Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
REKLAMA
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę zależy od powstania niezdolności do pracy w ściśle określonym przez przepisy czasie i okresie jej trwania. Zasadą jest, że zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (nie należy mylić z ubezpieczeniem zdrowotnym). Rozwiązanie umowy o pracę powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego. Nie oznacza to jednak, że po rozwiązaniu umowy nie można nabyć prawa do zasiłku chorobowego.
REKLAMA
Po ustaniu zatrudnienia zasiłek ten przysługuje, gdy niezdolność do pracy powstanie:
• nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
• nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Dodatkowym warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia jest trwanie niezdolności do pracy nieprzerwanie co najmniej 30 dni.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA