REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjnych ofert pracy minimalnie więcej niż przed rokiem

REKLAMA

Według ekspertów firmy Work Service, po zamknięciu sezonu Euro 2012, najwięcej ofert pochodzi z sektora rolniczego i ogrodniczego. W kolejnych tygodniach będą wpływać również ogłoszenia firm przetwórczych. – Sezon urlopowy trwa. Wiele firm produkcyjnych potrzebuje jeszcze pracowników na zastępstwo – mówi Krzysztof Inglot, rzecznik Work Service.

Wielu przedsiębiorców i menadżerów chętnie sięga po pracowników sezonowych, by zastąpić tych, którzy wybrali się na wakacje. W zależności od branży i stanowiska wynagrodzenie pracownika na zastępstwie waha się od ok. 6 do 21 zł za godzinę.

Autopromocja

 – Firmy produkcyjne z każdej branży, czy to automotive czy sektora meblarskiego, potrzebują na wakacje ludzi na zastępstwo, kiedy ich pracownicy idą na urlopy. Szukają pracowników, którzy staną przy liniach produkcyjnych. To jest doskonałe miejsce pracy, żeby sobie dorobić, chociażby na fajne wakacje studenckie we wrześniu – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Inglot.

Z danych Work Service wynika, że kierowca autobusu przyjęty na zastępstwo może zarobić średnio 17,25 zł/h. Stawki dla pracowników produkcji i pracowników biurowych to ponad 13 zł/h. Nieco mniej zarabiają magazynierzy (11,5 zł/h) i pracownicy gastronomi (9 zł/h plus napiwki).

Eksperci firmy zajmującej się pośrednictwem pracy uważają, że praca sezonowa to najlepszy sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego, ale i znalezienie stałej pracy. 

 – Jeżeli będziemy dobrze pracować, to jest bardzo duża szansa, żeby zostać w tej firmie i dostać umowę o pracę. Jeżeli nas interesuje pracodawca, który nie zatrudnia, a my bardzo chcemy tam pracować, trzeba przyjść na zastępstwo, na prace sezonową, dać się poznać z dobrej strony i zacząć swoją wymarzoną pracę – wyjaśnia Krzysztof Inglot.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca na zastępstwo trwa zazwyczaj od dwóch do sześciu tygodni. Głównym warunkiem otrzymania posady jest pełna dyspozycyjność oraz łatwość adaptacji do nowych warunków i obowiązków. Ponieważ jest to praca jedynie okresowa, dlatego najczęściej stosowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę tymczasową lub umowa cywilnoprawna.

Niestety w tym roku takich ofert nie przybywa w szybkim tempie. To kwestia spowolnienia gospodarczego i mniejszego zapotrzebowania na różnego rodzaju usługi.

 – Rynek wyczekuje i nie ma dużo nowo tworzonych miejsc pracy. Pojawiają się nowe rynki odbiorców, np. rynek niemiecki z wolnym zatrudnieniem polskich pracowników i trzy razy wyższymi wynagrodzeniami. Również pozostałe rynki zagraniczne, jak Anglia i Holandia, do których rok rocznie wyjeżdżają polscy pracownicy – twierdzi rzecznik Work Service.

Tradycyjnie w okresie letnim bezrobocie – ze względu na prace okresowe – zmniejsza się. W ubiegłym roku w tym czasie przybyło 20,1 tys. miejsc pracy (wzrost w lipcu 2011 r. w odniesieniu do czerwca 2011 r.), w tym roku było to tylko 16,5 tys. miejsc pracy. Eksperci Work Service szacują, że wpływ na to miało Euro 2012, które spowodowało że wiele miejsc pracy tymczasowej powstało już w czerwcu.

 – W tym czasie minimum kilkanaście tysięcy osób zaangażowano bezpośrednio bądź pośrednio we wszystkie czynności wokół Euro. Pracowało przy tym od kilkudziesięciu tysięcy do nawet stu tysięcy osób. Po zamknięciu tego rynku pracy, w tej chwili dominuje sektor ogrodniczy i rolniczy. Tutaj według naszych analiz bolączką jest to, że umów tam nie przybywa i to się nie potwierdza w statystykach głównych, co oznacza że szara strefa w tych branżach nadal nam ciąży – wyjaśnia Krzysztof Inglot.

Ale praca w rolnictwie czy ogrodnictwie jest coraz mniej atrakcyjna dla Polaków i podejmują się jej emigranci ze Wschodu, czyli np. z Ukrainy i Białorusi. W tym samym czasie nasi rodacy wyjeżdżają wykonywać te same prace, ale za lepsze wynagrodzenia, w Holandii, Francji, Niemczech, czy Austrii.

 – Coraz więcej osób ze Wschodu widzi Polskę jako ten wymarzony kraj, gdzie można przyjechać i zarobić pieniądze. Parę lat temu Niemcy były dla Polaków takim krajem. Widać coraz większą otwartość, być może Euro 2012 otworzyło granice, pokazało nas z bardzo dobrej strony. Rośnie zaufanie do Polski, jako do rynku, gdzie jest wzrost gospodarczy i miejsca pracy – mówi rzecznik Work Service.

Eksperci rynku pracy twierdzą, że spowolnienie gospodarcze i stagnacja w kraju zwykle zachęcały Polaków do emigracji zarobkowej. Jednak rynki pracy wiele krajów zachodniej Europy mogą ich rozczarować, bo z powodu obserwowanej tam recesji wielu z nich nie znajdzie pracy lub otrzyma propozycje wykonywania bardzo nisko płatnego zajęcia.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA