REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy jest Dzień Kobiet w 2022 roku?

Redakcja
Dzień Kobiet 2022 - 8 marca
Dzień Kobiet 2022 - 8 marca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Kobiet w 2022 roku? Czy to święto zawsze występuje tego samego dnia?

Dzień Kobiet 2022

Dzień Kobiet świętuje się każdego roku w wielu państwach świata. To międzynarodowe święto. Kiedy jest Dzień Kobiet w 2022 roku? Dzień Kobiet wypada co roku 8 marca. W 2022 roku będzie to wtorek.

REKLAMA

Autopromocja

Czy Dzień Kobiet jest wolny od pracy?

Czy Dzień Kobiet to dzień wolny od pracy w Polsce? Nie. Polska ustawa o dniach wolnych od pracy nie przewiduje Dnia Kobiet jako dnia wolnego od pracy. Tymczasem w Berlinie od 2019 r. mają wtedy wolne. Co ciekawe, jest to jednak święto wolne od pracy tylko w landzie Berlin. Pozostałe landy Niemiec nie uznają tego dnia za wolny od pracy.

Dzień Kobiet - historia

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w USA dnia 28 lutego 1909 roku. Jego pomysłodawczynią była sufrażystka Theresa Malkiel. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to święto socjalistycznego pochodzenia. Dnia 8 marca 1917 roku kobiety w Rosji rozpoczęły strajki, które zapoczątkowały rewolucję lutową. Konsekwencją tych wydarzeń było przyznanie kobietom praw wyborczych. Za panowania Lenina dzień 8 marca stał się oficjalnym świętem w Rosji, a od 1965 r. uznano go za dzień wolny od pracy.

Dzień Kobiet na świecie

Aktualnie Dzień Kobiet świętuje się w: 

 1. Albanii,
 2. Algierii,
 3. Armenii,
 4. Azerbejdżanie,
 5. Białorusi,
 6. Bośni i Hercegowinie,
 7. Brazylii, Bułgarii,
 8. Burkina Faso,
 9. Kamerunie,
 10. Chinach,
 11. Kubie,
 12. Laosie,
 13. Kazachstanie,
 14. Kirgistanie,
 15. Macedonii,
 16. Mołdawii,
 17. Mongolii,
 18. Czarnogórze,
 19. Polsce, 
 20. Rumunii, 
 21. Rosji, 
 22. Serbii, 
 23. Tadżykistanie, 
 24. Ukrainie, 
 25. Uzbekistanie, 
 26. Wietnamie, 
 27. Włoszech, 
 28. Zambii i 
 29. Tunezji1.

Jak widać, nie jest to święto obchodzone we wszystkich państwach. Nie ma oficjalnego Dnia Kobiet np. w USA, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji czy Finlandii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezenty na Dzień Kobiet

W Polsce Dzień Kobiet najbardziej popularny stał się w czasach PRL. Wówczas kobiety najczęściej otrzymywały goździki i rajstopy. Później najchętniej kupowanymi prezentami stały się bukiety tulipanów i czekoladki. Co ciekawe, w niektórych państwach tradycją jest wręczanie gałązek akacji srebrzystej i czekolady. Współcześnie kobiety otrzymują różnego rodzaju prezenty, ale wciąż najbardziej popularne są kwiaty i bombonierki. Mężczyźni, którzy chcą przeznaczyć większą sumę na prezent z okazji Dnia Kobiet wybierają biżuterię. Praktykuje się również kolacje w restauracji, wyjścia do kina czy teatru, bony na zabiegi kosmetyczne np. masaże. 

W Dniu Kobiet drobnymi upominkami często obdarzają swoje pracownice pracodawcy lub bezpośredni przełożeni. Czasami są to tulipany bądź róże. Niektórzy poprzestają na życzeniach. Dzień Kobiet obchodzi się także w szkołach i urzędach, ale również w prywatnych zakładach pracy. W naszym państwie docenianie pań w tym dniu to zdecydowanie mocno zakorzeniona tradycja.

Równość kobiet i mężczyzn

Przy okazji Dnia Kobiet często poruszana jest tematyka równości płci. Warto w tym miejscu przytoczyć problem luki płacowej, która wciąż występuje. Praca kobiet i mężczyzn powinna być traktowana na równi. Tymczasem wciąż kobiety na jednakowych stanowiskach zarabiają proporcjonalnie mniej od mężczyzn przy takich samych kwalifikacjach i doświadczeniu. Kobiety mimo zaangażowania i sukcesów wciąż mają większe problemy z otrzymaniem awansów i podwyżek. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami wymienionymi poniżej, które poruszają kwestię nierówności w pracy kobiet i mężczyzn.

1. Wikipedia.org

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA