REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki piłkarek reprezentacji USA zrównane z męską kadrą

Wynagrodzenia piłkarek z reprezentacji USA zrównane z kadrą męską.
Wynagrodzenia piłkarek z reprezentacji USA zrównane z kadrą męską.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki piłkarek reprezentacji USA zostały zrównane z płacami kadry męskiej. To bezprecedensowy sukces będący wynikiem sporu dotyczącego dyskryminacji płacowej, który trwał od 2016 roku.

Równe zarobki piłkarek i piłkarzy reprezentacji USA

Piłkarska federacja USA zobowiązała się do zapewnienia równej stawki wynagrodzeń zawodniczkom i zawodnikom drużyn narodowych, zarówno w meczach towarzyskich, jak i o punkty, w tym w mistrzostwach świata.

REKLAMA

Autopromocja

Jednocześnie U.S. Soccer zawarł ugodę z reprezentacją USA kobiet w piłce nożnej (USWNT), potwierdzoną przez sąd okręgowy, dotyczącą rozdzielenia zaległych wynagrodzeń dla kadrowiczek - tj. kwoty 22 mln dolarów.

Dojście do porozumienia nie było łatwe. Zawodniczki reprezentacji osiągnęły bezprecedensowy sukces, pracując nad równym wynagrodzeniem dla siebie i przyszłych sportowców. Spuścizna i starania poprzedniczek pozwoliły na to, by dziś czuć satysfakcję, z tego, że uczyniono coś dla wszystkich kobiet i dziewcząt, także tych, które pójdą w nasze ślady” - napisano we wspólnym oświadczeniu obydwu organizacji.

Dodatkowo 2 miliony dolarów trafią do fundacji, która pomaga piłkarkom w znalezieniu nowej drogi po zakończeniu sportowej kariery, a także realizuje projekty związane z piłką nożną kobiet i dziewcząt.

Prezydent USA Joe Biden wyraził na Twitterze zadowolenie z osiągniętego porozumienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jestem dumny z @USWNT, z tego, że nigdy się nie poddają – na boisku i poza nim. Teraz jesteśmy bliżej likwidacji różnic wynagrodzeń w każdej branży” – napisał na Twitterze.

Dyskryminacja płacowa - spór od 2016 roku

Porozumienie zakończyło spór trwający od 2016 roku. Niektóre zawodniczki złożyły wówczas federalną skargę dotyczącą dyskryminacji płacowej, twierdząc, że otrzymują mniej niż mężczyźni, mimo że generują wyższe dochody dla federacji USA, gdyż osiągają większe sukcesy. W 2019 r. reprezentacja kobiet zdobyła po raz czwarty mistrzostwo świata (wcześniej 1991, 1999 i 2015).

Jedne z najlepszych i najbardziej znanych zawodniczek reprezentacji Megan Rapinoe i Alex Morgan nie kryły satysfakcji z ugody, choć nie zostały spełnione wszystkie pierwotne żądania zawodniczek.

To monumentalny krok naprzód w poczuciu szacunku i tego, że jesteśmy doceniane. Naprawia nasze relacje z amerykańską federacją piłki nożnej. Traktuję to jako zwycięstwo nie tylko naszego zespołu czy sportu, ale ogólnie kobiet” – powiedziała Morgan.

Jedyną sprawiedliwością, jaka wynika z tego porozumienia jest fakt, że wiemy, że coś takiego (nierówność w płacach - PAP) nigdy się nie powtórzy. Tym samym możemy zrobić krok do przodu w staraniach, by piłka nożna była najlepszym sportem w tym kraju, stworzyć następnym pokoleniom o wiele lepsze warunki do jej uprawiania” - powiedziała Rapinoe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA