REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Marzena Pilarz-Herzyk
www.mamaprawniczka.pl
niania, dziecko, mama, dzieci, zabawa, opieka/fot. Shutterstock
niania, dziecko, mama, dzieci, zabawa, opieka/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Urlop macierzyński/rodzicielski a urlop wypoczynkowy

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, jest jednym z podstawowych praw pracowniczych, którego nie można się zrzec. Z racji faktu, iż urlop macierzyński i rodzicielski traktuje się jako wykonywanie pracy, za ten czas na zwykłych zasadach nalicza się urlop wypoczynkowy.

Autopromocja

Biorąc pod uwagę fakt, iż po nowelizacji Kodeksu Pracy z 2016, urlop macierzyński i rodzicielski w sumie może wynieść 52 tygodnie (cały rok), dokładnie tyle urlopu zostanie Ci naliczone, za ten czas pozostawania z dzieckiem w domu. W zależności od stażu pracy masz więc uprawnienie do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Ile urlopu możesz wybrać jednorazowo?

W sytuacji, w której decydujesz na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim możesz skorzystać z całego przysługującego Ci wymiaru urlopu zaległego oraz również z pełnego wymiaru urlopu bieżącego.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie do pełnego urlopu nabywasz 1 stycznia danego roku, co więc oznacza, że wracając w trakcie roku do pracy na Twoim „koncie urlopu do wykorzystania” jest już pełna pula dni urlopowych. Dlatego właśnie po zakończonych urlopach, związanych z rodzicielstwem masz prawo do skorzystania z całego okresu urlopowego „z góry”.

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia Ci urlopu?

O ile zwyczajowo pracodawca nie musi udzielić pracownikowi urlopu w terminie przez niego wnioskowanym, jak też może go z urlopu odwołać, o tyle sytuacja jest zupełnie inna w przypadku powrotu po urlopie rodzicielskim/macierzyńskim.

Zgodnie z przepisami prawa pracy tutaj pracodawca jest bezwzględnie związany Twoim wnioskiem urlopowym, pod warunkiem, iż urlop wypoczynkowy zostanie wykorzystany bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem (w praktyce nie może być tutaj ani jednego dnia przerwy).

Jak i kiedy wnioskować o urlop wypoczynkowy?

Brak jest uregulowań, które konkretnie by wskazywały w jaki sposób i w jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek. Wniosek więc musi zostać doręczony pracodawcy przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego.

Łączenie pracy zarobkowej z urlopem rodzicielskim

Przedmiotem częstych pytań pozostaje sytuacja, w której dochodzi do łączenia urlopu rodzicielskiego w wykonywaniem pracy zarobkowej. W przypadku korzystania z tej formy zatrudnia, dość często dochodzi do błędów w wyliczaniu, przysługującego urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy niestety błędnie traktują pracowników jako niepełnoetatowców (z racji wykonywania pracy w zmniejszonym czasie pracy). Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku praca łączona jest z wykorzystywaniem urlopu rodzicielskiego, a co za tym idzie, wykorzystujesz np. 1/2 urlopu + 1/2 etatu. Urlop wypoczynkowy powinien być naliczony więc dla pełnego wymiaru czasu pracy.

Na następnej stronie przeczytasz o urlopie wypoczynkowym po urlopie wychowawczym i kolejnej ciąży na urlopie wychowawczym ->>>


Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Nieco inaczej wygląda sytuacja urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym. Podczas urlopu wychowawczego nie nabywasz z zasady prawa do urlopu wypoczynkowego, co oznacza, ze za cały rok przebywania na tym urlopie, nie nabędziesz uprawnienia do 20/26 dni urlopu wypoczynkowego.

Warto jednak pamiętać o dwóch sytuacjach, związanych z rozpoczynaniem i kończeniem urlopu wychowawczego.

Rozpoczęcie urlopu wychowawczego później, niż 1 stycznia danego roku.

Tak jak przeczytałaś już powyżej, zasadą jest, iż prawo do urlopu wypoczynkowego nabywasz 1 stycznia (za cały rok z góry). Jeżeli więc Twój urlop wychowawczy rozpoczyna swój bieg później (np. luty), Ty już nabyłaś prawo do pełnej puli urlopu. To zaś w praktyce oznacza, że za ten rok przysługuje Ci odpowiednio 20/26 dni urlopu wypoczynkowego

Koniec urlopu wychowawczego w trakcie roku.

Warto również zwrócić uwagę na tę sytuację, w której do pracy powracasz w trakcie roku. Wówczas nabywasz prawo do urlopu proporcjonalnie, za miesiące po zakończonym urlopie wychowawczym.

Powrót do pracy zaplanowano na 6 września 2018 r. Nabywasz prawo do urlopu za okres wrzesień-grudzień 2018).

Kolejna ciąża na urlopie wychowawczym

Ważną kwestią w kontekście urlopu wypoczynkowego jest kolejna ciąża podczas urlopu wychowawczego. Ciąża, jak i poród z automatu nie przerywają biegu urlopu wychowawczego.

Po urodzeniu dziecka, Twój urlop wychowawczy pozostaje nieprzerwany, a Ty nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego (odpowiadającego wymiarowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego - 52 tygodnie) Po upływie tego czasu dalej kontynuujesz urlop wychowawczy (chyba, ze ten wcześniej już dobiegł końca). Za ten okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie nabywasz prawa do urlopu wypoczynkowego, gdyż w praktyce tak naprawdę cały czas kontynuowałaś urlop wychowawczy. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, jeżeli przerwiesz urlop wychowawczy, wracając do pracy lub przedkładając zwolnienie chorobowe po powrocie (nawet pierwszego dnia po deklarowanym powrocie do pracy). W tej sytuacji po porodzie rozpoczynasz na nowo urlop macierzyński i rodzicielski a za czas korzystania z tych uprawnień nabywasz prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego (nawet jeżeli przez cały okres od przerwania urlopu wychowawczego do porodu, przebywałaś na zwolnieniu chorobowym).

Marzena Pilarz-Herzyk | #MamaPrawniczka | www.mamaprawniczka.pl

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA