REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie deklaracji PIT po terminie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

W celu uniknięcia przykrych konsekwencji złożenie deklaracji PIT po terminie powinno nastąpić jak najszybciej. Podatnik będzie musiał wpłacić zaległość razem z odsetkami liczonymi od 1 maja do dnia dokonania faktycznej zapłaty.

Podatnik, który zapomniał złożyć deklarację za 2014 r., czy rozliczyć się z fiskusem, aby uniknąć przykrych konsekwencji, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości - radzi zastępca naczelnika III Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście Iwona Potyralla.

REKLAMA

"Jeżeli ktoś ma do zapłaty podatek, którego nie uregulował w terminie, czyli do końca kwietnia, będzie musiał wpłacić zaległość razem z odsetkami liczonymi od 1 maja do dnia dokonania faktycznej zapłaty" - wyjaśniła w rozmowie z PAP Potyralla. Jej zdaniem najlepiej jest, jeśli jak najszybciej, dobrowolnie ureguluje podatek.

Jeżeli uregulowanie zaległego zobowiązania podatkowego przekracza możliwości finansowe podatnika, może się on zwrócić do naczelnika US z wnioskiem o odroczenie terminu zapłaty albo o rozłożenie zaległości na raty. "W szczególnych okolicznościach można też wystąpić z wnioskiem o umorzenie zaległości" - powiedziała.

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.

REKLAMA

Podatnik, który nie będzie czekał, aż urząd skarbowy wezwie go do uzupełniania deklaracji może skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu. Powinien w nim wyjaśnić powód, dla którego nie złożył deklaracji lub wskazać przyczynę naruszania terminu; zapewnić, że nie działał w złej wierze oraz dopełnić wszystkie zaległe formalności. Może wtedy liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez fiskusa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeśli ktoś bez zwłoki, dobrowolnie złoży zeznanie, może liczyć na wyrozumiałość fiskusa, ale jeśli to urząd będzie upominał się o podatek, czy deklarację np. w drugiej połowie roku, to może wiązać się z bardziej przykrymi konsekwencjami. Wtedy instytucja czynnego żalu nie zadziała" - zaznaczyła.

Zastępca naczelnika III US Warszawa Śródmieście dodała, że niewysłanie w terminie deklaracji pozbawia podatnika prawa do skorzystania z preferencyjnej formy rozliczenia - wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem, w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jedyna forma, jaka przysługuje spóźnialskim podatnikom to bowiem rozliczenie indywidualne.

Zadaj pytanie: FORUM

Potyralla ostrzegła, że podatnik, który nie złożył deklaracji w terminie musi też liczyć się z groźbą ukarania mandatem. Za niewykonanie zobowiązania w terminie przewidziano karę w wysokości od 1/10 najniższego wynagrodzenia do dwukrotności minimalnej pensji. W każdym przypadku naczelnik US bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu, wysokość zaległości, wysokość dochodu oraz to, czy podatnikowi wykroczenie to przytrafiło się pierwszy razy, czy też jest "recydywistą".

"W urzędzie włączają się pewne mechanizmy, które pozwalają ocenić wagę wykroczenia" - wyjaśniła Potyralla.

REKLAMA

Poinformowała ponadto, że podatnik, który pomylił się w deklaracji podatkowej powinien złożyć jej korektę. W przypadku, gdy kwota podatku jest wyższa od wykazanej w poprzedniej deklaracji, trzeba się liczyć z obowiązkiem dopłaty podatku wraz z należnymi odsetkami. Gdy przyczyną korekty jest np. niewykazanie w deklaracji części dochodów, czy ich źródła, korekta powinna być uzupełniona o czynny żal.

Natomiast, jeżeli w wyniku ponownego obliczenia okazuje się, że podatnik do urzędu wpłacił kwotę wyższą od należnej, istnieje możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Składa go wraz z korektą deklaracji, w której wskazuje m.in. wysokość nadpłaty.

30 kwietnia o północy minął termin składania rozliczeń podatkowych za 2014 rok, w tym także w wersji elektronicznej. Resort finansów apelował o korzystanie z elektronicznych rozliczeń z fiskusem za pomocą przygotowanego przez MF systemu e-Deklaracje. W tym roku w ten sposób złożono rekordową liczbę ponad 7 mln deklaracji przez internet.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

REKLAMA

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

REKLAMA