REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

TK: nauczyciele w przedszkolach publicznych i niepublicznych mają takie samo prawo do emerytur

Trybunał Konstytucyjny uznał, że nauczyciele w przedszkolach niepublicznych mają prawo do świadczeń emerytalnych po trzydziestoletnim okresie zatrudnienia, w tym dwudziestoletnim w charakterze nauczyciela.

Sejm: świadczenie kompensacyjne równe wysokości emerytur pomostowych

Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, dla nauczycieli z dużym stażem pracy chcących odejść na wcześniejszą emeryturę, będzie taka sama jak emerytury pomostowej - zdecydował w piątek Sejm.

PIP: przybyło pracowników nieotrzymujących wynagrodzeń

W I kwartale 2009 r. liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzeń wyniosła prawie 19 tys. To sześciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował w piątek główny inspektor pracy Tadeusz Zając.

Senacka komisja za poprawką rozszerzającą obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe

Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym osób wykonujących pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy przewiduje poprawka, której przyjęcie będzie rekomendowała Sejmowi Komisja Polityki Społecznej.

REKLAMA

Korekta dokumentów rozliczeniowych za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Obowiązek ten wynika z art. 41 ust. 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

ZUS przypomina o podpisie elektronicznym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM informują, że od dnia 21 lipca 2009 r. nie będą przyjmowane przesyłki dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, podpisane przy użyciu certyfikatów klucza publicznego, dedykowanego ZUS. Wyłączony zostanie System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI), a PCC CERTUM zakończy działalność certyfikacyjną, dedykowaną klientom i jednostkom organizacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pakiet działań antykryzysowych przedmiotem obrad Prezydium Komisji Trójstronnej

Rządowe propozycje rozwiązań legislacyjnych do przyjętego pakietu działań antykryzysowych zdominowały obrady Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się 20 marca br., pod przewodnictwem Wicepremiera, Ministra Gospodarki, Waldemara Pawlaka.

Projekt ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli

Sejm zajmie się dzisiaj przygotowanym przez PO, PSL i Lewicę projektem ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli odchodzących na wcześniejsze emerytury.

REKLAMA

IPN ma już 80 tys. wniosków ws. obniżenia emerytur służb PRL

Do IPN wpłynęło już 80 tys. wniosków od organów emerytalno-rentowych wobec oficerów służb specjalnych PRL, których emerytury mocą specjalnej ustawy mają być od 2010 r. obniżone. IPN realizuje już pierwsze wnioski, choć podkreśla, że nie dostał na nowe zadanie dodatkowych funduszy.

Będziemy mogli pracować w Belgii

Zgodnie z oczekiwaniami, Belgia zniesie od 1 maja restrykcje na rynku pracy dla obywateli Polski i reszty krajów, które weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Prawo do renty może ustać

W przypadku zmiany orzeczenia o niezdolności do pracy z całkowitej na częściową, świadczenie nie jest automatycznie zmieniane na niższe, lecz ustaje prawo do renty - orzekł Sąd Najwyższy.

Niekonstytucyjne podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 103 k.p. jest niezgodny Konstytucją. Przepis ten upoważnia odpowiednich ministrów do wydania rozporządzenia dotyczącego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Praktyki absolwenckie

Poselski projekt ustawy o praktykach absolwenckich może przyczynić się do aktywizacji zawodowej absolwentów i zwiększenia konkurencyjności praktykantów na rynku pracy.

Niepokojąca sytuacja na rynku pracy

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak uważa, że nie widać jeszcze wyraźnych oznak kryzysu na rynku pracy w Polsce. Przyznała jednak, że sytuacja na rynku pracy jest "niepokojąca".

Wystarczający poziom inwestowania OFE za granicą

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak uważa, że obecny poziom inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą jest wystarczający.

Praktyki i staże zawodowe w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeden z największych polskich pracodawców, zachęca studentów z niepełnosprawnością do odbycia praktyk i staży zawodowych w swoich oddziałach.

Niekorzystne ograniczenia w inwestowaniu przez OFE

Ograniczenia, którym podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne (OFE) przy inwestowaniu za granicą, są nie tylko sprzeczne z prawem Unii, ale przede wszystkim niekorzystne dla ubezpieczonych - twierdzą eksperci.

Umorzenie składek emerytalno-rentowych

Trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o umorzeniu składek emerytalno-rentowych.

Przybędzie 10 tys. miejsc pracy

Blisko 10 tys. nowych miejsc pracy może powstać w wyniku zwiększenia powierzchni dwóch specjalnych stref ekonomicznych - krakowskiej i wałbrzyskiej - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Naliczanie odpisów na ZFŚS – zmiany w przepisach

Przy ustalaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych należy uwzględnić zmiany wynikające z nowego rozporządzenia z 9 marca 2009 r. (DzU nr 43, poz. 349).

Wzrost bezrobocia w marcu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca lutego br.) wyniosła w marcu 2009 roku 11,2 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,3 punktu procentowego.

Rodzice adopcyjni będą lepiej chronieni przed zwolnieniem

Przygotowana przez resort pracy nowelizacja Kodeksu pracy zmierza do przyznania rodzicom adopcyjnym takich samych praw w zakresie ochrony stosunku pracy, jakie posiadają rodzice biologiczni.

SN: dyrektor też ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Jeżeli dyrektor wykonywał dodatkową pracę i z tego powodu musiał pracować w godzinach nadliczbowych, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia - orzekł w środę Sąd Najwyższy.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to dokument potrzebny m.in. do udziału w przetargach albo przy ubieganiu się o kredyt w banku. W związku z licznymi prośbami o potwierdzenie autentyczności takich zaświadczeń ZUS przygotowuje specjalną elektroniczną usługę. Przez system internetowy zainteresowane podmioty będą mogły spytać się czy Zakład wydał płatnikowi X, legitymującemu się danymi Y, zaświadczenie o konkretnym numerze i serii. Prace w tym zakresie są zaawansowane i udostępnienie usługi prawdopodobnie nastąpi jeszcze przed wakacjami.

SN: pracujący w służbie państwowej bez wynagrodzenia za nadgodziny

Pracownicy służby państwowej nie mają prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, nawet gdyby wykonywali ją w niedziele czy święta - orzekł w środę Sąd Najwyższy.

PIT-37 będzie można złożyć przez Internet

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będzie można rozliczyć PIT-37 za pomocą nowego systemu. Usługa udostępniona zostanie na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Ministerstwo Finansów poinformowało, że uruchomienie nowej usługi nastąpi w kilka godzin po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw znowelizowanej Ordynacji Podatkowej i odpowiednich przepisów wykonawczych.

Projekt zmiany rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej

Pracodawcy nie będą musieli przechowywać kopii zawiadomień przesyłanych do urzędów pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Dojdzie im jednak obowiązek przechowywania pism dotyczących udzielenia pracownikowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w stałej wysokości

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w okresie od marca do grudnia tego roku z tytułu składki zdrowotnej 224,24 zł miesięcznie.

Nowa wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

1 kwietnia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie z 16 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 43, poz. 350). Zmianie uległa wysokość stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup działalności.

Wydłużenie pracy funkcjonariuszy zwiększy odejścia ze służby

Wydłużenie z 15 do 25 lat minimalnego okresu służby funkcjonariuszy podległych MSWiA spowoduje, że więcej mundurowych odejdzie z pracy - uważa szef BBN Aleksander Szczygło, który w piątek spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych.

Osoby bez pracy w co czwartym gospodarstwie domowym

Osoby bez pracy można spotkać w co czwartym gospodarstwie domowym; w porównaniu z ubiegłym rokiem, to wzrost o 4 punkty procentowe - wynika z sondażu CBOS.

Podnoszenie kwalifikacji pracowników - niekonstytucyjny przepis

Niekonstytucyjny jest sposób wydania rozporządzenia do Kodeksu pracy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników - uznał Trybunał Konstytucyjny. Uchylony przepis straci moc za rok.

Państwo zapłaci składki kobiet na urlopie macierzyńskim

Kobiety, które na urlopie macierzyńskim podejmą dodatkową pracę albo założą własną firmę, nie będą musiały płacić składek emerytalno-rentowych - zakłada znowelizowana ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, którą uchwalił Sejm.

Ogólnopolskie Badanie Motywacji – wstępne wyniki

Minął drugi miesiąc Ogólnopolskiego Badania Motywacji. Już niedługo będzie można zapoznać się z wynikami badania. A póki co, dotychczasowe wnioski w telegraficznym skrócie.

Aktywizacja niepełnosprawnych studentów na rynku pracy

6 kwietnia przedstawiciele polskich uczelni spotkają się w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem akademickich programów aktywizacji niepełnosprawnych studentów.

Projekt zmian zasad dorabiania emerytów mundurowych

Emerytury i renty mundurowych z niepełną wysługą lat, dorabiających do emerytury od 70 do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, będą obniżone nie więcej niż o 25 proc. - przewiduje projekt nowelizacji, dotyczący emerytur służb mundurowych.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych

Możliwość tworzenia spółdzielni socjalnych przez organizacje pozarządowe i samorząd oraz zwiększenie wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem przewiduje nowelizacja ustawy o spółdzielniach socjalnych, którą w czwartek uchwalił Sejm.

Umorzenie składek kobietom wprowadzonym w błąd przez ZUS

Całkowite umorzenie zaległych składek kobietom wprowadzonym w błąd przez ZUS - zarówno za okres urlopu macierzyńskiego, jak i wychowawczego - przewiduje projekt ustawy jednogłośnie przyjęty w środę przez sejmową Komisją Polityki Społecznej i Rodziny.

Minister chce, by OFE wzięły udział w prywatyzacji

Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad chce, by otwarte fundusze emerytalne zaangażowały się w prywatyzację państwowych firm.

Rząd o propozycjach działań antykryzysowych

Rząd pozytywnie odniósł się do propozycji działań antykryzysowych uzgodnionych przez pracodawców i związki zawodowe. To ważny sygnał, który pokazuje, że w tych trudnych czasach możemy liczyć na konstruktywny i owocny dialog trójstronny – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Nowe przepisy pogorszą sytuację kobiet?

Uzależnienie wypłaty "becikowego" od przedstawienia zaświadczenia, że matka pozostawała pod opieką lekarza może negatywnie odbić się na sytuacji kobiet ciężarnych - uważa Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Od dzisiaj obowiązują nowe wysokości jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez ZUS na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Wypłaty świadczeń z ZUS nie są zagrożone

Nie ma najmniejszych podstaw do niepokoju o finansowanie wypłaty emerytur i rent dla klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zapewnia Maria Szczur, członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych. To odpowiedź ZUS na publikację Gazety Prawnej, która sugeruje, że na wypłatę świadczeń może zabraknąć pięciu miliardów złotych.

Dyskusja nad "Pakietem Działań Antykryzysowych"

W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyło się posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, którego tematem była dyskusja nad przekazanym przez stronę społeczną rządowi RP „Pakietem Działań Antykryzysowych”, przyjętym w dialogu autonomicznym.

Zmiana czasu z zimowego na letni – rozliczenie wynagrodzeń

Pracownikom, którzy pracowali w nocy z 28 na 29 marca i w związku z przestawieniem czasu zimowego na letni nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru czasu pracy, nie można obniżyć wynagrodzenia.

ZUS zwróci nienależnie opłacone składki

Do 8 maja 2009 r. ubezpieczeni mogą składać w ZUS wnioski o zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w części sfinansowanej przez ubezpieczonych), wpłaconych od stycznia 1999 r. do 7 maja 2003 r. Dotyczy to wyłącznie tych osób, których płatnik składek już nie istnieje i nie ma jego następcy prawnego. Zwrot opłaconych składek nastąpi w gotówce lub na wskazany rachunek bankowy.

Trwają prace nad zmianami dotyczącymi emerytur żołnierzy

W resorcie obrony narodowej toczą się prace nad koncepcją zmian w systemie emerytalnym wojska - poinformował w czwartek szef MON Bogdan Klich.

Rozporządzenie dotyczące podwyżek dla nauczycieli podpisane

Dwie podwyżki - wiosną w wysokości 397 zł brutto i jesienią 91 zł brutto - mają otrzymać w tym roku nauczyciele stażyści - zdecydowało MEN. Minister edukacji Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, wprowadzające podwyżki.

Protest związkowców w Warszawie

Pod hasłem "Nie będziemy płacić za wasz kryzys" - związkowcy, m.in. z Sierpnia 80, będą demonstrować dziś w Warszawie. Przed gmachami resortów zdrowia i gospodarki zaprotestują przeciw antypracowniczej - ich zdaniem - polityce rządu, przejawiającej się np. uelastycznianiem prawa pracy i cięciami inwestycji.

Kopacz: badania cytologiczne i mammograficzne nie obciążą pracodawców

Badania cytologiczne i mammograficzne będą przeprowadzane w ramach programów profilaktycznych finansowanych z resortu zdrowia i nie obciążą pracodawców - zapewniła w środę minister zdrowia Ewa Kopacz.

REKLAMA