REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie służbowe pracownika w różnych grupach zawodowych

Przeniesienie służbowe pracownika w różnych grupach zawodowych
Przeniesienie służbowe pracownika w różnych grupach zawodowych

REKLAMA

REKLAMA

Przeniesienie służbowe może polegać na zmia­nie miejsca pracy lub warunków pracy i płacy. Pracodawca, przenosząc pracownika na inne miejsce pracy lub stanowisko pracy, powinien mu zmienić warunki pracy i płacy. W przypadku szczególnych grup pracowników może nastąpić przeniesienie służbowe na innych zasadach. Dotyczy to pracowników sfery budże­towej i samorządowej.

Definicja podstawowa

Zmiana miejsca lub warunków pracy.

REKLAMA

Autopromocja

W prawie pracy

Przeniesienie służbowe może polegać na zmia­nie miejsca pracy lub warunków pracy i płacy. Pracodawca, przenosząc pracownika na inne miejsce pracy lub stanowisko pracy, powinien mu zmienić warunki pracy i płacy. Może to zrobić za porozumieniem stron lub, w przy­padku braku zgody pracownika na porozumie­nie, powinien mu wypowiedzieć warunki pracy i płacy. Jeżeli pracownik nie przyjmie zapropono­wanych mu warunków pracy i płacy w wypowie­dzeniu zmieniającym, to umowa o pracę rozwią­że się z końcem okresu wypowiedzenia. Możliwe też jest czasowe przeniesienie pracownika mak­symalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami pracodaw­cy. Wówczas nie trzeba zmieniać pracownikowi umowy o pracę, jeżeli praca, którą ma wykony­wać, odpowiada jego kwalifikacjom i wynagro­dzenie nie ulegnie obniżeniu.

Redakcja poleca produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Przeniesienie pracownika samorządowego

Przykładowo, pracownika samorządowego zatrud­nionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierow­niczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej. Dotyczy to jed­nostki położonej w tej samej lub innej miejsco­wości, w której pracownik pracuje. Przeniesienie może nastąpić w każdym czasie, jeżeli nie naru­sza to ważnego interesu jednostki, która dotych­czas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jed­nostki przejmującej. Przeniesienia w tym przypad­ku dokonuje się w drodze porozumienia pracodaw­ców. W przypadku przeniesienia pracownika samo­rządowego do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach zwią­zanych ze stosunkiem pracy należy przekazać do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.

Przeniesienie służbowe nauczycieli

Przeniesienie służbowe dotyczy również nauczycie­li. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzę­du, za jego zgodą, na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko. Przeniesienie nauczyciela z urzędu do innej miejscowości może nastąpić pod warunkiem zapewnienia nauczycielo­wi w nowym miejscu pracy odpowiedniego do jego stanu rodzinnego mieszkania oraz miejsca pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem. Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonu­je dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu pro­wadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szko­ły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Ponadto w razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwali­fikacjami odpowiadającymi potrzebom programo­wym szkoły, organ prowadzący szkołę może prze­nieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły - bez zgody nauczycie­la, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeniesienie urzędnika służby cywilnej

Przeniesieni służbowo mogą być również urzędni­cy służby cywilnej. Występują następujące rodzaje przeniesienia urzędnika służby cywilnej:

  • przeniesienie w ramach danego urzędu dopusz­czalne w każdym czasie, jeżeli jest uzasadnione potrzebami urzędu,
  • przeniesienie do innego urzędu w tej samej miej­scowości, jeżeli przemawia za tym interes służ­by cywilnej,
  • przeniesienie do innego urzędu w innej miejsco­wości, jeżeli przemawia za tym szczególny inte­res służby cywilnej.

W wynagrodzeniach

Przeniesienie pracownika, bez wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy, do innej pracy niż określo­na w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, nie może powo­dować obniżenia jego wynagrodzenia. Jeżeli jest to konieczne ze względu na szczegól­ne potrzeby urzędu, urzędnika państwowego mia­nowanego można przenieść na inne stanowisko, odpowiadające kwalifikacjom urzędnika i równo­rzędne pod względem wynagrodzenia. Urzędnikowi państwowemu mianowanemu prze­niesionemu na inne stanowisko służbowe z powo­du reorganizacji urzędu, ze względu na likwida­cję zajmowanego stanowiska, przysługuje wyna­grodzenie stosowne do wykonywanej pracy, przy czym przez okres 6 miesięcy nie może być ono niższe od dotychczasowego. Prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeże­li jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługu­jącego na nowym stanowisku przez okres 6 mie­sięcy następujących po miesiącu, w którym pra­cownik został przeniesiony na nowe stanowisko, zachowuje pracownik samorządowy przeniesiony na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifika­cjom, jeżeli ze względu na likwidację nie jest moż­liwe dalsze jego zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku.

Urzędnikowi służby cywilnej przeniesionemu okre­sowo do innego urzędu w innej miejscowości przy­sługuje:

  • mieszkanie albo miesięczne świadczenie na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego, wypłacane w okresie przeniesienia,
  • jednorazowe świadczenie z tytułu przeniesienia w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia,
  • zwrot kosztów przejazdu urzędnika i członków jego rodziny, związanego z przeniesieniem, a także zwrot kosztów przewozu mienia,
  • urlop z tytułu przeniesienia w łącznym wymia­rze 4 dni.

Wymienione świadczenia związane z przeniesie­niem nie przysługują w razie przeniesienia doko­nywanego z powodu likwidacji urzędu, w którym urzędnik wykonuje pracę, lub w razie reorganiza­cji tego urzędu w sposób uniemożliwiający dalsze zatrudnienie urzędnika.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mia­nowania, przeniesionemu do innej szkoły w innej miejscowości z powodu konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wyma­ganymi kwalifikacjami, przysługuje dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodze­nia zasadniczego. W razie przeniesienia nauczy­ciela przysługuje mu zwrot kosztów przeniesienia.

W podatkach dochodowych

Zwolnione z podatku są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesie­nia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowa­nie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służ­bowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należ­nego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Dołącz do nas na Facebooku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA