REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. 1 lipca 2015 r. KE wycofała zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera tym samym drogę do nowego podejścia.

Spełnienie obietnic wobec rodziców: Komisja wycofuje zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera drogę do nowego podejścia.

Autopromocja

Jak przewidziano w programie prac na 2015 r., Komisja Europejska dokonała dziś analizy postępów prac nad projektem dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego. Projekt ten od 2008 r. jest zablokowany w procesie legislacyjnym. Brak postępów w pracach prowadzonych przez współprawodawców, mimo intensywnych i nieustannych wysiłków Komisji na rzecz porozumienia, sprawił, że Komisja postanowiła wycofać wniosek. Otwiera to drogę do przyjęcia nowego podejścia, które umożliwi realizację takich celów polityki, jak: poprawa ochrony matek, zapewnienie lepszych możliwości godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz ułatwienie kobietom uczestnictwa w rynku pracy.

Zmiana dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego, w tym przedłużenie okresu urlopu i zwiększenie praw matek, została zaproponowana przez Komisję w 2008 r., ale współprawodawcom nie udało się dojść do porozumienia i przyjąć proponowanych przepisów. Parlament Europejski wyraził polityczną wolę kontynuowania negocjacji, zanim Komisja przedstawiła swój program prac na 2015 r., dlatego też Komisja zgodziła się wstrzymać się dodatkowe sześć miesięcy z wycofaniem wniosku.

Komisja podjęła intensywne działania, aby przełamać impas, i kilkakrotnie wzywała Radę do wznowienia rozmów z Parlamentem Europejskim, który wyraził wolę kompromisu w sprawie swojego stanowiska. Niemniej jednak łotewska prezydencja Rady poinformowała Komisję, że nie ma szans na porozumienie, i zachęciła Komisję do wycofania wniosku.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisja uważa, że przedłużanie obecnego impasu poprzez podtrzymywanie wniosku, który nie ma szans na przyjęcie, nie wpływa w żaden sposób na poprawę życia codziennego pracujących matek. Wycofując ten wniosek, Komisja pragnie przełamać obecny zastój i umożliwić przedstawienie nowych inicjatyw, co do których będzie można osiągnąć porozumienie i które przyniosą faktyczną poprawę warunków życia pracujących rodziców i opiekunów.

Komisja przedstawi szerszą inicjatywę, która będzie nadal służyła osiągnięciu celów określonych w poprzednim wniosku i zapewnieniu minimalnej ochrony. W nowej inicjatywie uwzględnione zostaną zmiany społeczne, jakie nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu, a ponadto zastosowana zostanie najlepsza kombinacja dostępnych instrumentów polityki, aby osiągnąć możliwie skuteczne wyniki. Aby przekonać się, jaki działania na szczeblu UE byłyby najlepsze, Komisja zbada również w tym kontekście szereg kwestii, z jakimi muszą się zmierzyć w życiu codziennym pracujący rodzice i opiekunowie. Kwestie te obejmują między innymi różne formy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz rolę opiekunów.

Zadaj pytanie na FORUM

Zanim wycofanie wniosku nabierze mocy prawnej, Komisja określi swoje propozycje nowego podejścia. Będą one miały formę planu działania, który będzie zmierzał do realizacji nowej inicjatywy. Dzięki konsultacjom społecznym szereg zainteresowanych stron, w szczególności partnerów społecznych, będzie mogło podzielić się swoimi opiniami i pomysłami. Nowa inicjatywa stanowić będzie część programu prac Komisji na 2016 r.

Kontekst

W załączniku II do programu prac na 2015 r. Komisja zamieściła wykaz 80 oczekujących na rozpatrzenie wniosków, które mają być wycofane lub zmienione w myśl zasady braku kontynuacji politycznej.

Spośród tych 80 wniosków trzy miały zostać wycofane w przypadku braku porozumienia w ciągu sześciu miesięcy. Komisja dokonała obecnie analizy postępów prac nad tymi wnioskami oraz podjęła decyzję o wycofaniu projektu dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego. Decyzja ta zostanie w stosownym czasie sformalizowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. Pomimo szeregu debat ministerialnych i dyskusji technicznych w Radzie nie podjęto negocjacji z Parlamentem. Stanowisko to zostało ostatnio potwierdzone przez łotewską prezydencję Rady.

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA