Zmienią się zasady przyznawania 800 plus - trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
REKLAMA
REKLAMA
- Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
- Zmiana zasad przyznawania świadczeń
- Pozostałe zmiany wprowadzane nowelizacją
- Wejście w życie
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Na skutek nowelizacji wypłata świadczeń 800 plus oraz „Dobry start” będzie uzależniona od tego, czy dziecko uczęszcza do polskiej placówki edukacyjnej.
Zmiana zasad przyznawania świadczeń
Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje szereg rozwiązań szczegółowych w zakresie uszczelnienia systemu udzielania pomocy obywatelom Ukrainy.
Jednym z nowych rozwiązań jest uzależnienie przyznania i wypłaty świadczenia 800 plus (świadczenia wychowawczego) oraz świadczenia „Dobry Start” od tego, czy dziecko realizuje:
- obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego,
- obowiązek szkolny,
- obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
Rozwiązanie to będzie obowiązywać od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 r. oraz roku szkolnego 2025/2026. Jaki jest powód takiej zwłoki? Przyznanie świadczenia 800 plus jest związane z okresem rozliczeniowym trwającym od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Oznacza to, że świadczenia na bieżący i połowę przyszłego roku zostały już przyznane, a ustawa nie działa wstecz. Ponadto modyfikacja systemu ZUS odpowiedzialnego za wypłaty byłaby bardzo kosztowna.
Pozostałe zmiany wprowadzane nowelizacją
Innymi rozwiązaniami wprowadzanymi przez ustawę są m.in.:
- modyfikacja zasad dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy;
- uchylenie przepisu, na podstawie którego organ gminy mógł zapewnić obywatelowi Ukrainy nieodpłatne wykonanie fotografii do wniosku o nadanie numeru PESEL;
- potwierdzenie tożsamości będzie możliwe tylko na podstawie paszportu, a obywatele Ukrainy będą mieli 60 dni na okazanie odpowiedniego dokumentu;
- zlikwidowane zostaną wypłaty 40 zł za wyżywienie i zakwaterowanie obywateli Ukrainy w prywatnych domach.
Ponadto ukraińscy uchodźcy korzystający z pomocy społecznej zostaną objęci rodzinnym wywiadem środowiskowym, który pozwoli zweryfikować ich sytuację osobistą, rodzinną i majątkową na podstawie dokumentów z Ukrainy.
Wejście w życie
Przepisy ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw wejdą w życie 1 lipca 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat