Pierwszy system monitorujący rynek pracy w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
System monitorujący rynek pracy do końca 2022 r.
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie razem z miejscową politechniką realizuje projekt, w ramach którego powstać ma system monitorowania zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje na rynku pracy. System powstać ma do końca przyszłego roku i kosztować będzie blisko 2,5 mln zł.
REKLAMA
Jak poinformował PAP dyr. WUP w Rzeszowie Tomasz Czop, będzie to pierwszy tego typu system w naszym kraju. Dodał, że innowacyjność systemu będzie polegała na przetwarzaniu i analizie danych pochodzących z różnych źródeł, aby dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na poszczególne zawody czy kwalifikacje.
Jakich kwalifikacji brakuje na rynku pracy?
„Obecnie brakuje wiedzy na temat +oczekiwań+ rynku pracy. Brakuje informacji, jakie kwalifikacje pracowników są potrzebne na rynku pracy. Nie ma systemu, który analizowałby poszczególne zbiory danych, porównywał je ze sobą i nadawał im konkretne znaczenie, a finalnie pokazywał całościowy obraz procesów zachodzących na rynku” – podkreślił.
Jakie dane?
Jak wyjaśnił Czop, system, nad którym pracuje urząd razem z Politechniką Rzeszowską, będzie zestawiał ze sobą takie dane, jak m.in. opinie pracodawców na temat zapotrzebowania na pracowników, poziom bezrobocia, ilość ofert pracy, poziom zarobków w odniesieniu do przedstawicieli różnych zawodów, liczba osób kształcących się w danym zawodzie, liczba przedsiębiorstw z danej branży czy pracowników w firmach danej branży.
„Większość tych danych będzie pochodziła od instytucji publicznych. Wyjątek będą stanowić opinie pracodawców na temat zapotrzebowania na pracowników – dane te będą zbierane poprzez internet przy wykorzystaniu tworzonego systemu. Do systemu będą sczytywane dane, które następnie system przetworzy i zanalizuje, zestawi je ze sobą w oparciu o wypracowany algorytm w sposób automatyczny” – powiedział.
Dyr. rzeszowskiego WUP zauważył, że brak do tej pory takiego systemu oznacza, że każda instytucja zaangażowana w przygotowywanie kadr dla gospodarki zmuszona jest samodzielnie poszukiwać fragmentarycznych danych i na tej podstawie wnioskować o zapotrzebowaniu rynku.
„My chcemy stworzyć system, który będzie odpowiedzią na taką potrzebę. Chcemy stworzyć metodologię, algorytm, który będzie analizował zbiór danych pochodzących z różnych źródeł. W efekcie powstanie informacja o potrzebach rynku pracy - jakie poszukiwane są zawody i kwalifikacje. Ta wiedza będzie możliwa do przełożenia na konkretne decyzje dotyczące np. nabywania odpowiednich kwalifikacji przez młodzież i osoby dorosłe” – tłumaczył Czop.
Monitor rynku pracy na stronie internetowej
Jak zapewnił dyr. rzeszowskiego WUP, zestawianie tego typu danych będzie realizowane w sposób systematyczny, co pozwoli na uchwycenie trendów na rynku pracy. „Dla odbiorców uzyskane informacje będą dostępne na dedykowanej całemu przedsięwzięciu stronie internetowej” – dodał.
Czop zaznaczył, że system, który powstanie, będzie też dawał możliwość np. wyszukania danego zawodu i sprawdzenie jego atrakcyjności w poszczególnych powiatach.
Jego zdaniem grupą docelową projektu są osoby i instytucje oczekujące jasnych i na bieżąco aktualizowanych danych o rynku pracy. „Wśród tych osób są m.in. doradcy zawodowi pracujący w urzędach pracy czy szkołach. Z tych informacji korzystać będą też instytucje oferujące formy kształcenia ustawicznego. Liczymy, że z naszego systemu skorzystają również dyrektorzy szkół zawodowych czy decydenci” – wymienił dyr. WUP.
Testy na Podkarpaciu
REKLAMA
Liderem projektu pn. „Blender Danych – monitoring zapotrzebowania na kwalifikacje” jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Partnerem w projekcie jest Politechnika Rzeszowska. Nad założeniami systemu będą pracować pracownicy obydwu podmiotów. Budżet projektu wynosi niemal 2,5 mln zł.
System, który powstanie, będzie na początku obejmował tylko województwo podkarpackie. Po pozytywnym zaopiniowaniu rozwiązania przez ministra właściwego ds. rynku pracy będzie miał szansę być wprowadzony jako rozwiązanie dla całego kraju.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat