REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wiek emerytalny w Polsce 2022 r.
Wiek emerytalny w Polsce 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiek emerytalny w Polsce uzależniony jest od płci. Sprawdź kiedy na emeryturę mogą przejść kobiety, a kiedy mężczyźni w 2022 r.

Wiek emerytalny – ile wynosi

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wiek emerytalny w 2022 r. w Polsce dla kobiet wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wspomnieć należy, że wiek ten może różnić się w zależności od kraju, w którym pracownik przechodzący na emeryturę był zatrudniony. Średnia europejska wieku emerytalnego wynosi od 60 do 67 lat.

REKLAMA

Autopromocja

Wiek emerytalny – co to

W tym miejscu wyjaśnić należy co rozumie się przez wiek emerytalny. Pojęcie wiek emerytalny oznacza, że po ukończeniu tzw. powszechnego wieku emerytalnego człowiek staje się uprawniony do emerytury. Jak już zostało wspomniane wiek emerytalny jest inny dla kobiet, a inny dla mężczyzn. W Polsce od 1 października 2017r. wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Wiek osoby ubezpieczonej w dniu przejścia na emeryturę wyraża się w ukończonych latach i miesiącach.

Emerytura – jak uzyskać

Wniosek o emeryturę złożyć należy w terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można wnioskować o emeryturę przez internet, osobiście, jak również wysłać dokumenty pocztą polską. Niezależnie od formy wybranej przez ubezpieczonego decyzja w sprawie emerytury powinna być wydana w terminie 30 dni od momentu wyjaśnienia niezbędnej okoliczności do wydania omawianej decyzji.

Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy do złożenia wniosku o emeryturę należy przygotować następujące dokumenty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Wniosek EMP, czyli wniosek o emeryturę
 • Informację ERP-6, czyli informacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych.

Wniosek EMP i Informację ERP-6 należy wypełnić i załączyć do nich dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń.

Jak złożyć wniosek o emeryturę przez internet

Aby złożyć wniosek przez internet należy mieć zarejestrowany profil PUE. Po zalogowaniu do PUE trzeba wykonać następujące kroki:

 • uzupełnij dane w zakładce „Złożenie dokumentu EMP” i złóż dyspozycję sposobu odbioru decyzji;
 • w zakładce „Złożenie dokumentu ERP-6” wypełnij dane i złóż dyspozycję sposobu odbioru korespondencji;
 • podpisz formularze podpisem elektronicznym i wyślij do ZUS;
 • udaj się do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS wraz z dowodem osobistym lub paszportem w celu złożenia dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzeń oraz przebyty czas zatrudnienia.

Jak złożyć wniosek o emeryturę osobiście

Przed udaniem się do najbliższej jednostki terenowej ZUS należy przygotować następujące dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia,
 • dokumenty potwierdzające przebyty okres zatrudnienia,
 • wypełnione formularze ZUS-Rp 1E oraz ZUS Rp-6.

Termin wizyty w jednostce organizacyjnej można zarezerwować poprzez PUE.

Jak złożyć wniosek o emeryturę drogą mailową

Wypełnione formularze ZUS-Rp 1E oraz ZUS Rp-6 wraz z dokumentami potwierdzającymi przebieg zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń można wysłać pocztą na adres najbliższej jednostki organizacyjnej ZUS.

Podstawa prawna

 • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 504)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA