REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staż urlopowy – jak liczyć?

Jak liczyć staż urlopowy?
Jak liczyć staż urlopowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Staż urlopowy pracownika liczy się przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy przewiduje 10 lat stażu jako granicę nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu. Ile dni urlopu należy się po 10 latach? Ile lat do stażu urlopowego daje liceum, technikum, szkoła zawodowa, szkoła policealna, a ile studia?
rozwiń >

Jak liczyć staż urlopowy?

Obliczenie, ile wynosi staż urlopowy konkretnego pracownika ma znaczenie przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Do stażu zalicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz okresy nauki. Kodeks pracy w art. 155 podaje przelicznik lat za ukończenie poszczególnych szkół i uczelni. Przy zaliczaniu okresów zatrudnienia nie mają znaczenia przerwy pomiędzy tymi okresami oraz przyczyny rozwiązania stosunków pracy.

Autopromocja

Granicą, od której liczy się wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego jest 10-letni staż. Ile dni urlopu należy się po 10 latach pracy? Pracownik, którego staż urlopowy wynosi co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Poniżej 10 lat należy się 20 dni urlopu w roku.

Wymiar urlopu

Staż urlopowy

20 dni

do 10 lat

26 dni

co najmniej 20 lat

*W przypadku pracownika niepełnoetatowego wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Staż urlopowy liczy się w ten sposób, że do wszystkich poprzednich okresów zatrudnienia dodaje się okres nauki. Dodatkowo do stażu urlopowego wlicza się inne szczególne okresy, takie jak:

Ważne

Jeśli pracownik pozostaje jednocześnie w innym stosunku pracy, do stażu pracy (oprócz poprzednich okresów zatrudnienia) zalicza mu się okres trwania tego stosunku pracy aż do zawarcia nowego stosunku pracy. Zatrudnienie u kilku pracodawców w tym samym czasie nie powoduje bowiem wielokrotnego naliczania okresu pracy.

Zgodnie z art. 155 § 2 kodeksu pracy jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka,
 • bądź okres nauki.

Co wybrać? W zależności od konkretnej sytuacji, wybiera się to, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Aby móc o tym rozstrzygnąć, należy sprawdzić, ile lat dolicza się z tytułu ukończenia poszczególnych szkół i uczelni.

Staż urlopowy – liceum

Z tytułu ukończenia liceum do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, dolicza się 4 lata. Jeśli ostatnią szkołą jaką ukończył pracownik jest liceum, wówczas w pierwszej podjętej pracy jego staż urlopowy wyniesie tylko 4 lata. Oznacza to, że będzie miała prawo do 20 dni urlopu w roku. Należy pamiętać o stopniowym nabywaniu prawa do urlopu w pierwszym roku pracy (1/12 po każdym miesiącu pracy).Osoba ta będzie musiała przepracować jeszcze 6 lat, aby mogła nabyć prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego czyli 26 dni.

Staż urlopowy – technikum

Ukończenie technikum zawodowego trwającego 5 lat daje podstawę do zaliczenia do stażu pracy właśnie 5 lat. Podjęcie pracy po technikum wiąże się z prawem do urlopu w wymiarze 20 dni. Po kolejnych 5 latach pracy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu.

Staż urlopowy – szkoła policealna

Szkoła policealna daje 6 lat do stażu pracy. Po kolejnych 4 latach zatrudnienia pracownik uzyska prawo do 26 dni urlopu.

Staż urlopowy – szkoła zawodowa

Od 1 września 2019 roku nastąpiła reforma szkół zawodowych. Obecnie są to szkoły branżowe I i II stopnia (odpowiednio 3 i 2-letnie). Ukończenie szkoły branżowej I stopnia uprawnia do zaliczenia na poczet stażu urlopowego 3 lat. Natomiast szkoła branżowa II stopnia daje prawo do dodania 5 lat.

Staż urlopowy – studia

Ile dni urlopu należy się po studiach? Czy za licencjat liczy się mniej lat niż za studia magisterskie? Nie. Ukończenie studiów zawsze liczy się jako 8 lat do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Nie jest ważne czy to studia licencjackie czy magisterka. Ważne, aby były one ukończone i potwierdzone stosownymi dokumentami w postaci świadectw szkolnych czy dyplomów.

Dokumenty potwierdzające ukończenie szkół oraz świadectwa pracy muszą być dostarczone pracodawcy. W przeciwnym razie zakład pracy nie ma obowiązku zaliczenia tych okresów do stażu urlopowego.

Okresy nauki zaliczane do stażu urlopowego

Staż do urlopu wypoczynkowego to nie tylko praca, ale także nauka. Oto ile lat do stażu urlopowego za czas nauki przyznaje Kodeks pracy:

Szkoła/uczelnia

Staż urlopowy

Liceum

4 lata

Szkoła policealna

6 lat

Zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa

Okres przewidziany programem czas trwania nauki, jednak nie dłużej niż 3 lata

Średnia szkoła zawodowa

przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat

Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych

5 lat

Studia

5 lat

*Od 1 września 2019 roku zamiast szkół zawodowych są szkoły branżowe I i II stopnia.

Ukończenie 5-letniego technikum uprawnia do zaliczenia do stażu pracy 5 lat nauki.

Ważne

Nie sumuje się lat wynikających z ukończenia kilku szkół. Bierze się pod uwagę ostatnią ukończoną szkołę. Jeśli pracownik po liceum poszedł na studia i uzyskał tytuł licencjata, w pracy kadry do stażu pracy doliczą mu 8 lat z tytułu ukończenia studiów.

Staż urlopowy a niepełny etat

Pracownik przedstawia pracodawcy świadectwo pracy potwierdzające okres zatrudnienia. Przy liczeniu długości stażu pracy nie ma znaczenia, czy zatrudniony był na pełnym czy niepełnym etacie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA