REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. 1 lipca 2015 r. KE wycofała zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera tym samym drogę do nowego podejścia.

Spełnienie obietnic wobec rodziców: Komisja wycofuje zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera drogę do nowego podejścia.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Jak przewidziano w programie prac na 2015 r., Komisja Europejska dokonała dziś analizy postępów prac nad projektem dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego. Projekt ten od 2008 r. jest zablokowany w procesie legislacyjnym. Brak postępów w pracach prowadzonych przez współprawodawców, mimo intensywnych i nieustannych wysiłków Komisji na rzecz porozumienia, sprawił, że Komisja postanowiła wycofać wniosek. Otwiera to drogę do przyjęcia nowego podejścia, które umożliwi realizację takich celów polityki, jak: poprawa ochrony matek, zapewnienie lepszych możliwości godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz ułatwienie kobietom uczestnictwa w rynku pracy.

Zmiana dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego, w tym przedłużenie okresu urlopu i zwiększenie praw matek, została zaproponowana przez Komisję w 2008 r., ale współprawodawcom nie udało się dojść do porozumienia i przyjąć proponowanych przepisów. Parlament Europejski wyraził polityczną wolę kontynuowania negocjacji, zanim Komisja przedstawiła swój program prac na 2015 r., dlatego też Komisja zgodziła się wstrzymać się dodatkowe sześć miesięcy z wycofaniem wniosku.

Komisja podjęła intensywne działania, aby przełamać impas, i kilkakrotnie wzywała Radę do wznowienia rozmów z Parlamentem Europejskim, który wyraził wolę kompromisu w sprawie swojego stanowiska. Niemniej jednak łotewska prezydencja Rady poinformowała Komisję, że nie ma szans na porozumienie, i zachęciła Komisję do wycofania wniosku.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Komisja uważa, że przedłużanie obecnego impasu poprzez podtrzymywanie wniosku, który nie ma szans na przyjęcie, nie wpływa w żaden sposób na poprawę życia codziennego pracujących matek. Wycofując ten wniosek, Komisja pragnie przełamać obecny zastój i umożliwić przedstawienie nowych inicjatyw, co do których będzie można osiągnąć porozumienie i które przyniosą faktyczną poprawę warunków życia pracujących rodziców i opiekunów.

Komisja przedstawi szerszą inicjatywę, która będzie nadal służyła osiągnięciu celów określonych w poprzednim wniosku i zapewnieniu minimalnej ochrony. W nowej inicjatywie uwzględnione zostaną zmiany społeczne, jakie nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu, a ponadto zastosowana zostanie najlepsza kombinacja dostępnych instrumentów polityki, aby osiągnąć możliwie skuteczne wyniki. Aby przekonać się, jaki działania na szczeblu UE byłyby najlepsze, Komisja zbada również w tym kontekście szereg kwestii, z jakimi muszą się zmierzyć w życiu codziennym pracujący rodzice i opiekunowie. Kwestie te obejmują między innymi różne formy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz rolę opiekunów.

Zadaj pytanie na FORUM

Zanim wycofanie wniosku nabierze mocy prawnej, Komisja określi swoje propozycje nowego podejścia. Będą one miały formę planu działania, który będzie zmierzał do realizacji nowej inicjatywy. Dzięki konsultacjom społecznym szereg zainteresowanych stron, w szczególności partnerów społecznych, będzie mogło podzielić się swoimi opiniami i pomysłami. Nowa inicjatywa stanowić będzie część programu prac Komisji na 2016 r.

Kontekst

W załączniku II do programu prac na 2015 r. Komisja zamieściła wykaz 80 oczekujących na rozpatrzenie wniosków, które mają być wycofane lub zmienione w myśl zasady braku kontynuacji politycznej.

Spośród tych 80 wniosków trzy miały zostać wycofane w przypadku braku porozumienia w ciągu sześciu miesięcy. Komisja dokonała obecnie analizy postępów prac nad tymi wnioskami oraz podjęła decyzję o wycofaniu projektu dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego. Decyzja ta zostanie w stosownym czasie sformalizowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. Pomimo szeregu debat ministerialnych i dyskusji technicznych w Radzie nie podjęto negocjacji z Parlamentem. Stanowisko to zostało ostatnio potwierdzone przez łotewską prezydencję Rady.

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Źródło: europa.eu

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA