Łatwiejszy dostęp do zawodu pielęgniarki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Dotychczas obowiązująca ustawa uznawała działalność dydaktyczną za wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej tylko wtedy, jeśli dotyczyła ona kształcenia i doskonalenia pielęgniarek i położnych. Jeśli pielęgniarka prowadziła zajęcia w ramach kształcenia osób wykonujących inne zawody medyczne, np. ratowników medycznych, nie było to traktowane jako wykonywanie zawodu. Nowelizacja to zmienia.
Celem regulacji jest też usunięcie niejasności interpretacyjnych związanych z podjęciem zawodu po przerwie. Pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, ma obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową izbę pielęgniarek i położnych oraz odbyć przeszkolenie. Okres przeszkolenia – maksymalnie sześć miesięcy - wlicza się do okresu wykonywania zawodu.
Polecamy produkt: Komplet – Prawo Pracy i ZUS
Nowelizacja ma też złagodzić niedobór pielęgniarek i położnych przez ułatwienie dostępu cudzoziemców do tych zawodów, np. przez skrócenie szkoleń. Wprowadza rozwiązanie, dzięki któremu odbycie stażu adaptacyjnego we wskazanym podmiocie leczniczym można uznać za równoznaczne z odbyciem przeszkolenia. Skraca to okres przeszkolenia cudzoziemców chcących pracować w tych zawodach w Polsce czasowo lub na stałe. Uproszczone zostają też przepisy dotyczące poświadczenia znajomości języka polskiego.
Kolejna zmiana mająca zaradzić niedoborowi pielęgniarek i położnych to uprawnienie osób, które ukończyły liceum medyczne, szkołę policealną albo szkołę pomaturalną kształcącą w zawodzie pielęgniarki lub położnej i nie uzyskały stwierdzenia prawa wykonywania zawodu, a spełniają ustawowe wymagania, do uzyskania stwierdzenia prawa wykonywania zawodu.
Celem nowelizacji jest też zapewnienie odpowiedniego poziomu podyplomowego kształcenia pielęgniarek i położnych. Ustawa usuwa wątpliwości interpretacyjne dotyczące obliczania wymiaru urlopu szkoleniowego przysługującego pielęgniarce lub położnej, które podejmują kształcenie podyplomowe.
Zmiany, które nowelizacja wprowadza do ustawy o systemie oświaty, dotyczą wymogu odpowiedniego wyposażenia gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych.
Dołącz do nas na Facebooku
Nowelizacja zawiera tez zapisy dotyczące wystawiania recept na niektóre leki przez pielęgniarki i położne - ma to być możliwe od 2016 r. Prawo to uzyskają pielęgniarki i położne mające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Kolejnym warunkiem będzie ukończenie specjalistycznego kursu.
Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat