REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent podpisał ustawę. Dla kogo od 300 zł do 1200 zł? Wniosek - kiedy składać, do kogo, treść

bon energetyczny pieniądze
Prezydent podpisał ustawę. Dla kogo od 300 zł do 1200 zł? Wniosek - kiedy składać, do kogo, treść
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą bon energetyczny. Będzie od 300 zł do 1200 zł jednorazowego świadczenia. Kto dostanie te pieniądze?

Tylko dla najuboższych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. 

REKLAMA

Autopromocja

Wprowadzony ustawą bon energetyczny będzie przysługiwać za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Bon energetyczny nie jest przeznaczony dla wszystkich konsumentów. Świadczenie to otrzymają ci beneficjenci, którzy z różnych przyczyn mają trudności w pokrywaniu rachunków za energię. W ten sposób przedłużone będą rozwiązania osłonowe dla odbiorców energii znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. 

Najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Ponadto rozwiązaniami osłonowymi objęty będzie sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmioty z zakresu użyteczności publicznej (ponad 2 mln przedsiębiorców i ponad 100 tys. podmiotów).

Progi dochodowe

Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym. Z bonu będą mogły skorzystać osoby z niższym dochodem. Ustawa przewiduje dwa progi dochodowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
 • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

 • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych, 
 • 400 zł dla 2-3 osobowych, 
 • 500 zł dla 4-5 osobowych, 
 • 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania otrzymają dwukrotnie wyższy bon - od 600 zł do 1200 zł. Taki rozmiar pomocy wynika z tego, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki.

Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Kiedy złożyć wniosek

Ustawa określa termin złożenia wniosku o bon energetyczny - będzie to okres od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Wniosek trzeba będzie złożyć trzeba złożyć:

 • wójtowi,
 • burmistrzowi,
 • prezydentowi miasta 

właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która go składa. 

W treści wniosku o wypłatę bonu energetycznego powinny znaleźć się:

 • dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu, numer PESEL, serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, dane kontaktowe);
 • dane dotyczące dochodów wnioskodawcy;
 • informacja o głównym źródle ogrzewania gospodarstwa domowego, 
 • numer rachunku płatniczego oraz imię i nazwisko jego właściciela, na który zostanie przekazana kwota bonu energetycznego, jeżeli wnioskodawca chce otrzymać bon na ten rachunek;
 • informacje niezbędne do ustalenia i weryfikacji dochodów wnioskodawcy;
 • dane i informacje dotyczące członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy, w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego;
 • oświadczenie o zgodności z prawdą przedstawionych we wniosku informacji.

Rozpatrzenie wniosku powinno nastąpić w ciągu 60 dni, a wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią lub zimą 2024 r. 

Jeżeli bon energetyczny zostanie przyznany nienależnie lub w nieprawidłowo ustalonej wysokości, kwota w wysokości odpowiadającej kwocie nienależnie pobranych środków podlega zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA