Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podpisana
REKLAMA
REKLAMA
Na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej, policja będzie asystować pracownikom socjalnym przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego - zakłada nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
Środowiskowe domy samopomocy
Nowela ustawy o pomocy społecznej powstała w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez przedstawicieli środowiskowych domów samopomocy.
Środowiskowe domy samopomocy przeznaczone są głównie dla osób psychicznie chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Są to ośrodki wsparcia świadczące pomoc półstacjonarną, służącą utrzymaniu podopiecznego w jego środowisku, zapobiegające pobytowi w instytucjonalnej placówce. W noweli wprowadzono m.in. zmiany dotyczące odpłatności za usługi tych placówek.
Zapisy noweli umożliwiają gminom prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Mają one uzupełniać ofertę środowiskowych domów samopomocy i stanowić rozwiązanie np. dla osób aktywnych zawodowo. Dotychczas takie kluby mogły prowadzić jedynie powiaty, przez co wiele osób nie mogło korzystać z ich usług ze względu na odległość.
Zobacz: Świadczenia z pomocy społecznej i progi dochodowe - wysokość w 2015 r.
Projekt socjalny
Ustawa wprowadza też projekt socjalny jako nowe narzędzie pracy, a zarazem nowe zadanie własne gminy, która będzie opracowywać i realizować projekty socjalne.
Asysta policji
Ustawa zapewnienia asystę policji pracownikom socjalnym przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego i wykonywaniu pracy socjalnej. Kierownik ośrodka pomocy społecznej będzie mógł wystąpić z wnioskiem do komendanta policji o pomoc w trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego, który będzie obowiązany do zapewnienia pracownikowi socjalnemu asysty policji.
Koszty za pobyt w domu pomocy społecznej
W noweli znalazł się także przepis, eliminujący możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich.
Redakcja poleca: Dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników w praktyce (PDF)
Schroniska dla bezdomnych
Ustawa wprowadza trzy typy instytucji właściwych w sprawach schronienia dla osób bezdomnych tj.: noclegownie, schroniska dla bezdomnych oraz ogrzewalnie. W noclegowniach i schroniskach nie będą mogły przebywać osoby będące pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych (dopuszczalne będzie to wyjątkowo w przypadku zaistnienia szczególnie trudnych warunków, np. klęski żywiołowej).
Kształcenie psychoterapeutów
Nowe przepisy regulują również kwestie superwizji. Określono m.in. programy szkoleń dla superwizorów, kształcenia i doskonalenia zawodowego, zasady otrzymywania certyfikatów.
Nowela zmniejsza też opłaty za szkolenie dla superwizorów pracy socjalnej do wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz wydłuża czas na dostosowanie ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla bezdomnych do określonych w ustawie standardów - z 18 miesięcy do trzech lat.
Zobacz: Wyższe kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych od 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat