Złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm
REKLAMA
REKLAMA
Złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, przejęcie przez ZUS części obowiązków dokumentacyjnych, lżejsze kary administracyjne i łatwiejsze odzyskiwanie długów - zakłada pakiet ok. 100 ułatwień dla biznesu, przedstawiony przez wicepremiera, szefa MR Mateusza Morawieckiego.
REKLAMA
"W najbliższych dniach i tygodniach przedstawimy do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych konkretne projekty zmian w prawie" - powiedział PAP pracujący nad pakietem wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. Według niego pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, w formie konkretnych projektów, powinien trafić pod obrady rządu po wakacjach. Jak dodał, drugi pakiet dla przedsiębiorców - w postaci "Konstytucji Biznesu" - będzie przedstawiony na jesieni.
"Chcemy niewidzialną rękę rynku wesprzeć poprzez widzialną rękę państwa; chcemy, by przedsiębiorcy tworzyli coraz to lepsze miejsca pracy - zadeklarował wicepremier, szef MR Mateusz Morawiecki, prezentując pakiet na czwartkowej konferencji.
Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)
Jak mówił, pakiet dla przedsiębiorców, zapowiadany w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" odpowiada na problemy, z którymi zmagają się dzisiaj polskie firmy. Zaliczył do nich m.in. ciągnące się w nieskończoność postępowania w urzędach, nieadekwatne do przewinień kary administracyjne, konieczność płacenia składek ZUS w stałej wysokości przez najmniejszych przedsiębiorców, czasochłonne odzyskiwanie długów przez wierzycieli, brak rozwiązań prawnych dla innowacyjnych start-upów, a także przepisów pozwalających na niezakłócone działanie firmy po śmierci właściciela.
Krótszy okres przechowywania akt
Szef resortu rozwoju zwrócił uwagę, że w Polsce obowiązuje jeden z najdłuższych na świecie okresów przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej. Wynosi on 50 lat. Ministerstwo Rozwoju - jak podkreślił - chce, by pracodawcy mogli w pełni wykorzystywać systemy teleinformatyczne do prowadzenia akt i dokumentów pracowniczych. Okres ich przechowywania ma być skrócony z 50 do 7-10 lat.
Tworzenie ZFŚS w małych firmach
REKLAMA
Morawiecki zapowiedział złagodzenie przepisów prawa pracy wobec małych firm. Obecne rozwiązania zniechęcają - jego zdaniem - tych przedsiębiorców do zatrudniania więcej niż 19 pracowników, gdyż wiąże się to z licznymi obowiązkami, w tym m.in. z utworzeniem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, przygotowaniem regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. W efekcie - podkreślał - przedsiębiorcy unikają zwiększania zatrudnienia i stosują umowy cywilno-prawne zamiast umów o pracę.
Resort rozwoju proponuje zatem podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. "Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, a mniej niż 50, byłby zobowiązany do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy tylko jeśli zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa" - proponuje ministerstwo.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat