Pracownicy oddelegowani do pracy w Niemczech muszą otrzymać niemieckie minimalne wynagrodzenie
Agencje pośrednictwa pracy i agencje pracy tymczasowej delegujący do pracy w Niemczech polskich pracowników często nie respektują prawa zatrudnionych do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlatego z obawy przed napływem taniej siły roboczej z krajów UE coraz więcej niemieckich branż ustaliło własne minimalne stawki, które obowiązują również pracowników z Polski.
Plusy i minusy pracy w Niemczech >>
Od 1 sierpnia 2010 r. stawka minimalnego wynagrodzenia w Niemczech obowiązuje m.in. dla popularnego ostatnio w Europie Zachodniej zawodu – opiekuna osób starszych. Najniższe wynagrodzenie za godzinę pracy takiego pracownika ustalono na poziomie 7,5 euro we wschodnich Niemczech i 8,5 euro w zachodnich Niemczech. Do połowy 2013 r. płaca minimalna wzrośnie o 0,50 euro za godzinę. W Niemczech regularny czas pracy bez ustalonego systemu godzin pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Zatem przy 40-godzinnym tygodniu pracy opiekunowie powinni zarabiać miesięcznie minimum 1200 euro na wschodzie i 1360 euro na zachodzie Niemiec.
Prawo do minimalnego wynagrodzenia mają pracownicy z Polski pracujący w Niemczech bez względu na posiadane przez nich kwalifikacje i bez względu na to, gdzie pracodawca prowadzi działalność – w kraju czy za granicą. Płaca minimalna nie obowiązuje natomiast osób uczących się, praktykantów i pomocy domowych.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineCo piąty Polak pracował za granicą >>
Pracodawca ma obowiązek stosować minimalne stawki wynagrodzenia w odniesieniu do pracowników sprawujących nad osobami starszymi niezbędną opiekę podstawową, w szczególności obejmującą wszystkie czynności dotyczące higieny ciała, przygotowania i podania posiłków, towarzyszenia przy poruszaniu się i wyjściach do toalety, pomocy przy ubieraniu i rozbieraniu. Zatem o przyznaniu stawki minimalnej nie decyduje nazwa zawodu, lecz faktycznie wykonywane czynności.
Często w praktyce, aby nie stosować przepisów o minimalnym wynagrodzeniu, pracodawcy zmieniają nazwę stanowiska pracy z „opiekunka osoby starszej” na „pomoc domową”, która nie jest objęta minimalną stawką. Ponadto po wprowadzeniu stawek minimalnych niektóre firmy wymagały od rodzin korzystających z usług jej pracowników pisemnego oświadczenia, że opiekunki, które u nich pracują, nie pielęgnują, tylko pomagają w gospodarstwie domowym. Powyższe praktyki są nielegalne i zagrożone sankcjami przewidzianymi przez prawo.
Praca w Niemczech - zatrudnianie pracowników przez agencje rekrutacyjne >>
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: