Wycieczka szkolna jak delegacja służbowa. Co zrobić, żeby nauczyciele chcieli wyjeżdżać z uczniami?
REKLAMA
REKLAMA
- Apel do minister edukacji
- Wycieczki szkolne nie są uregulowane
- Co należy zmienić?
- Wynagrodzenia nauczycieli
Apel do minister edukacji
W poniedziałek 10 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz i wiceprezes Urszula Woźniak.
REKLAMA
Na konferencji zaapelowali oni o rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, na którego czele stoi Barbara Nowacka, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wycieczki szkolne nie są uregulowane
Wśród spraw, którymi powinien zająć się zespół, wskazano wycieczki szkolne. Podkreślono, że prawa pracownicze nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów często nie są przestrzegane. Chodzi m.in. o delegację służbową, godziny nadliczbowe, dobowy i tygodniowy czas pracy. Wiceprezes ZNP wskazała, że kwestie związane z wycieczkami szkolnymi nie są uregulowane w przepisach prawa.
- Nauczyciele wyjeżdżając z dziećmi na wycieczki szkolne otrzymują obniżone wynagrodzenie - mówiła wiceprezes. Dzieje się tak, gdyż nauczyciele nie otrzymują za ten czas wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które mieli przydzielone.
Woźniak dodała, że na wycieczkach nie są też przestrzegane kodeksowe normy dotyczące dobowego i tygodniowego czasu pracy. Wyjaśniła, że chodzi o prawo do 11-godzinnego czasu na wypoczynek w ciągu doby i 35-godzinnego w ciągu tygodnia. – (Nauczyciele) nie dostają nawet polecenia służbowego, czyli delegacji - powiedziała.
Co należy zmienić?
REKLAMA
Na pytanie, co należy zmienić, żeby zachęcić nauczycieli do wyjazdów z uczniami, Wożniak odpowiedziała, że wyjazd nauczyciela na wycieczkę szkolną powinien być w przepisach prawa uregulowany jako polecenie służbowe wyjazdu lub delegacja służbowa. Wtedy możliwe byłoby wypłacenie nauczycielowi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie prowadzi będąc na wycieczce, gdyż nie prowadzi ich nie ze swojej winy.
Wiceprezes ZNP zauważyła także, że to nie jest komfortowa sytuacja dla nauczyciela, gdy podczas wycieczki jego przejazd, nocleg i posiłki są opłacane przez radę rodziców i uczniów. Zaznaczyła, że konieczne jest też uregulowanie kwestii odpowiedzialności nauczyciela i prawa do wypoczynku podczas wyjazdu.
- Wszystko to powinno być w sposób jasny i spójny uregulowane, tak by nie było żadnych wątpliwości - podkreśliła.
Wynagrodzenia nauczycieli
Jednym z tematów konferencji były wynagrodzenia. Chodzi o wysokość wynagrodzeń nauczycielskich w 2025 r., ale także o zmiany w systemie wynagradzania polegające na powiązaniu wysokości płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju.
Taką zmianę przewiduje obywatelski projekt ustawy złożony w Sejmie przez ZNP. Prezes Sławomir Broniarz przypomniał, że 25 stycznia 2024 r. przedstawił inicjatywę ZNP na forum Sejmu i od tamtego czasu nie odbyło się żadne posiedzenie Izby, ani sejmowej komisji edukacji w tej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat