REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleksowe wsparcie pracujących rodziców

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim mają trudniej znaleźć pracę. Ponadto częściej niż mężczyźni zagrożone są długotrwałym bezrobociem. Niezbędne wydaje się więc kompleksowe wsparcie pracujących rodziców.

W opinii niemal 2/3 respondentów najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service kobiety wracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim mają większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia niż pozostali kandydaci. Jednocześnie 3/4 badanych oceniło pracujące matki jako równie dobrych pracowników jak inni zatrudnieni, natomiast 15% uważa je wręcz za pracowników lepszych.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Większe trudności kobiet zarówno z wejściem na rynek pracy, jak i z powrotem do zatrudnienia po okresie dezaktywizacji potwierdzają również dane z rejestrów urzędów pracy oraz Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny. Kobiety częściej niż mężczyźni zagrożone są długotrwałym bezrobociem.

Wpływ na przedstawiony stan rzeczy ma wiele czynników. Z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem najczęściej korzystają kobiety. Zasadniczo minimalny okres, jaki kobieta musi spędzić na urlopie macierzyńskim, wynosi 14 tygodni, pod warunkiem że ojciec dziecka bezpośrednio po tym okresie wykorzysta pozostałe 6 tygodni urlopu. Dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski, ojcowski oraz wychowawczy stanowią uprawnienia, z których rodzice mogą, ale nie muszą skorzystać.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

REKLAMA

Rodzice powinni mieć prawo wyboru co do tego, w jakim zakresie chcą korzystać ze swoich uprawnień, ale potrzebują również poczucia bezpieczeństwa związanego m.in. z sytuacją ekonomiczną rodziny ‒ na którą bezpośredni wpływ ma dostępność pracy. W praktyce zazwyczaj jest tak, że dłuższy okres dezaktywizacji przekłada się na większe trudności z powrotem do zatrudnienia. Pojawiają się m.in. obawy o to, że matka małego dziecka będzie mniej dyspozycyjna, a więc również mniej efektywna niż pozostali pracownicy. Również same matki częstokroć odczuwają zwiększony stres związany z powrotem do pracy po takiej przerwie w zatrudnieniu. W rzeczywistości natomiast okazuje się,  że zdecydowana większość pracodawców zatrudniających matki pozytywnie ocenia ich pracę. Zwraca się również uwagę na fakt, że w wielu przypadkach są one bardzo dobrze zorganizowane i potrafią tę samą pracę wykonać w krótszym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie organizacja lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, to może on łączyć dodatkowy urlop macierzyński, a potem również urlop rodzicielski, ze świadczeniem pracy w wymiarze maksymalnie połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli rodzice mają możliwość zapewnienia opieki swojemu dziecku na pozostały czas, a więc mają dostęp do żłobka bądź innej formy instytucjonalnej opieki nad dziećmi. Nadal dużym wsparciem dla wielu rodziców są dziadkowie, jeśli mieszkają blisko i dysponują wolnym czasem, jednak coraz częściej taka sytuacja bywa niedostępnym luksusem, ze względu na wzrastającą mobilność społeczeństwa oraz trwającą aktywność zawodową dziadków. Usługi niań także pozostają niedostępne dla większości społeczeństwa z uwagi na ich koszty. Z jednej strony istnieje mnogość rozwiązań prawnych sprzyjających rodzinom, z drugiej zaś ‒ cały czas brakuje nam infrastruktury, aby móc z tych rozwiązań faktycznie korzystać. Z tej przyczyny w ostatnich miesiącach bardzo duża uwaga została poświęcona polityce prorodzinnej w różnych jej aspektach.

Porozmawiaj o tym na FORUM

W zakresie wspierania rozwoju instytucjonalnej opieki nad małymi dziećmi planowane jest, począwszy od 2016 r., uruchomienie finansowania systemu przyzakładowych żłobków i przedszkoli poprzez specjalny system ulg w podatku CIT. Ponadto niezależnie od wspomnianego systemu w budżecie na bieżący rok zapisano kwotę 100 mln zł celem budowy nowych żłobków i przedszkoli. Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w 2016 r. rodzice skorzystają z ulgi na dzieci niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Jednocześnie zwiększona zostanie wielkość ulgi przysługującej na trzecie i kolejne dziecko. Z kolei 14 maja br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, która zawiera propozycję wprowadzenia świadczeń rodzicielskich dla wszystkich rodziców, bez względu na fakt zatrudnienia czy jego rodzaj, przysługujących w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok od urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka. Z początkiem 2016 r. zaczniemy także stosować zasadę „złotówka za złotówkę”. Polega ona na tym, że świadczenia rodzinne będą wypłacane w wysokości różnicy między przysługującą kwotą świadczeń rodzinnych, tzw. łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, a wysokością dochodu przekraczającego kryterium dochodowe. W obowiązującym stanie prawnym rodzina po przekroczeniu kryterium dochodowego całkowicie traci uprawnienia do świadczeń, co w przypadku wielu rodzin może stanowić czynnik sprzyjający pozostawaniu w szarej strefie pracujących członków rodzin, zaś w przypadku innych – negatywnie odbija się na już trudnej sytuacji ekonomicznej ubogich rodzin.

Spore zmiany przewiduje także przedstawiony przez Prezydenta RP projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego pierwsze czytanie w sejmie odbyło się 22 kwietnia. Proponowane regulacje dotyczą przede wszystkim większej elastyczności organizacji czasu pracy rodziców oraz korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. Ich celem jest przede wszystkim ułatwienie rodzicom godzenia życia zawodowego z rodzinnym, przy jednoczesnym uwzględnieniu problematyki związanej z potrzebą zachowania ciągłości pracy i jej prawidłowej organizacji. Na uwagę zasługuje fakt, iż rozwiązania proponowane w projekcie były wcześniej szeroko konsultowane ze środowiskami rodziców, pracodawców, związków zawodowych i ekonomistów.

W obszarze polityki prorodzinnej nie możemy bać się otwartej i żywej debaty, musimy uczciwie rozliczać efektywność poszczególnych regulacji. Racjonalne i kompleksowe wsparcie dla rodzin jest kierunkiem, który powinniśmy bezwzględnie utrzymać ‒ ze względu na rozwój zarówno społeczeństwa, jak i gospodarki.

Nowe rozwiązania prorodzinne

Monika Zaręba, ekspert ds. rynku pracy Pracodawców RP

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA