REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek w 2012 r.

Joanna Stolarska

REKLAMA

Nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 105 780 zł. Znana jest też minimalna podstawa wymiaru składek obowiązująca osoby prowadzące działalność pozarolniczą w 2012 r.

Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał 16 grudnia 2011 r. obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2012 r. oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Autopromocja

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2012 r. nie może przekroczyć kwoty 105 780 zł, czyli 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (art. 19 ust. 1 ustawy systemowej). Od nadwyżki ponad tę kwotę nie pobiera się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ograniczeniu do tzw. 30-krotności podlega podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, a także podstawa wymiaru składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Rocznemu ograniczeniu nie podlega natomiast podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe. Ograniczenie nie ma również zastosowania do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2012 r., zgodnie z ministerialnym obwieszczeniem, wynosi 3526 zł. Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność pozarolniczą jest równa 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, wskazanego w obwieszczeniu, a zatem wynosi 2115,60 zł.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w 2012 r. >>

Minimalną podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących działalność pozarolniczą (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej) oraz dla osób prowadzących działalność gospodarczą, opłacających składki od obniżonej podstawy przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności (art. 18a ustawy systemowej) przedstawia tabela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna podstawa wymiaru składek w 2012 r.

Ubezpieczenia społeczne

Zasady oskładkowania

warunki ogólne

warunki preferencyjne

Minimalna podstawa wymiaru

2115,60 zł

450,00 zł

Składki na ubezpieczenia:

– emerytalne (19,52%)

– rentowe (6%)*

– wypadkowe (przyjęto 50% najwyższej stopy procentowej, czyli 50% z 3,33%, tj. 1,67%)

– chorobowe (2,45% – ubezpieczenie dobrowolne)

Autopromocja

412,97 zł

126,94 zł*

35,33 zł

51,83 zł

87,84 zł

27,00 zł*

7,52 zł

11,03 zł

Ubezpieczenie zdrowotne

Minimalna podstawa wymiaru

75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku**

75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku**

Składka na ubezpieczenie zdrowotne (9%)

brak danych

brak danych

Fundusz Pracy

Podstawa wymiaru (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne)

2115,60 zł

brak

Składka (2,45%)***

51,83 zł

brak

* Zgodnie z nowelizacjią ustawy systemowej przyjętą przez Sejm 21 grudnia 2011 r., od 1 lutego 2012 r. składka rentowa zostaje podwyższona do 8% podstawy wymiaru. Składka rentowa w nowej wysokości będzie wynosić 169,25 zł (podstawa ustalona na zasadach ogólnych) oraz 36 zł (podstawa ustalona na zasadach preferencyjnych). Ustawa oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.

** Kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału 2011 r. będzie znana w styczniu 2012 r.

*** Stopa procentowa składki na Fundusz Pracy ustalona na podstawie projektu ustawy budżetowej na 2012 r.


● art. 18 ust. 8, art. 18a, art. 19, ust. 1, art. 20 ust. 1 i ust. 2, art. 22 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

● art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),

● obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2011 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2012 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. Nr 115, poz. 1160).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

  W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

  Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

  Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

  REKLAMA

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  REKLAMA