przyciąganie talentów, pochwal się osiągnięciami Twojej firmy w tej dziedzinie - zgłoś projekt do konkursu Employer Branding Excellence Awards 2014.

Wciąż zbyt mało kobiet w branży nowych technologii

Praca w branży nowych technologii jest atrakcyjna i dobrze płatna, a mimo to tylko 9 proc. kobiet pracuje jako programistki. Niewielki ich odsetek pełni też kierownicze funkcje w branży teleinformatycznej. Przyczyny takiego stanu rzeczy trzeba szukać już na etapie wyboru kierunku studiów.

„Biegiem na staż” - w maju odbędzie się impreza zachęcająca do aktywizacji zawodowej

Poprzez świadomy wybór wysokiej jakości staży i praktyk młodzi ludzie mogą kierować swoją praktyczną edukacją. Do aktywizacji zawodowej zachęca impreza biegowa „Biegiem na staż” organizowana w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!” oraz najnowszy cykl spotów internetowych prezentujących stereotypy związane ze stażami i praktykami.

Informacje na temat staży i praktyk w internecie

Staże i praktyki zawodowe są w internecie tematem nawet 700 publikacji dziennie i prawie 9,5 tys. w ciągu jednego miesiąca - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) we współpracy z Brand24 w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”.

ZUS w roli zakładu emerytalnego – opinia NIK

NIK ocenia ZUS w roli zakładu emerytalnego, a dokładnie realizację przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisów ustawy z 6 grudnia 2013 r. czyniącej z ZUS zakład emerytalny. Jaką opinię wydała Najwyższa Izba Kontroli?

Deregulacja zawodów – Senat zaproponował poprawki

Na ostatnim 53. posiedzeniu Senat zaproponował 62 poprawki do ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

Więcej osób nadal emigruje w celach zarobkowych niż wraca do kraju

Ponad 5,6 miliona obywateli z 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przebywa na emigracji zarobkowej na rynkach starej Unii. Ponad 30 proc. z nich (1,8 mln) to Polacy – wynika z raportu przygotowanego przez CEED Institute, think-tanku założonego przez Jana Kulczyka. Eksperci zaproszeni przez CEED Institute przyznali, że skala zjawiska jest większa niż oczekiwano i wciąż więcej osób wyjeżdża niż wraca z emigracji.

Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych już w maju

Opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych przywrócone zostaną zasiłki, otrzymają oni również zaległe świadczenia. Prezydent podpisał ustawę przywracającą im wsparcie finansowe od państwa.

Trudności z pozyskaniem pracowników mimo utrzymującego się bezrobocia

Mimo wysokiego bezrobocia pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Braki wśród kandydatów do pracy spełniających wszystkie wymagania pracodawcy są gównie w branży IT.

Nowe zasady zgłaszania wypadku przy pracy

Od 17 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady przyjmowania zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej, ustalania jego okoliczności i przyczyn oraz rozpatrywania wniosku o jednorazowe odszkodowanie. Ustalony został również nowy wzór zgłoszenia takiego wypadku.

Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

Wiedza psychologiczna i obserwacje specjalistów w dziedzinie zarządzania personelem dowodzą, że człowiek, który nie wykorzystuje dobrze czasu wolnego nie jest efektywnym pracownikiem.

Wartość opieki nad osobą niepełnosprawną

Opieka nad osobą niepełnosprawną, tak jak każda inna praca, ma swoją wartość. Wyliczono ją w 2012 r. Ile kosztuje?

Szkolenie "Rozliczanie czasu pracy po zmianach w przepisach w 2014 roku" - 7 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie czasu pracy po zmianach w przepisach w 2014 roku", które odbędzie się 7 maja 2014 r. w Warszawie.

Okrągły stół z opiekunami osób niepełnosprawnych

30 kwietnia 2014 r. odbędzie się okrągły stół z opiekunami osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, organizacji pozarządowych, rządu i klubów parlamentarnych porozmawiają o tym, jak wspierać osoby niepełnosprawne.

Urzędy pracy - zmiany w 2014 roku

Jeszcze w 2014 roku urzędy pracy czekają zmiany. Reforma przewiduje specjalne programy dla osób młodych i grupy 50+ oraz inne instrumenty dostępne dla każdego bez względu na wiek.

Znikome zainteresowanie OFE

Od 1 kwietnia 2014 r. ubezpieczeni mogą wybierać, gdzie będą gromadzone ich składki na emeryturę - ZUS i OFE albo tylko ZUS. Zainteresowanie OFE jest znikome.

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej o pracownikach delegowanych - akceptacja Parlamentu Europejskiego

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług zostało zaakceptowane 16 kwietnia 2014 r. przez Parlament Europejski.

Koszty reformy emerytalnej w latach 2010-2013

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie kosztów reformy emerytalnej w latach 2010-2013. Ile wynoszą?

Przeciętne miesięczne zatrudnienie i wynagrodzenie w marcu 2014 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne zatrudnienie i wynagrodzenie w marcu 2014 r. oraz w I kwartale tego roku.

Nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych

Nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych zostały przyjęte przez Parlament Europejski. Mają poprawić ochronę pracowników delegowanych w UE.

Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń zwiastunem ożywienia gospodarczego

Zgodnie z komunikatami GUS w marcu nastąpił wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. Zdaniem Pracodawców RP jest to obraz ożywienia gospodarczego. O ile wzrósł poziom zatrudnienia i wynagrodzeń?

Świadczenia pozapłacowe na Wielkanoc

Coraz więcej pracodawców przyznaje swoim pracownikom świadczenia pozapłacowe na Wielkanoc. Czy oznacza to, że polski rynek staje się powoli rynkiem pracownika? Jakie świadczenia motywujące otrzymują pracownicy?

XIX Kongres Kadry. Kierunek: Innowacje 7-9 maja 2014 r.

Zapraszamy na XIX Kongres Kadry. Kierunek: Innowacje, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2014 r. w Warszawie.

REKLAMA