REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy według GUS. Ile osób pracowało w styczniu 2023 r.

Średnia wieku pracowników wyniosła 42,4 lat, mediana wieku – 42,0 lata
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dane dotyczące pracowników w gospodarce narodowej w Polsce w styczniu 2023 r. to temat raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W końcu stycznia zatrudnionych było ponad 15 milionów osób. 

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące pracowników w gospodarce narodowej w Polsce w styczniu 2023 r. Dane te dotyczą osób zatrudnionych w podmiotach gospodarki narodowej, których siedziba znajduje się w Polsce. GUS uwzględnił wszystkich zatrudnionych w tych podmiotach, zarówno tych, którzy mają miejsce zamieszkania na terenie Polski, jak i tych, którzy mieszkają zagranicą.

Autopromocja

Ilu było pracowników w końcu stycznia 2023

W końcu stycznia w gospodarce narodowej pracowało ogółem 15043,4 tys. osób. Wśród nich większość stanowili mężczyźni. Ich udział wyniósł 52,8%. 

pracujący wg płci

 

 

GUS

Struktura płci pracujących była jednak zróżnicowana w zależności od ich wieku. Przewaga mężczyzn występowała zasadniczo w każdym wieku, widoczne było to przede wszystkim u progu i schyłku aktywności zawodowej. Natomiast udział kobiet wśród pracujących w gospodarce narodowej był większy w wieku od 47 do 59 lat.

Pracujący w gospodarce narodowej według płci i wieku 

Struktura płci pracujących była również zróżnicowana według ich miejsca zamieszkania. Przewaga kobiet wśród pracujących występowała głównie w największych miastach Polski i gminach je otaczających, im dalej od nich, tym ich udział był relatywnie mniejszy. Według stanu na 31 stycznia 2023 r. największy udział kobiet – 56,7% odnotowano w województwie małopolskim, w przygranicznej gminie wiejskiej Lipnica Wielka, a najmniejszy w gminie wiejskiej Puńsk w województwie podlaskim – 26,6%. 

pracujący wg płci i wieku

 

 

GUS

Średnia wieku wyniosła 42,4 lat, mediana wieku 42,0 lata. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
mediana wieku pracujących

 

 

GUS

Pracujący w zależności od rodzaju działalności pracodawcy

Udział kobiet i mężczyzn w ogólnej liczbie pracujących w gospodarce narodowej był zróżnicowany również w zależności od rodzaju działalności podmiotu, w którym wykonywali pracę. Według stanu na 31 stycznia 2023 r. najwięcej, bo 2807,8 tys. pracujących w gospodarce narodowej skupionych było w Przetwórstwie przemysłowym, tj. 18,7% ogółu pracujących. W tej sekcji kobiety stanowiły 34,7%. Druga pod względem liczby pracujących sekcja – Handel; naprawa pojazdów samochodowych skupiała 14,8% ogółu pracujących, a udział kobiet wyniósł ponad 53%. Według stanu na koniec stycznia 2023 r. najsilniej sfeminizowane były sekcje Opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz Edukacja. Kobiety stanowiły w tych sekcjach odpowiednio 82,2% i 79,7% pracujących. Najbardziej zmaskulinizowane sekcje to Budownictwo oraz Górnictwo i wydobywanie, gdzie udział mężczyzn wyniósł prawie 90%.

Zarówno wśród pracujących mężczyzn, jak i kobiet dominowała praca najemna. W końcu stycznia 2023 r. status ten posiadało około 80% ogółu pracujących w gospodarce narodowej. 

Struktura pracujących w gospodarce narodowej

struktura pracujących w gospodarce narodowej

struktura pracujących w gospodarce narodowej

 

GUS

Pracujący w gospodarce narodowej według płci

Wyszczególnienie

Ogółem

Mężczyźni

Kobiety

tys. osób

Ogółem

15043,4

7944,4

7099,0

W tym
pracownicy najemni

11910,1

6000,3

5909,9

pracujący na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny

3100,3

1917,7

1182,6

W ostatnim dniu stycznia 2023 r. wśród pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny mężczyźni stanowili około 62%

pracujący w gospodarce narodowej

 

 

GUS

Źródło danych GUS

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA