Asystencja osobista: 240 godzin miesięcznie po 65 zł za godzinę
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ustawy o asystencji osobistej
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Projektowana ustawa określa:
REKLAMA
- zasady nabywania, zmiany i utraty prawa do asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami;
- zasady, obszar i zakres przyznawania oraz świadczenia asystencji osobistej;
- zadania realizatorów asystencji osobistej, zakres podmiotów mogących nimi być oraz zasady nadzoru nad działalnością realizatorów asystencji osobistej;
- zadania organów władzy publicznej w sprawach asystencji osobistej.
Według projektu ustawy asystencja osobista jest formą indywidualnego wsparcia osoby z niepełnosprawnością w wykonywaniu czynności, których osoba ta nie może wykonywać na równi z innymi osobami bez korzystania z asystencji osobistej. Może to być ubieranie się, jedzenie, mycie, robienie zakupów, wyjście z domu, wykonywanie pracy zawodowej, utrzymywanie relacji ze znajomymi, podawanie leków. Asystencja osobista jest szansą na niezależne życie dla osób z niepełnosprawnościami.
Zasady korzystania z asystencji osobistej
Projektowana ustawa umożliwi osobom z niepełnosprawnościami złożenie wniosku o przydzielenie asystenta i korzystanie z jego usługi bezpłatnie. Wniosek będą mogli złożyć obywatele Polski lub cudzoziemcy legalnie mieszkający i przebywający na terenie kraju. Do ubiegania się o bezpłatną asystencję osobistą uprawnione będą osoby:
- w wieku 18-65 lat, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które uzyskają w skali poziomu potrzeby wsparcia łącznie co najmniej 80 punktów,
- osoby w wieku 13-18 lat, posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności z określonymi wskazaniami.
Zgodnie z projektem ustawy liczba przysługujących godzin asystencji osobistej będzie miała wymiar miesięczny. Rozliczenie liczby wykorzystanych godzin asystencji będzie odbywało się co kwartał. Godziny niewykorzystane w danym miesiącu będą przechodziły na kolejny, jednak nie będą mogły przekroczyć dwukrotności ustalonej miesięcznej liczby godzin.
Dla osób w wieku 18-65 lat minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła od 30 do 240. Dla osób w wieku 13-18 lat minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła 30, maksymalne - 80.
Asystent osobisty
Asystentem osobistym będzie mogła zostać osoba pełnoletnia, która między innymi:
- ukończyła szkolenie dla asystentów osobistych,
- ukończyła szkolenie z pierwszej pomocy i ewakuacji osób z niepełnosprawnościami,
- przeszła indywidualny instruktaż udzielania wsparcia konkretnej osobie,
- nie jest spokrewniona z osobą, którą miałaby wspierać,
- spełnia inne formalne wymogi ustawowe, również związane z niekaralnością,
- zostanie wpisana do rejestru asystentów osobistych.
Według projektu ustawy asystent nie będzie mógł pracować w miesiącu więcej niż 276 godzin. Maksymalna stawka godzinowa za pracę asystenta ma wynieść 65 złotych i będzie corocznie waloryzowana. Stawki dla asystentów osobistych za wsparcie konkretnych użytkowników będą zróżnicowane z racji na czynniki powodujące większą trudność w znalezieniu asystenta osobistego dla danego użytkownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat