| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Potrącenie z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Potrącenie z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Kodeks pracy określa sytuacje, w których pracodawca może bez zgody pracownika potrącić pewne sumy z jego wynagrodzenia za pracę. Czy ekwiwalent za pracę może zostać uznany za wynagrodzenie za pracę, z którego można dokonywać potrąceń?

Art. 87 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane.

W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenie może wynosić maksymalnie 3/5 wysokości wynagrodzenia, w przypadku innych świadczeń, maksymalnie ½ wysokości wynagrodzenia.

W wyroku z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. akt: II PK 181/06 Sąd Najwyższy stwierdził, że z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności, niż określone w art. 87 § 1 Kodeksu pracy.

Przeczytaj również: Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Z powyższego wynika, że art. 87 kodeksu pracy chroni przed potrąceniami zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i jego składniki dodatkowe np. premie i nagrody, dodatek za staż pracy, dodatki za pracę w nadgodzinach i za pracę w porze nocnej. Według orzecznictwa Sądu Najwyższego chronionym wynagrodzeniem za pracę w rozumieniu tego artykułu są także np. odprawa emerytalna, nagroda jubileuszowa, odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, a także ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pan Jan uzyskał prawo do emerytury. Zgodnie z Kodeksem pracy należy mu się odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pan Jan nie spłacił jednak ostatniej raty pożyczki pracowniczej, w wysokości 200zł. Pracodawca potrącił mu tę ratę odprawy nie pytając go o zgodę. Takie zachowanie będzie sprzeczne z prawem pracy, bowiem odprawa emerytalna, podobnie jak ekwiwalent za urlop jest chroniona przez potrąceniem na takich samych zasadach jak zasadnicze wynagrodzenie za pracę. To oznacza, że jakiekolwiek potrącenie z takiej odprawy może się odbyć jedynie za zgodną pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »