REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku na dzieci

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Spełnienie określonego kryterium dochodowego warunkuje uzyskanie prawa do zasiłku na dzieci. Aktualnie wynosi ono 539 zł na osobę w rodzinie lub 623 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawny potomek – takie są progi, od których zależy uzyskanie świadczeń. Wliczane są do nich zarobki osiągnięte w 2012 r.

Czy wzrosło kryterium dochodowe?

Czytelniczka, która wychowuje dwoje dzieci, chce złożyć wniosek o świadczenia na rozpoczynający się w listopadzie nowy okres zasiłkowy. W tym właśnie się kończącym pomoc jej nie przysługiwała ze względu na przekroczenie ustawowego kryterium. Czy jego wysokość uległa teraz zmianie?

REKLAMA

Autopromocja

Od listopada 2012 r. kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie zasiłku na dziecko (wraz z przysługującymi do niego dodatkami), wynosi 539 zł w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie lub 623 zł, jeżeli wychowuje się w niej niepełnosprawny potomek. Jego wysokość nie zmieni się też w rozpoczynającym się w listopadzie 2013 r. nowym okresie zasiłkowym. Wzrost nastąpi dopiero od przyszłego roku i wówczas progi te będą wynosić odpowiednio 574 zł i 664 zł. Do kryterium są wliczane te dochody, które zostały osiągnięte przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, na który składany jest wniosek. To oznacza, że rodzice obecnie starający się o pomoc muszą podać wysokość zarobków z 2012 r.

Podstawa prawna:

Par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U. poz. 959).

Czy pełnoletnie dziecko zalicza się do rodziny?

Pani Katarzyna chce ubiegać się o zasiłek na dzieci w wieku 5 i 13 lat. Czy do składu rodziny może zaliczyć też studiującą 22-letnią córkę, która pozostaje na utrzymaniu rodziców?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprawdzie na studiujące dziecko rodzicom nie przysługuje zasiłek, ale jest ono traktowane jako członek rodziny. Przesądza o tym definicja składu rodziny, która wśród takich osób wymienia małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego oraz pozostających na ich utrzymaniu potomków, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat. Z kolei starsze dzieci są zaliczane do rodziny, o ile mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i w związku z tym przysługuje na nie świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. W jej skład nie wchodzi zaś dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego, takie, które zawarło związek małżeński, oraz pełnoletnie, mające swojego potomka.

Ponadto w przypadku gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, to on także nie będzie uwzględniany. Taką jednostką jest m.in. dom pomocy społecznej, placówka opiekuńczo-wychowawcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy lub szkoła.

Podstawa prawna:

Art. 3 pkt 16 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).

Czy będzie zasiłek przy wyższych zarobkach?

Rodzice składają wniosek o przyznanie zasiłku i przysługujących do niego dodatków na trójkę dzieci. Z ich obliczeń wynika jednak, że o 33 zł przekraczają kryterium dochodowe. Czy gmina może w takiej sytuacji przyznać im pomoc? 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA