REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiek emerytalny w Polsce 2022 r.

Wiek emerytalny w Polsce 2022 r.
Wiek emerytalny w Polsce 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiek emerytalny w Polsce uzależniony jest od płci. Sprawdź kiedy na emeryturę mogą przejść kobiety, a kiedy mężczyźni w 2022 r.

Wiek emerytalny – ile wynosi

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wiek emerytalny w 2022 r. w Polsce dla kobiet wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wspomnieć należy, że wiek ten może różnić się w zależności od kraju, w którym pracownik przechodzący na emeryturę był zatrudniony. Średnia europejska wieku emerytalnego wynosi od 60 do 67 lat.

Autopromocja

Wiek emerytalny – co to

W tym miejscu wyjaśnić należy co rozumie się przez wiek emerytalny. Pojęcie wiek emerytalny oznacza, że po ukończeniu tzw. powszechnego wieku emerytalnego człowiek staje się uprawniony do emerytury. Jak już zostało wspomniane wiek emerytalny jest inny dla kobiet, a inny dla mężczyzn. W Polsce od 1 października 2017r. wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Wiek osoby ubezpieczonej w dniu przejścia na emeryturę wyraża się w ukończonych latach i miesiącach.

Emerytura – jak uzyskać

Wniosek o emeryturę złożyć należy w terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można wnioskować o emeryturę przez internet, osobiście, jak również wysłać dokumenty pocztą polską. Niezależnie od formy wybranej przez ubezpieczonego decyzja w sprawie emerytury powinna być wydana w terminie 30 dni od momentu wyjaśnienia niezbędnej okoliczności do wydania omawianej decyzji.

Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy do złożenia wniosku o emeryturę należy przygotować następujące dokumenty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Wniosek EMP, czyli wniosek o emeryturę
 • Informację ERP-6, czyli informacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych.

Wniosek EMP i Informację ERP-6 należy wypełnić i załączyć do nich dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń.

Jak złożyć wniosek o emeryturę przez internet

Aby złożyć wniosek przez internet należy mieć zarejestrowany profil PUE. Po zalogowaniu do PUE trzeba wykonać następujące kroki:

 • uzupełnij dane w zakładce „Złożenie dokumentu EMP” i złóż dyspozycję sposobu odbioru decyzji;
 • w zakładce „Złożenie dokumentu ERP-6” wypełnij dane i złóż dyspozycję sposobu odbioru korespondencji;
 • podpisz formularze podpisem elektronicznym i wyślij do ZUS;
 • udaj się do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS wraz z dowodem osobistym lub paszportem w celu złożenia dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzeń oraz przebyty czas zatrudnienia.

Jak złożyć wniosek o emeryturę osobiście

Przed udaniem się do najbliższej jednostki terenowej ZUS należy przygotować następujące dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia,
 • dokumenty potwierdzające przebyty okres zatrudnienia,
 • wypełnione formularze ZUS-Rp 1E oraz ZUS Rp-6.

Termin wizyty w jednostce organizacyjnej można zarezerwować poprzez PUE.

Jak złożyć wniosek o emeryturę drogą mailową

Wypełnione formularze ZUS-Rp 1E oraz ZUS Rp-6 wraz z dokumentami potwierdzającymi przebieg zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń można wysłać pocztą na adres najbliższej jednostki organizacyjnej ZUS.

Podstawa prawna

 • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 504)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA