REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Niemczech - zatrudnianie pracowników przez agencje rekrutacyjne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W maju 2011 r. nastąpi otwarcie niemieckiego rynku pracy. Działające tam polskie agencje rekrutacyjne staną się jeszcze bardziej konkurencyjne. System stawek minimalnych, który ma chronić rynek niemiecki sprawi, że Niemcom będzie opłacać się zatrudniać pracowników poprzez agencje z naszego kraju, a sami pracownicy będą zarabiać lepiej.

Niemcy i Austria zastosowały najdłuższy okres przejściowy, który ma zabezpieczyć ich wewnętrzny rynek pracy przed napływem tańszej siły roboczej zza wschodniej granicy. Jednym z elementów tego systemu są tzw. stawki minimalne, czyli odgórne ustalenie minimalnego limitu wynagrodzenia za godzinę pracy. Są one stosowane dość powszechnie także przez inne kraje (np. Francję i Belgię).

REKLAMA

Poradnik dla pracowników delegowanych >>

REKLAMA

Zdaniem właścicieli polskich agencji pracy tymczasowej stawki minimalne nie stanowią jednak ograniczenia, a wręcz wpłyną na podniesienie ich szans na niemieckim rynku. - Nasz cel to dostarczanie pracowników wykwalifikowanych w branżach, w których na lokalnych rynkach już ich nie ma. Stawiamy na jakość naszych pracowników, którzy mają uznaną renomę na rynkach europejskich i jednocześnie oferujemy najwyższy poziom usług, dlatego stajemy się równorzędnym partnerem każdej działającej już na rynku niemieckim agencji – mówi Dariusz Lamot, prezes Work Express, agencji pracy tymczasowej z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu projektów europejskich.

Jednym z sektorów, w którym pracownicy z Polski już zajmują w Niemczech ważne miejsce jest sektor opieki nad osobami starszymi, w którym „stawka minimalna” ma od maja 2011 r. wynieść 8,5 euro (dziś pracujący w tej branży Polacy zarabiają ok. 5 euro za godzinę). Artur Ragan, rzecznik Work Express wyjaśnia, że wymóg płacy minimalnej dotyczy jednak tylko opiekunek zatrudnionych na umowę o pracę zawartą na terenie Niemiec. Opiekunki delegowane z terenu innego kraju UE nie muszą być wynagradzane według tej normy.

Standardy traktowania pracowników sezonowych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Tym niemniej wynagrodzenie polskich opiekunek w Niemczech niewątpliwie i tak wzrośnie. Gdyby tak się nie stało, polskie agencje pracy tymczasowej po pierwszym maja 2011 r. zostałyby bez personelu opiekuńczego, bo ten, jak jeden mąż (i żona), zatrudniłby się bezpośrednio u niemieckich rodzin bądź w niemieckich agencjach, żeby skorzystać z dobrodziejstwa wyższej pensji – mówi Artur Ragan. Dodaje, że rozwiązaniem tego dylematu może okazać się ściślejsza współpraca polskich i niemieckich agencji. Pierwsze będą rekrutowały, a drugie pozyskiwały klientów.

REKLAMA

Specjaliści agencji pracy tymczasowej przewidują więc, że po wprowadzeniu nowych przepisów w Polsce ubędzie bezrobotnych kobiet po 35 roku życia. Dla niemieckich agencji pracy są one bowiem coraz cenniejszymi pracownikami. A popyt stale rośnie: w Niemczech opieki potrzebuje dziś ponad 1,5 mln ludzi starszych.

- Będąc jedną z pięciu największych agencji dostarczających personel opiekuńczy do Niemiec jesteśmy świadomi zarówno szans jak i zagrożeń jakie niosą za sobą zmiany regulacji prawnych. Jesteśmy jednak przekonani, że zmiany jakie wprowadzamy w naszej ofercie zachęcą panie opiekunki do pozostania w naszym zespole – komentuje Dariusz Lamot.

Praca za granicą >>

Dodaje, że sytuacja wpłynie dodatkowo korzystnie na unormowanie rynku agencji a w efekcie na polepszenie oferty zarówno dla kandydatek na opiekunki jak i rodzin i instytucji korzystających z polskiego personelu. Work Express już teraz zajmuje się nie tylko rekrutowaniem opiekunek, ale także organizacją dla niech podróży, pełnego wsparcia koordynatora, szkoleń językowych i merytorycznych (np.: pierwszej pomocy dla osób starszych).

Paradoksalnie system płac minimalnych może wpłynąć negatywnie na działające już w Niemczech instytucje zajmujące się opieką. Już w czerwcu 2010 r. diakonie, Caritas, zrzeszenia prywatnych instytucji zajmujących się pielęgnacją chorych i opieką nad starszymi i związek zawodowy branż usługowych Verdi podjęły decyzję o podniesieniu wysokości minimalnego wynagrodzenia dla 800 000 pracowników domów opieki dla chorych i osób starszych. Minimalne wynagrodzenie wynosi 8,50 euro za godzinę w zachodniej części Niemiec, a we wschodniej 7,50. Problem w tym, że niska stawka pozwalała tym instytucjom przetrwać na trudnym rynku usług, ich przyszłość de facto stoi dziś pod znakiem zapytania.

 Polskie agencje pracy tymczasowej chcą skorzystać z otwarcia rynku pracy i już dziś szykują się do wejścia ze swoją ofertą w kolejne branże. - Planujemy rozszerzenie naszej oferty o delegowanie doświadczonych specjalistów dla branży budowlanej oraz inżynieryjnej. W obu tych obszarach mamy już duże doświadczenie zdobyte na rynku polskim jaki i innych rynkach zagranicznych – zapowiada Dariusz Lamot.

Fikcyjna praca za granicą aby uniknąć składek ZUS >>

Dodaje, że wymienione wyżej branże charakteryzują się zasadą ograniczone zaufania co do wyboru nowego partnera. To spora bariera ograniczająca wejście na niemiecki rynek. Siłą polskich agencji jest jednak odpowiednie zaplecze kandydatów i know-how, a przede wszystkim rekomendacje w branży.

– Dlatego intensywnie przygotowujemy się do rosnącego zapotrzebowania na naszych pracowników – mówi Dariusz Lamot. Trwają właśnie rekrutacje pracowników na stanowiska opiekunek do dzieci, opiekunek osób starszych oraz pielęgniarek. Zatrudnione osoby będą pracowały na terenie Niemiec. Poszukiwani są też kandydaci do pracy we Francji. Szczególnie poszukiwani są operatorzy sprzętu ciężkiego, cieśle i dekarze. Rozpoczynają się rekrutacje pracowników branży budowlanej do pierwszych projektów na terenie Belgii.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA