reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlop bezpłatny dla pracownika

Urlop bezpłatny dla pracownika

Urlop bezpłatny może być udzielony na określony przez pracownika i pracodawcę okres. Pracownikowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Ochrona ta nie obowiązuje w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego na jego pisemny wniosek. Wniosek pracownika nie musi być w szczególny sposób umotywowany.

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, z wyjątkiem np. urlopu bezpłatnego udzielonego za zgodą pracownika w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Oznacza to, że okres urlopu bezpłatnego zazwyczaj nie będzie zaliczony do stażu pracy, od którego zależy np. wymiar urlopu, nabycie prawa do nagrody jubileuszowej czy wysokość dodatku stażowego. 

Jak udzielić urlopu na żądanie >>

Urlop bezpłatny jest swoistego rodzaju zawieszeniem istniejącego między pracownikiem a pracodawcą stosunku pracy. W tym okresie, z uwagi na niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia, nie są również odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że na konto emerytalne pracownika (w ZUS i funduszu emerytalnym) nie wpływają żadne pieniądze.

Urlop bezpłatny może być udzielony na określony przez pracownika i pracodawcę okres. Kodeks pracy nie stawia żadnych ograniczeń w tej kwestii. Jedynie przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego >>

Pracownikowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Ochrona ta nie obowiązuje w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Dopuszczalne jest również rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym trwającym co najmniej 3 miesiące, w sytuacjach wskazanych w ustawie o zwolnieniach grupowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama