| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Senacka Komisja Rodziny: bez poprawek do ustawy o emeryturach z FUS

Senacka Komisja Rodziny: bez poprawek do ustawy o emeryturach z FUS

Senacka Komisji Rodziny i Polityki Społecznej nie zarekomendowała w czwartek poprawek do ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesieniu go do 67. roku życia.

Zastępca przewodniczącego komisji Jan Michalski (PO) stwierdził, że reforma emerytalna "ma olbrzymi i ewolucyjny charakter". Dodał, że to, co obecnie dzieje się w Grecji powinno być ostrzeżeniem. "Brak podjęcia odpowiedzialnych i rozłożonych w czasie działań może doprowadzić do naprawdę wielkiego kryzysu w państwie. Do obniżania emerytur w przyszłości (...)" - podkreślił.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska stwierdziła, że Polska zaczyna reformę emerytalną od końca. "Każde państwo Unii Europejskiej podnosząc wiek emerytalny najpierw zajęło się polityką prorodzinną, rynkiem pracy, opieką nad osobami starszymi (...) a dopiero potem podnoszono wiek emerytalny" - mówiła.

Poprawki do ustawy zgłosił też zastępca przewodniczącego komisji Waldemar Kraska (PiS). Przepadły jednak w głosowaniach. Senatorowie PiS i PO zgłosili wnioski mniejszości, które będą rozpatrywane na posiedzeniu plenarnym Senatu. Ma ono odbyć się 23 maja.

Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Zmiany w systemie emerytur mundurowych zakładają natomiast, że funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby od 2013 r., będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby - zdecydowała izba, nowelizując ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Posłowie nie zgodzili się wcześniej na wnioski PiS i SP o odrzucenie rządowego projektu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »