reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Korzystanie przez pracowników ze służbowego sprzętu w celach prywatnych

Korzystanie przez pracowników ze służbowego sprzętu w celach prywatnych

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w trakcie godzin pracy. Okazuje się, że pracownicy coraz częściej zamiast pracować korzystają ze służbowego sprzętu w celach prywatnych.

Ogólnopolskie Badania Pracowników „Internet w Pracy”, przeprowadzone pod patronatem PBI, wykazało, że Polacy coraz częściej w pracy korzystają z sieci w celach prywatnych. – Takie działanie jest zabronione – przypomina mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

 W interesie pracodawcy jest wprowadzenie do regulaminu pracy postanowień, z których jednoznacznie wynika, że korzystanie w trakcie godzin pracy ze służbowego sprzętu w celach prywatnych jest zabronione. Ukaranie pracownika musi bowiem zostać poprzedzone udowodnieniem mu winy.

 Spożywanie alkoholu w czasie pracy >>

- Co do zasady, regulamin wydają pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. W mniejszych firmach pracodawcy powinni pouczyć pracowników na piśmie i uzyskać potwierdzenie, że pracownik zapoznał się z zarządzeniem pracodawcy – podkreśla mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

 Pracownik, który w trakcie godzin pracy nie wykonuje pracy, narusza także normy dotyczące czasu pracy. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do powstania szkody w mieniu pracodawcy (np. „zawirusowanie” systemu), pracownik będzie odpowiadał materialnie i będzie zobowiązany do pokrycia powstałej szkody. Ponieważ jego działanie nie ma związku ze świadczeniem pracy, powinien pokryć ją w pełnej wysokości.

 Czy kłamiący kandydat do pracy może być dobrym pracownikiem >>

- Warto jednakże pamiętać, że zbyt rygorystyczne przestrzeganie tego zakazu przez pracodawców nie zawsze służy budowaniu zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy, o czym także stanowi kodeks pracy – przypomina mecenas Gładoch.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama