REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak liczyć staż urlopowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Staż urlopowy pracownika liczy się przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy przewiduje 10 lat stażu jako granicę nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu. Ile dni urlopu należy się po 10 latach? Ile lat do stażu urlopowego daje liceum, technikum, szkoła zawodowa, szkoła policealna, a ile studia?
rozwiń >

Jak liczyć staż urlopowy?

Obliczenie, ile wynosi staż urlopowy konkretnego pracownika ma znaczenie przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Do stażu zalicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz okresy nauki. Kodeks pracy w art. 155 podaje przelicznik lat za ukończenie poszczególnych szkół i uczelni. Przy zaliczaniu okresów zatrudnienia nie mają znaczenia przerwy pomiędzy tymi okresami oraz przyczyny rozwiązania stosunków pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Granicą, od której liczy się wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego jest 10-letni staż. Ile dni urlopu należy się po 10 latach pracy? Pracownik, którego staż urlopowy wynosi co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Poniżej 10 lat należy się 20 dni urlopu w roku.

Wymiar urlopu

Staż urlopowy

20 dni

do 10 lat

26 dni

co najmniej 10 lat

*W przypadku pracownika niepełnoetatowego wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Staż urlopowy liczy się w ten sposób, że do wszystkich poprzednich okresów zatrudnienia dodaje się okres nauki. Dodatkowo do stażu urlopowego wlicza się inne szczególne okresy, takie jak:

Ważne

Jeśli pracownik pozostaje jednocześnie w innym stosunku pracy, do stażu pracy (oprócz poprzednich okresów zatrudnienia) zalicza mu się okres trwania tego stosunku pracy aż do zawarcia nowego stosunku pracy. Zatrudnienie u kilku pracodawców w tym samym czasie nie powoduje bowiem wielokrotnego naliczania okresu pracy.

Zgodnie z art. 155 § 2 kodeksu pracy jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka,
  • bądź okres nauki.

Co wybrać? W zależności od konkretnej sytuacji, wybiera się to, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Aby móc o tym rozstrzygnąć, należy sprawdzić, ile lat dolicza się z tytułu ukończenia poszczególnych szkół i uczelni.

Staż urlopowy – liceum

Z tytułu ukończenia liceum do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, dolicza się 4 lata. Jeśli ostatnią szkołą jaką ukończył pracownik jest liceum, wówczas w pierwszej podjętej pracy jego staż urlopowy wyniesie tylko 4 lata. Oznacza to, że będzie miała prawo do 20 dni urlopu w roku. Należy pamiętać o stopniowym nabywaniu prawa do urlopu w pierwszym roku pracy (1/12 po każdym miesiącu pracy).Osoba ta będzie musiała przepracować jeszcze 6 lat, aby mogła nabyć prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego czyli 26 dni.

Staż urlopowy – technikum

Ukończenie technikum zawodowego trwającego 5 lat daje podstawę do zaliczenia do stażu pracy właśnie 5 lat. Podjęcie pracy po technikum wiąże się z prawem do urlopu w wymiarze 20 dni. Po kolejnych 5 latach pracy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu.

Staż urlopowy – szkoła policealna

Szkoła policealna daje 6 lat do stażu pracy. Po kolejnych 4 latach zatrudnienia pracownik uzyska prawo do 26 dni urlopu.

Staż urlopowy – szkoła zawodowa

Od 1 września 2019 roku nastąpiła reforma szkół zawodowych. Obecnie są to szkoły branżowe I i II stopnia (odpowiednio 3 i 2-letnie). Ukończenie szkoły branżowej I stopnia uprawnia do zaliczenia na poczet stażu urlopowego 3 lat. Natomiast szkoła branżowa II stopnia daje prawo do dodania 5 lat.

Staż urlopowy – studia

Ile dni urlopu należy się po studiach? Czy za licencjat liczy się mniej lat niż za studia magisterskie? Nie. Ukończenie studiów zawsze liczy się jako 8 lat do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Nie jest ważne czy to studia licencjackie czy magisterka. Ważne, aby były one ukończone i potwierdzone stosownymi dokumentami w postaci świadectw szkolnych czy dyplomów.

Dokumenty potwierdzające ukończenie szkół oraz świadectwa pracy muszą być dostarczone pracodawcy. W przeciwnym razie zakład pracy nie ma obowiązku zaliczenia tych okresów do stażu urlopowego.

Okresy nauki zaliczane do stażu urlopowego

Staż do urlopu wypoczynkowego to nie tylko praca, ale także nauka. Oto ile lat do stażu urlopowego za czas nauki przyznaje Kodeks pracy:

Szkoła/uczelnia

Staż urlopowy

Liceum

4 lata

Szkoła policealna

6 lat

Zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa

Okres przewidziany programem czas trwania nauki, jednak nie dłużej niż 3 lata

Średnia szkoła zawodowa

przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat

Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych

5 lat

Studia

5 lat

*Od 1 września 2019 roku zamiast szkół zawodowych są szkoły branżowe I i II stopnia.

Ukończenie 5-letniego technikum uprawnia do zaliczenia do stażu pracy 5 lat nauki.

Ważne

Nie sumuje się lat wynikających z ukończenia kilku szkół. Bierze się pod uwagę ostatnią ukończoną szkołę. Jeśli pracownik po liceum poszedł na studia i uzyskał tytuł licencjata, w pracy kadry do stażu pracy doliczą mu 8 lat z tytułu ukończenia studiów.

Staż urlopowy a niepełny etat

Pracownik przedstawia pracodawcy świadectwo pracy potwierdzające okres zatrudnienia. Przy liczeniu długości stażu pracy nie ma znaczenia, czy zatrudniony był na pełnym czy niepełnym etacie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA