REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie trójstronne w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Porozumienie trójstronne w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego /Fot. Shutterstock
Porozumienie trójstronne w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego /Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w sytuacji definitywnego rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Pracownik, którego umowa o pracę ulega rozwiązaniu (wygaśnięciu) niezależnie od tego czy zostaje rozwiązana w drodze wypowiedzenia przez pracownika, czy też przez pracodawcę, rozwiązuje się w trybie natychmiastowym lub rozwiązuje się z upływem czasu, na który była zawarta a stosunek pracy nie jest kontynuowany – jeśli nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego może spodziewać się wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w danym roku kalendarzowym.

Zobacz: Urlopy

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe przewidują inny, wyższy niż kodeksowy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego nabywa każdy pracownik, który legitymuje się tzw. stażem urlopowym krótszym niż 10 lat. Prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego nabywa pracownik, który posiada już co najmniej 10-letni tzw. staż urlopowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tzn. stażu urlopowego, od którego zależy wymiar urlop wypoczynkowego zaliczamy okres nauki udokumentowany stosownym dyplomem lub świadectwem.

 Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,

5) szkoły policealnej - 6 lat,

6) szkoły wyższej - 8 lat.

Poza okresem nauki, do stażu urlopowego wliczany jest okres zatrudnienia udokumentowany świadectwem pracy lub zaświadczeniem potwierdzającym zatrudnienie u danego pracodawcy, w danym okresie (również u zagranicznego pracodawcy).

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Zobacz: Zatrudnienie

Nie można jednak zapominać, że okresów zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się również okresy:

- pracy za granicą,

- podbierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium przysługującego osobie bezrobotnej odbywającej staż lub przygotowanie zawodowe na podstawie skierowania z urzędu pracy, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

- prowadzenia gospodarstwa rolnego, natomiast ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także: okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka, przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem oraz przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy,

- służby wojskowej zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej,

- urlopu bezpłatnego udzielonego w celu odbycia ćwiczeń wojskowych lub służby okresowej – zgodnie z art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej,

- zawodowej służby wojskowej zgodnie z art. 121 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych,

- służby zastępczej zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej,

- pracy nakładczej zgodnie z § 32 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą,

- odpłatnego zatrudnienia skazanego zgodnie z art. 128 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy,

- pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy z godnie z art. 25 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych,

- wykonywania mandatu posła lub senatora zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Urlop wypoczynkowy naliczany proporcjonalnie

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę w trakcie roku kalendarzowego, urlop wypoczynkowy jest naliczany w sposób proporcjonalny do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w danym roku kalendarzowym.

Pracownik był zatrudniony u pracodawcy w okresie od 01.01.2017 r. do 28.02.2017 r. na czas określony. Umowa nie została kontynuowana. Pracownik w okresie zatrudnienia nie wykorzystał żadnego dnia przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracownik legitymuje się 5 letnim stażem pracy, co oznacza, że urlop wypoczynkowy naliczany jest z podstawy wynoszącej 20 dni w skali roku kalendarzowego. Pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 4 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, zgodnie z wyliczeniem: (20 dni urlopu :12 miesięcy) x 2 miesiące (styczeń-luty) = 3,333 czyli po zaokrągleniu 4 dni urlopu wypoczynkowego.

Zobacz również: Wynagrodzenie

Przepisy Kodeksu pracy przewidują sytuację, której wystąpienie nie obliguje pracodawcy do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zgodnie z art. 171 § 3 Kodeksu pracy pracodawca nie będzie miał takiego obowiązku tylko w jednym przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Uwaga!

REKLAMA

Przepisy wyraźnie wskazują, że zawarcie wspomnianego porozumienia jest możliwe tylko i wyłącznie w trakcie kontynuowanego zatrudnienia pomiędzy pracownikiem a tym samym pracodawcą. Co oznacza, że nie ma możliwości przeniesienia uprawnienia pracownika jakim jest urlop wypoczynkowy na nowego, innego pracodawcę.

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy zawartej na czas określony od 01.01.2016 r. do 28.02.2017 r. Pracodawca zawarł z pracownikiem kolejną umowę na czas określony od 01.03.2017 r. Pracownik nie korzystał z urlopu wypoczynkowego w okresie styczeń-luty 2017 roku. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pod warunkiem, że strony postanowią o wykorzystaniu urlopu, do którego pracownik nabył prawo w okresie poprzednio obowiązującej umowy w trakcie trwania kolejnej umowy, którą zawarto 01.03.2017 r.

PRZYKŁADOWY WZÓR POROZUMIENIA

Poznań, dnia 28.02.2017 r.

Pani

Edyta Walazy

Porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego
w trakcie kolejnego zatrudnienia

  1. związku z rozwiązaniem umowy o pracę z dniem 28.02.2017 r.

Pracodawca, Firma Wielobranżowa „Eden:, reprezentowana przez pana Romana Błaź,

i Pracownik, Pani Edyta Walazy, zamieszkała 62-000 Poznań, Robocza 17

zawierają następujące porozumienie:

Pracownik oświadcza, że wyraża zgodę na niewypłacenie mu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy,
do którego nabył prawo w związku z rozwiązaniem się w dniu 28.02.2017 r. umowy o pracę,

uprawnienie do urlopu nabyte przez Panią Edytę Walazy za przepracowany okres od dnia 01.01.2016 r. do dnia 28.02.2017 r. zostanie zrealizowane w naturze, w trakcie kontynuowanego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 01.03.2017 r.

Podstawa prawna: art. 171 § 3 Kodeksu pracy

………………………………………… ……………………………………

(podpis pracownika) (podpis pracodawcy)

Zobacz: Zbiorowe prawo pracy

Trójstronne porozumienie

Pomimo obowiązującego przepisu umożliwiającego niewypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownika w sytuacji kontynuowanego zatrudnienia u tego samego pracodawcy, w orzecznictwie Sądu Najwyższego można odnaleźć pewien wyjątek od tej reguły.

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 1980 r. stwierdził, że nowy zakład pracy nie przejmuje obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy, chociażby stosunek pracy w dotychczasowym zakładzie został rozwiązany na mocy porozumienia stron w wyniku porozumienia zakładów pracy, chyba że porozumieniem między zakładami - za zgodą zainteresowanego pracownika - objęto obowiązek nowego zakładu udzielenia pracownikowi niewykorzystanego urlopu, do którego nabył prawo w dotychczasowym zakładzie.

Mamy w takim przypadku do czynienia z tzw. porozumieniem trójstronnym, między dotychczasowym pracodawcą, kolejnym pracodawcą oraz samym pracownikiem.

Sąd Najwyższy dopuszcza zawarcie porozumienia między pracodawcami pod warunkiem wyrażenia zgody przez pracownika na przeniesienie niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na nowego pracodawcę.

„Przeniesienie” urlopu wypoczynkowego w opisanym przypadku jest niezaprzeczalnie korzystne dla pracownika, gdyż sprzyja wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w naturze.

Uwaga!

Pracodawcy powinni mieć świadomość, że przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości przekazania uprawnień urlopowych pomiędzy pracodawcami, a koncepcja trójstronnego porozumienia w tym przedmiocie bazuje na powołanym wyżej poglądzie orzecznictwa, co oznacza, że w praktyce inspektorzy PIP mogą nie podzielać tych poglądów.

Ponadto, jeśli do porozumienia trójstronnego dochodzi w sektorze publicznym, który dobrowolnie przyjmuje na siebie zobowiązanie do udzielenia pracownikowi urlopu w większym wymiarze niż wynikający z przepisów prawa, należałoby rozważać ryzyko postawienia zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Warto zauważyć, że przeniesienie urlopu wypoczynkowego na nowego pracodawcę może przysparzać praktycznych problemów w związku z koniecznością wykazania przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w treści świadectwa pracy. Właściwe wydaje się w tym przypadku dołączenie dokumentu będącego tzw. porozumieniem trójstronnym jako załącznika do świadectwa pracy.

Zgodnie z instrukcją wypełniania świadectwa pracy wskazanego w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy – pracodawca wskazuje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Pracownik był zatrudniony od 01.01.2017 do 28.02.2017. Nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego. W okresie zatrudnienia wykorzystał 2 dni urlopu wypoczynkowego. W związku z rozwiązaniem umowy o pracę, pracodawca wypłacił pracownikowi ekwiwalent pieniężny za 3 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. W świadectwie pracy, w ustępie 5, punkcie 1 pracodawca powinien wskazać 5 dni urlopu wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, mimo że pracownikowi został wypłacony ekwiwalent pieniężny za 3 dni urlopu.

W przypadku zawarcia porozumienia trójstronnego o wykorzystaniu przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w trakcie kolejnego zatrudnienia, właściwe wydaje się wskazanie tylko i wyłącznie faktycznie wykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego w roku ustania stosunku pracy i dołączenie do świadectwa pracy porozumienia trójstronnego jako załącznika do świadectwa pracy, które wyraźnie wskazywałoby na przeniesienie konieczności rozliczenia się pracodawcy z obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego lub wypłaty ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi na nowego pracodawcy na mocy wspomnianego dokumentu.

Zobacz: Kalkulatory

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.2016.1534 t.j. z dnia 2016.09.23),

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2016.1666 t.j. z dnia 2016.10.12),

Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U.1990.54.310 z dnia 1990.08.17),

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U.2015.1881 t.j. z dnia 2015.11.16),

Ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U.2016.1510 t.j. z dnia 2016.09.20),

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U.1997.90.557 z dnia 1997.08.05),

Ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U.2016.1726 t.j. z dnia 2016.10.20),

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (Dz.U.2016.1811 t.j. z dnia 2016.11.04),

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U.1976.3.19 z dnia 1976.01.20),

- Wyrok Sądu Najwyższego z 27 listopada 1980 r. (I PRN 124/80, OSNC 1981/6/113).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA