Rodzice będą składali oświadczenia o niekaralności. Odpowiedzialność karna za brak oświadczenia
REKLAMA
REKLAMA
- Oświadczenie zamiast zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego
- Weryfikacja osoby przed nawiązaniem stosunku pracy
- System teleinformatyczny śledzący losy dziecka
Oświadczenie zamiast zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Znowelizowane przepisy mają ułatwić stosowanie art. 21 tej ustawy.
REKLAMA
Mateusz Korzeniowski z departamentu spraw rodzinnych i nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował, że wśród planowanych zmian jest wprowadzenie pod odpowiedzialnością karną obowiązku składania oświadczenia o niekaralności przez rodziców biorących udział np. w wycieczkach z udziałem dzieci. Obowiązek ten będzie dotyczył także cudzoziemców dopuszczonych do pracy z dziećmi.
Rodzice będący opiekunami uczniów złożą oświadczenia przygotowane i podpisane pod rygorem odpowiedzialności karnej przed wycieczką szkolną. Oświadczenia zastąpią zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
Weryfikacja osoby przed nawiązaniem stosunku pracy
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą określone obowiązki.
Obowiązujące obecnie przepisy przewidują jednokrotną weryfikację osoby, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności.
System teleinformatyczny śledzący losy dziecka
Mateusz Korzeniowski poinformował również, że 13 listopada 2024 r. zaplanowane jest międzyresortowe spotkanie dotyczące stworzenia systemu teleinformatycznego, który będzie śledził losy dziecka skrzywdzonego przez rodziców czy opiekunów.
- Chcemy, żeby wszystkie podmioty lecznicze, edukacyjne i sądy, m.in. kuratorzy sądowi i pracownicy pomocy społecznej mieli dostęp do jednolitego systemu, który będzie gromadził dane na temat takich dzieci. Często bowiem osoby, które krzywdzą najmłodszych uciekają systemowi przeprowadzając się w inne miejsce i wówczas całą procedurę związaną z poszukiwaniem dziecka trzeba rozpoczynać na nowo. Tymczasem, w nowym miejscu zamieszkania takie osoby w pierwszym rzędzie zgłaszają się do szkoły albo pomocy społecznej. Dzięki takiemu systemowi łatwiej będzie pomóc skrzywdzonemu dziecku - powiedział Korzeniowski.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat