Wielkanoc i majówka. Kiedy dni wolne od pracy, a kiedy urlop wypoczynkowy?

REKLAMA
REKLAMA
Wielkanoc i Wielki Piątek
Święta Wielkanocne w tym roku przypadają na 20 kwietnia (niedziela) i 21 kwietnia (poniedziałek), co oznacza, ze czeka nas dłuższy weekend. 18 kwietnia, czyli Wielki Piątek, jest normalnym dniem pracy.
REKLAMA
Dla niektórych osób Wielki Piątek będzie jednak dniem wolnym od pracy. Są to nauczyciele, którzy będą mogli wykorzystać dni wolne podczas wiosennej przerwy świątecznej w szkołach od czwartku 17 kwietnia (czwartek) do 22 kwietnia 2025 r. (wtorek). Również urzędnicy pracujący w niektórych urzędach i instytucjach mają skrócone godziny pracy, a części z nich przyznano wolne. Także w niektórych przedsiębiorstwach zwolniono pracowników z obowiązku pracy w ten dzień.
Niestety, pracownikom zatrudnionym w handlu pracodawcy raczej nie przyznają dnia wolnego od pracy. W ostatnie dni przed Wielkanocą sklepy będą funkcjonowały jak zwykle.
Majówka
Na początku maja przypadają dwa święta będące ustawowymi dniami wolnymi od pracy. Są to 1 maja – Święto Państwowe i 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja. Tradycyjnie już te święta stały się narodową majówką.
Święto 1 maja obchodzimy w czwartek, natomiast 3 maja w sobotę. To oznacza, że biorąc jeden dzień urlopu wypoczynkowego w piątek, 2 maja, można sobie wydłużyć weekend do czterech dni.
Dzień wolny za święto w sobotę
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego też, ustalając wymiar czasu pracy, należy odjąć od niego iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w okresie rozliczeniowym. Wyjątkiem są święta przypadające w niedzielę. O te święta wymiar czasu pracy nigdy nie jest obniżany.
W 2025 r. będą dwa święta przypadające w sobotę, jednym z nich będzie właśnie Święto Narodowe Trzeciego Maja. A to oznacza, że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Z tego względu pracodawca powinien wyznaczyć taki dzień w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto. Pracodawca może wyznaczyć dzień wolny zarówno przed, jak i po święcie przypadającym w sobotę. Tak więc za Święto Narodowe Trzeciego Maja dzień wolny można wyznaczyć przykładowo na piątek, 2 maja. W takim przypadku weekend miałby cztery dni bez konieczności wykorzystywania dnia urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna:
- art. 128, art. 129, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1976 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 277)
- art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 296)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA