Potrącenie z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
REKLAMA
REKLAMA
Art. 87 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane.
REKLAMA
W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenie może wynosić maksymalnie 3/5 wysokości wynagrodzenia, w przypadku innych świadczeń, maksymalnie ½ wysokości wynagrodzenia.
W wyroku z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. akt: II PK 181/06 Sąd Najwyższy stwierdził, że z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności, niż określone w art. 87 § 1 Kodeksu pracy.
Przeczytaj również: Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?
Z powyższego wynika, że art. 87 kodeksu pracy chroni przed potrąceniami zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i jego składniki dodatkowe np. premie i nagrody, dodatek za staż pracy, dodatki za pracę w nadgodzinach i za pracę w porze nocnej. Według orzecznictwa Sądu Najwyższego chronionym wynagrodzeniem za pracę w rozumieniu tego artykułu są także np. odprawa emerytalna, nagroda jubileuszowa, odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, a także ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Pan Jan uzyskał prawo do emerytury. Zgodnie z Kodeksem pracy należy mu się odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pan Jan nie spłacił jednak ostatniej raty pożyczki pracowniczej, w wysokości 200zł. Pracodawca potrącił mu tę ratę odprawy nie pytając go o zgodę. Takie zachowanie będzie sprzeczne z prawem pracy, bowiem odprawa emerytalna, podobnie jak ekwiwalent za urlop jest chroniona przez potrąceniem na takich samych zasadach jak zasadnicze wynagrodzenie za pracę. To oznacza, że jakiekolwiek potrącenie z takiej odprawy może się odbyć jedynie za zgodną pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat