Jak uporządkować polski system emerytalny? Bezpłatne webinarium
REKLAMA
REKLAMA
Reforma systemu emerytalnego. Jak uporządkować polski system emerytalny? Premiera raportu „Emerytury wolności”. Bezpłatne webinarium
Reformy systemu emerytalnego, ze względu na swą doniosłość społeczną i makroekonomiczną, należą do tych, które najtrudniej przeprowadzić. Są jednak w Polsce niezbędne, jeśli ma zostać zapewnione bezpieczeństwo ekonomiczne emerytów, stabilność finansów publicznych, a także właściwe wsparcie rynku kapitałowego i rynku pracy.
REKLAMA
Brak równowagi pomiędzy zasobami, a potrzebami to zasadniczy problem polskiego systemu emerytalnego w obecnym kształcie. Dwa filary, powszechność uczestnictwa i wolność wyboru wieku przejścia na emeryturę powinny odpowiedzieć na główne wyzwania i bolączki tego systemu, wyrównując prawa i obowiązki wszystkich ubezpieczonych. Reforma systemu będzie trudna, ale konieczna by zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne emerytów.
Dlaczego wcześniej przeprowadzone reformy i zmiany systemu emerytalnego nie spełniły oczekiwań? Jakie słabości o tym zdecydowały? Jakie mechanizmy zapewnią bezpieczeństwo finansowe emerytom? Dlaczego dwa filary będą lepsze niż trzy? Dlaczego trzeba zlikwidować przywileje branżowe? Jak zapewnić zabezpieczenie emerytalne zgodne z oczekiwaniami społecznymi, a jednocześnie zagwarantować odporność makroekonomiczną systemu na starzenie się ludności?
Podczas webinaru skupimy się na reformie systemu emerytalnego umożliwiającej zabezpieczenie finansowe emerytów zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach, przeanalizujemy, które elementy z obecnego systemu można zachować, a które należy zmienić, by zapewnić emerytom satysfakcjonujący dochód w wieku podeszłym.
W programie webinarium m.in.:
- Dlaczego wcześniej przeprowadzone reformy i zmiany systemu emerytalnego nie spełniły oczekiwań?
- Jakie są główne słabości polskiego systemu emerytalnego?
- Dlaczego trzeba zlikwidować przywileje branżowe?
- Czy powszechny system emerytalny musi być tak skomplikowany?
- Co zniechęca przyszłych emerytów do części kapitałowej systemu?
- Dlaczego dwa filary będą lepsze niż trzy?
- Jak zapewnić uczestnikom systemu więcej równości i więcej elastyczności?
- Jakich efektów reformy powinniśmy oczekiwać?
- Prezentacja raportu WiseEuropa pt. „Emerytury wolności”
- Odpowiedzi na pytania uczestników webinarium
Niezbędne informacje:
Bezpłatne webinarium „Jak uporządkować polski system emerytalny”
Termin: 22 marca 2023, godz. 10:00-11:30
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań ekspertom.
Drugą część naszego spotkania przeznaczymy na odpowiedzi na Państwa pytania.
Eksperci:
Maciej Bukowski
Doktor nauk ekonomicznych, Prezes WiseEuropa. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006-2013 prezes fundacji IBS. Jest współautorem wielu polskich dokumentów strategicznych (m.in. Plan Hausnera, Polska 2030 – wyzwania rozwojowe, Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do roku 2030 (Polska 2030 – trzecia fala nowoczesności). Kierownik projektów oraz licznych komentarzy i artykułów prasowych dotyczących między innymi makroekonomii, polityki energetycznej, innowacyjności, systemu emerytalnego czy rynku pracy.
Antoni Kolek
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce publicznej. Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego, of Counsel w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, wykładowca akademicki. Autor programu Porozmawiajmy o emeryturze w telewizji Gazety Finansowej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem i daninami publicznymi. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i analiz. Jest autorem ponad 100 artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, demografii, rynku pracy oraz przedsiębiorczości.
Korzyści dla uczestników webinarium:
- Osoby uczestniczące w webinarium mają możliwość zadawania pytań ekspertowi.
- Materiał szkoleniowy będzie można pobrać w trakcie trwania webinarium.
- Możliwość sprawdzenia ustawień komputera przed transmisją webinarium. Zapraszamy do testowego wirtualnego pokoju INFORAKADEMII >>
Szczegóły organizacyjne webinarium:
Webinarium odbędzie się 22 marca 2023 r. o godz. 10.00 i zakończy się o godz. 11.30. Będzie złożone z dwóch części: wykładowej i sesji pytań. Webinarium przeznaczone jest do oglądania na żywo, tylko w ustalonym terminie.
Osoby, które zakupią webinarium, dzień przed szkoleniem otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się webinarium. Ponowne przypomnienie przyjdzie na ok. 30 min. przed startem transmisji.
W trakcie trwania webinarium jest możliwość zadawania pytań, które są zgodne z tematem webinarium i nie wymagają, konsultacji, wyliczeń oraz sprawdzenia rejestrów. Podczas sesji pytań ekspert odpowie na jak największą ich ilość.
Minimalne wymagania sprzętowe:
Procesor 1.4GHz Intel® Pentium® 4 i wyżej. Pamięć operacyjna RAM 512MB (1GB zalecane) dla Windows 7 lub Windows 8. System Operacyjny WIN98, WIN2000, WIN XP, WIN XP PRO i inne systemy operacyjne. Microsoft Internet Explorer 8 lub nowszy; Windows Edge browser; Mozilla Firefox; Google Chrome. Adobe® Flash® Player 13.0+ Video PC: karta graficzna min. 8 MB pamięci. Dźwięk PC: karta dźwiękowa. Łącze Internetowe 512Kbps (zalecane połączenie przewodowe).
Sprawdź ustawienia swojego komputera przed transmisją webinarium. Zapraszamy do testowego wirtualnego pokoju INFORAKADEMII >>
Organizatorzy webinarium: INFORAKADEMIA i WiseEuropa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat