Przeniesienie służbowe pracownika w różnych grupach zawodowych
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Zmiana miejsca lub warunków pracy.
REKLAMA
W prawie pracy
Przeniesienie służbowe może polegać na zmianie miejsca pracy lub warunków pracy i płacy. Pracodawca, przenosząc pracownika na inne miejsce pracy lub stanowisko pracy, powinien mu zmienić warunki pracy i płacy. Może to zrobić za porozumieniem stron lub, w przypadku braku zgody pracownika na porozumienie, powinien mu wypowiedzieć warunki pracy i płacy. Jeżeli pracownik nie przyjmie zaproponowanych mu warunków pracy i płacy w wypowiedzeniu zmieniającym, to umowa o pracę rozwiąże się z końcem okresu wypowiedzenia. Możliwe też jest czasowe przeniesienie pracownika maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami pracodawcy. Wówczas nie trzeba zmieniać pracownikowi umowy o pracę, jeżeli praca, którą ma wykonywać, odpowiada jego kwalifikacjom i wynagrodzenie nie ulegnie obniżeniu.
Redakcja poleca produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)
Przeniesienie pracownika samorządowego
Przykładowo, pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej. Dotyczy to jednostki położonej w tej samej lub innej miejscowości, w której pracownik pracuje. Przeniesienie może nastąpić w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienia w tym przypadku dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców. W przypadku przeniesienia pracownika samorządowego do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy należy przekazać do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.
Przeniesienie służbowe nauczycieli
Przeniesienie służbowe dotyczy również nauczycieli. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu, za jego zgodą, na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko. Przeniesienie nauczyciela z urzędu do innej miejscowości może nastąpić pod warunkiem zapewnienia nauczycielowi w nowym miejscu pracy odpowiedniego do jego stanu rodzinnego mieszkania oraz miejsca pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem. Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Ponadto w razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły, organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły - bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko.
Przeniesienie urzędnika służby cywilnej
Przeniesieni służbowo mogą być również urzędnicy służby cywilnej. Występują następujące rodzaje przeniesienia urzędnika służby cywilnej:
- przeniesienie w ramach danego urzędu dopuszczalne w każdym czasie, jeżeli jest uzasadnione potrzebami urzędu,
- przeniesienie do innego urzędu w tej samej miejscowości, jeżeli przemawia za tym interes służby cywilnej,
- przeniesienie do innego urzędu w innej miejscowości, jeżeli przemawia za tym szczególny interes służby cywilnej.
W wynagrodzeniach
Przeniesienie pracownika, bez wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy, do innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, nie może powodować obniżenia jego wynagrodzenia. Jeżeli jest to konieczne ze względu na szczególne potrzeby urzędu, urzędnika państwowego mianowanego można przenieść na inne stanowisko, odpowiadające kwalifikacjom urzędnika i równorzędne pod względem wynagrodzenia. Urzędnikowi państwowemu mianowanemu przeniesionemu na inne stanowisko służbowe z powodu reorganizacji urzędu, ze względu na likwidację zajmowanego stanowiska, przysługuje wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, przy czym przez okres 6 miesięcy nie może być ono niższe od dotychczasowego. Prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko, zachowuje pracownik samorządowy przeniesiony na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku.
Urzędnikowi służby cywilnej przeniesionemu okresowo do innego urzędu w innej miejscowości przysługuje:
- mieszkanie albo miesięczne świadczenie na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego, wypłacane w okresie przeniesienia,
- jednorazowe świadczenie z tytułu przeniesienia w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia,
- zwrot kosztów przejazdu urzędnika i członków jego rodziny, związanego z przeniesieniem, a także zwrot kosztów przewozu mienia,
- urlop z tytułu przeniesienia w łącznym wymiarze 4 dni.
Wymienione świadczenia związane z przeniesieniem nie przysługują w razie przeniesienia dokonywanego z powodu likwidacji urzędu, w którym urzędnik wykonuje pracę, lub w razie reorganizacji tego urzędu w sposób uniemożliwiający dalsze zatrudnienie urzędnika.
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, przeniesionemu do innej szkoły w innej miejscowości z powodu konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami, przysługuje dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. W razie przeniesienia nauczyciela przysługuje mu zwrot kosztów przeniesienia.
W podatkach dochodowych
Zwolnione z podatku są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat