REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy według GUS. Zatrudnienie i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 r. wyniosło 6512,8 tys. etatów.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w czerwcu 2023 r. ponad sześć i pół miliona pracowników. Zarabiali oni przeciętnie ok. 7,3 tys. zł brutto miesięcznie. Rekord wynagrodzeń padł w sekcji Informacja i komunikacja: jego pracownicy zarobili przeciętnie ponad 12,5 tys. zł. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, jakie było przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 r. Opublikowane informacje dotyczą podmiotów, które:

REKLAMA

Autopromocja
  • prowadzą działalność zaklasyfikowanych do wybranych rodzajów działalności PKD 2007, oraz
  • zatrudniają co najmniej 10 pracowników.

Dlatego też przedstawione dane nie obejmują małych przedsiębiorców, u których pracuje mniej niż 10 pracowników. Jak wskazuje GUS nie zostały także wzięte pod uwagę podmioty nienależące do sektora przedsiębiorstw, m.in. jednostki administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Zgodnie z metodologią przyjętą przez GUS przeciętne zatrudnienie oblicza się po przeliczeniu części etatów osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy na pełne etaty. Dane nie obejmują również osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Przeciętne zatrudnienie i przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw

Wyszczególnienie

06 2023

01–06 2023

w liczbach 
bezwzględnych
05 2023=
=100
06 2022=
=100
w liczbach bezwzględnych01–06 2022=
=100
Przeciętne zatrudnienie w tys. etatów

6512,80

99,9

100,2

6523,20

100,7

Przeciętne wynagrodzenia ogółem (brutto) w zł

7335,20

102,1

111,9

7271,88

112,7

w tym bez wypłat z zysku 

7333,73

102,1

111,9

7271,30

112,7

Ile osób pracowało w sektorze przedsiębiorstw

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 r. w porównaniu z czerwcem 2022 r. było wyższe o 0,2% i wyniosło 6512,8 tys. etatów. W czerwcu 2022 r. odnotowany w skali roku wzrost był wyższy i wynosił 2,2%.

W porównaniu z majem 2023 r. przeciętne zatrudnienie w czerwcu nieznacznie spadło – o 0,1%. Niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w czerwcu 2023 r. było według GUS wynikiem m.in. zwolnień pracowników w jednostkach oraz wygaśnięciem umów o pracę zawartych na czas określony. 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

 

GUS

Jakie były zarobki w sektorze przedsiębiorstw

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 r. w porównaniu z czerwcem 2022 r. było wyższe o 11,9% i wyniosło 7335,20 zł (brutto). W stosunku do maja 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 2,1%. Rok wcześniej, w czerwcu 2022 r. względem maja 2022 r., odnotowano wzrost płac o 2,4%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za płacę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne

Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w czerwcu 2023 r. względem maja 2023 r. spowodowany był – w ocenie GUS – większą skalą dodatkowych wypłat m.in. premii kwartalnych i rocznych, nagród jubileuszowych, a także wypłat odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń). 

Wzrost płac odnotowano prawie we wszystkich sekcjach sektora przedsiębiorstw, z czego największy w sekcji Górnictwo i wydobywanie (o 10,7%), gdzie wynagrodzenia zwiększyły się do 11290,69 zł (miesiąc wcześniej wynosiły 10201,34 zł) oraz Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (o 7,4%) i wzrostem płacy do 10063,21 zł (miesiąc wcześniej wynosiła 9365,97 zł). 

Ważne

W styczniu 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 3490 zł, tj. o 15,9% względem 2022 r., kiedy to wynosiło 3010 zł (w 2022 r. wzrost o 7,5% względem 2021 r.), co miało też wpływ na zmiany przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw.

W skali roku (czerwiec 2023 r. do czerwca 2022 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 11,9%. Przed rokiem (czerwiec 2022 r. do czerwca 2021 r.) odnotowano wzrost przeciętnej płacy o 13,0%. 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw

 

GUS

Narastająco w okresie styczeń – czerwiec 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. wzrosły we wszystkich sekcjach PKD 2007 od 7,5% w sekcji Budownictwo do 18,3% w sekcji Transport i gospodarka magazynowa, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 12,7%. 

Najwyższą przeciętną płacę brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie narastającym odnotowano w sekcji Informacja i komunikacja w wysokości 12551,29 zł (wzrost o 12,6% względem analogicznego okresu roku poprzedniego), zaś najniższą w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia na poziomie 5262,29 zł (pomimo wzrostu w odniesieniu do sytuacji sprzed roku o 14,0%).

Źródło danych GUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA