REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw - kwiecień 2014 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2014 r. Ile wynosi?

Rekrutacja przez media społecznościowe

Polacy chętnie korzystają z Internetu w celu poszukiwania pracy. Rekrutacja przez media społecznościowe staje się coraz bardziej popularna.

Rusza „Moda na HR”

Z dniem dzisiejszym (20 maja 2014 r.) rozpoczyna się nowa kampania przygotowana przez portal Pracuj.pl „Moda na HR”. Akcja związana jest z ustanowionym przez Pracuj.pl Ogólnopolskim Dniem Pracowników HR, który przypada na 20 czerwca.

Elastyczny czas pracy już w 901 firmach

Elastyczny czas pracy został już wprowadzony w 901 firmach w Polsce. Ze zmian w Kodeksie pracy korzystają chętnie firmy z Katowic, Poznania, Krakowa, Rzeszowa i Olsztyna. Ruchomy czas pracy oraz wydłużone okresy rozliczeniowe ułatwiają im organizację pracy.

Płaca minimalna w Szwajcarii odrzucona

W Szwajcarii przeprowadzono referendum dotyczące wprowadzenia płacy minimalnej. Planowane wynagrodzenie minimalne zostało stanowczo odrzucone.

Lewiatan: Zlikwidujmy fikcję w urzędach pracy

Ministerstwo Pracy chce, aby dla ubezpieczenia zdrowotnego nie trzeba było już rejestrować się w urzędzie pracy. Konfederacja Lewiatan zajęła stanowisko w tej sprawie.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

Trwa dyskusja nad wprowadzeniem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Czy potrzebny jest w Polsce system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych?

Ogólnopolski Konwent HR - 12 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Konwent HR, który odbędzie się 12 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Praca dla bezrobotnych - dodatkowa pomoc jeszcze w maju

Na zapewnienie pracy dla osób bezrobotnych Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydało w tym roku już ponad 300 mln zł. Jeszcze w maju zostaną przeznaczone na ten cel kolejne środki. Które grupy bezrobotnych najbardziej skorzystają z dodatkowej pomocy?

Rosnąca popularność ubezpieczeń zdrowotnych i abonamentów

W Polsce rośnie popularność ubezpieczeń zdrowotnych i abonamentów. Korzystanie z prywatnej opieki medycznej staje się coraz bardziej powszechne. Przewiduje się wzrost rynku prywatnej opieki medycznej.

Szkolenie "Jak przygotować się do kontroli: PIP, GIODO i ZUS w dziale kadr?" - 22 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Jak przygotować się do kontroli: PIP, GIODO i ZUS w dziale kadr?", które odbędzie się 22 maja 2014 r. w Warszawie.

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych zaczynają funkcjonować 15 maja 2014 r. czyli z dniem dzisiejszym. Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że odebranie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych świadczeń pielęgnacyjnych było niezgodne z konstytucją.

Urlop macierzyński na raty – projekt ustawy

Projekt ustawy rodzinnej, która ma być gotowa jesienią 2014 r., przewiduje możliwość wykorzystania urlopu macierzyńskiego na raty, ale nie tylko do końca pierwszego roku życia dziecka. Ustawa ma również na celu umocnienie uprawnień ojców dotyczących urlopu rodzicielskiego.

Obawy przed zatrudnianiem osób w wieku 55+

Korzyści z zatrudniania osób w wieku 55+ jest bardzo wiele. Starsi pracownicy są bardziej doświadczeni, a ich zatrudnienie pozwala na ograniczenie kosztów związanych z rotacją kadry. To tylko przykłady korzyści, jednak pracodawcy nadal mają obawy przed zatrudnianiem tej grupy osób.

Telepraca do nowelizacji

W ciągu najbliższych miesięcy pracodawcy i związkowcy chcą przygotować rozwiązania, które zachęciłyby do stosowania telepracy, a jednocześnie były atrakcyjne dla pracowników. Konfederacja Lewiatan uważa, że w pierwszej kolejności trzeba uregulować kwestie bezpieczeństwa pracy.

Uwolnienie zawodów księgowych uchwalone

Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Tzw. druga ustawa deregulacyjna zmniejsza lub likwiduje ograniczenia w dostępie do 91 profesji: 82 technicznych i 9 finansowych.

Wydłużenie wieku emerytalnego będzie zaskarżone do MOP

NSZZ Solidarność zapowiada zaskarżenie podwyższenie wieku emerytalnego do MOP. Trybunał Konstytucyjny, który 6 i 7 maja rozpatrywał skargi NSZZ Solidarność, OPZZ oraz PiS w sprawie wieku emerytalnego uznał, że wprowadzone przez rząd zmiany są konstytucyjne. Zdaniem sędziów niezgodne z konstytucją jest tylko zróżnicowanie praw kobiet i mężczyzn w przypadku emerytur częściowych.

Zmiany w zatrudnianiu asystentów nauczycieli i asystentów wychowawców świetlicy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty, wprowadzającą między innymi możliwość zatrudnienia w szkole podstawowej asystenta nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach I-III oraz asystenta wychowawcy świetlicy.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2014 r.

Zagraniczne firmy chętnie zatrudniają Polaków

Coraz więcej zagranicznych firm decyduje się na lokowanie nad Wisłą swoich siedzib. To nie tylko zasługa niższych kosztów prowadzenia w Polsce działalności, lecz także kadry pracowniczej. Zagraniczne firmy chętnie zatrudniają Polaków, a Polacy chętnie pracują dla firm zagranicznych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zyskali opinię osób ambitnych i pełnych pomysłów. Ponad 400 działających w Polsce centrów usług biznesowych zatrudnia już ponad 100 tys. pracowników.

Płaca minimalna w umowach cywilnoprawnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie ustawowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w odniesieniu do umów o dzieło i umów zlecenia nie jest możliwe. Konfederacja Lewiatan jest przeciwna jakimkolwiek ograniczeniom w kształtowaniu umów cywilnoprawnych.

II edycja Konferencji „Biznes Bez Ściemy” odwołana - informacja od organizatorów

Organizatorzy konferencji Biznes Bez Ściemy informują, iż podjęli decyzję o odwołaniu konferencji.

Większa ochrona cudzoziemców w Polsce

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wdraża dyrektywę europejską 2011/95/UE w sprawie norm dotyczących kwalifikowania obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako beneficjentów ochrony międzynarodowej, jednolitego statusu uchodźców lub osób kwalifikujących się do otrzymania ochrony uzupełniającej oraz zakresu udzielanej ochrony.

Płaca minimalna w Niemczech – 8,5 euro/h

W Niemczech planowane jest wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę. Na razie inicjatywa będzie mieć wpływ na kilka zawodów na terenie byłego NRD. Pracowników sezonowych, młodocianych czy stażystów regulacja nie będzie dotyczyć, o ile ustawa przejdzie w obecnym kształcie.

ZUS dla niepełnosprawnych

ZUS zajmuje się organizacją Dnia dla Osób Niepełnosprawnych. W 2014 roku będzie to 21 maja. Dni dla Osób Niepełnosprawnych mają na celu upowszechnienie wiedzy o prawach osób niepełnosprawnych.

HR na szpilkach - Wrocław, 3 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na wydarzenie HR na szpilkach, które odbędzie się we Wrocławiu dnia 3 czerwca 2014 r. w Quality System Hotel.

Sejm zajął się deregulacją zawodów

Podczas pierwszego i drugiego dnia 67. posiedzenia Sejmu, rozpatrzono projekty ustaw ułatwiające dostęp do niektórych zawodów. Jakie stanowisko zajęli posłowie?

Projekt powstania Komisji Polityki Senioralnej

Podczas 67. posiedzenia sejmu rozpatrzony został projekt nowelizacji Regulaminu Sejmu, przewidujący powołanie Komisji Polityki Senioralnej. Ta stała komisja sejmowa miałaby zajmować się kształtowaniem polityki państwa dotyczącej osób po 50. roku życia. Komisja ta miałaby zajmować się między innymi aktywnością zawodową osób w wieku 50+.

Spada bezrobocie

Jak podał resort pracy, bezrobocie w kwietniu wynosiło 13 procent. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 100 tys. osób w ujęciu miesięcznym. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 174 tys. mniej osób niż przed rokiem.

Kolejne etapy deregulacji zawodów

Na odbywającym się w bieżącym tygodniu posiedzeniu Sejmu rozpatrzone zostaną projekty ustaw mające na celu ułatwienie dostępu do kolejnych zawodów.

Finał kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”

Dobiega końca multimedialna akcja organizowana w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”. Do sieci trafił ostatni ze spotów zachęcający do aktywnej postawy zawodowej i wzięcia udziału w finałowym wydarzeniu kampanii - imprezie biegowej „Biegiem na staż”. Jak zakończyły się losy stażysty Krzysia i co wspólnego mają one z bieganiem?

Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Każdego roku zmniejsza się liczba zakładów pracy chronionej a tym samym wzrasta bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych. 8 maja 2014 roku Senat wraz z przedstawicielami organizacji rządowych przedstawiają propozycje zmian mających doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnoprawnych.

Społeczny wymiar bezrobocia

Jak wynika z badania CBOS, w co czwartej polskiej rodzinie można spotkać osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Osoby uznające się za bezrobotne, stanowią 13 procent dorosłych Polaków. Dodatkowo blisko jedna trzecia badanych deklaruje, iż doświadczyła bezrobocia w przeszłości.

Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją

W dniu wczorajszym Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał uznał przepisy podwyższające wiek emerytalny za zgodne z konstytucją.

Kampania informacyjno-promocyjna „Aktywizacja zawodowa osób 50+”

Ruszyła kampania informacyjno-promocyjna „Aktywizacja zawodowa osób 50+”, która ma na celu osiągnięcie wskaźnika aktywizacji osób w wieku 55-64 lat na poziomie 50%.

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – nowe zasady od 2014 roku

Od stycznia 2014 roku Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) funkcjonują na nowych zasadach. Wprowadzono kwotową wartość odpisu podatkowego i zryczałtowaną składkę podatkową. Dzięki temu IKZE stały się atrakcyjnym produktem oszczędnościowym III filaru.

Polacy będą pracować aż do śmierci?

Spadek stopy zastąpienia (relacja emerytury do ostatniej pensji) będzie motywować starsze pokolenia do późniejszego przechodzenia na emeryturę. Czy Polacy będą pracować aż do śmierci?

Szkolenie „Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej” - 16 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie „Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej”, które odbędzie się 16 maja 2014 r. w Warszawie.

Trybunał Konstytucyjny o podniesionym wieku emerytalnym

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się badaniem konstytucyjności podniesienia wieku emerytalnego. Czy Trybunał stwierdzi bezprawność podniesienia wieku emerytalnego?

Lekcje z ZUS - emerytury

Lekcje z ZUS to autorski projekt ZUS i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Akcja obejmie ponad 10,5 tys. uczniów, którzy będą uczyli się o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zwalczanie pracy nierejestrowanej

30 kwietnia w Atenach odbyło się spotkanie Ministrów ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych (EPSCO). Tematem drugiej części spotkania było tworzenie dobrej jakości miejsc pracy oraz zwalczanie pracy nierejestrowanej. Propozycją Komisji jest powołanie Platformy Europejskiej na rzecz zwalczania pracy nierejestrowanej.

XXII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - 27 maja 2014 r.

Zapraszamy na XXII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy, który odbędzie się 27 maja 2014 r. w Poznaniu.

PIP - kampania „Zanim Podejmiesz Pracę”

"Zanim podejmiesz pracę" to hasło rozpoczynającej się dzisiaj (5 maja) kampanii organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy. Jej głównym celem jest poszerzenie wiedzy zarówno zatrudnianych jak i zatrudniających o obowiązujących przepisach.

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło jedynie niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

Bezrobocie na koniec 2014 r. spadnie poniżej 13%

Dane o bezrobociu za marzec pokazały mocniejszy od oczekiwanego spadek. Na koniec ubiegłego miesiąca w Polsce było o 74 tys. mniej bezrobotnych niż pod koniec lutego. Zdaniem Ministra Pracy, pod koniec roku wskaźnik ten może spaść poniżej 13 proc. Rynek pracy czeka również na reformę urzędów pracy.

Polacy emigrują za pracą

Polacy wciąż emigrują za pracą. 10 lat temu za granicę wyjechało 2 mln polskich pracowników i przedsiębiorców. Więcej osób wyemigrowało tylko z Rumunii. Aktualnie aż 10% aktywnych zawodowo Polaków pracuje poza granicami kraju.

Kanadyjskie świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przelewem

Kanadyjskie świadczenia emerytalno-rentowe dotychczas były wypłacane za pomocą czeku. Jego realizacja w Polsce wiązała się ze znacznymi kosztami po stronie świadczeniobiorców. Osoby uprawnione do świadczeń kanadyjskich będą mogły otrzymywać je w Polsce na konto bankowe.

Ustawa podwyższająca świadczenia pielęgnacyjne podpisana przez prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci będą stopniowo podwyższane, począwszy od maja tego roku.

Ułatwienia w zatrudnianiu młodych pracowników

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza liczne rozwiązania mające na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób młodych, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Nowelizacja zapewnia między innymi wsparcie rozwoju kompetencji młodych pracowników czy wzmacnianie ich mobilności zawodowej.

Polscy pracodawcy nie przestrzegają praw pracowników zza granicy

Łamanie przepisów BHP, wydłużanie czasu pracy oraz niewypłacanie pensji to najczęstsze przewinienia polskich pracodawców wobec pracowników spoza Unii Europejskiej. Wyniki badań przedstawiło Stowarzyszenie Interwencji Prawnych.

REKLAMA