Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przedawnienie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przedawnienie.
Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?
Aktualizacja: 25.08.2020
Często pracownik ma prawo do bieżącego urlopu wypoczynkowego oraz do urlopu zaległego, a więc tego, którego nie wykorzystał w poprzednim roku kalendarzowym. Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego? »
Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką - TK
Aktualizacja: 20.05.2020
Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką jest zgodne z Konstytucją RP. Nie narusza zasady równej ochrony własności i innych praw majątkowych - wyrok TK z dnia 20 maja 2020 r. (P 2/18). »
Czy postępowanie PFRON przerywa bieg przedawnienia?
Aktualizacja: 04.02.2020
Możliwość dochodzenia zwrotu dofinansowań przez PFRON wynosi 5 lat. Czy czynność wszczęcia postępowania powoduje przerwanie biegu przedawnienia? »
Kiedy zaczyna się bieg okresu przedawnienia zaległego urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 03.10.2019
Pracownik ma zaległy urlop wypoczynkowy. Czy termin przedawnienia zaległego urlopu rozpoczyna swój bieg z dniem 1 października czy z dniem 1 stycznia? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy. »
Zaległości do ZUS będą się trudniej przedawniać
Aktualizacja: 17.02.2017
Po wejściu w życie nowych przepisów płatnicy składek ZUS będą dokonywać wpłaty wszystkich należności jednym przelewem na własne indywidualne konto. Zmiany wymuszają konieczność wydania nowego rozporządzenia regulującego kolejność zaliczania wpłat z tytułu należności składkowych. Zgodnie z założeniami, które znalazły się w treści uzasadnienia do projektu wspomnianej nowelizacji, mają być one uwzględniane, począwszy od najstarszych należności, według najwcześniejszej daty powstania zobowiązania. »
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS - nowy okres przedawnienia
Aktualizacja: 05.01.2017
Na skutek zmiany przepisów, ZUS zobowiązany jest do wydawania decyzji nakazującej zwrócenie kwot niesłusznie otrzymanych należności nie później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który należność została pobrana. »
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS i KRUS w ciągu 5 lat
Aktualizacja: 23.11.2016
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznej, zakładającą ograniczenie okresu na wydanie decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia z ZUS i KRUS do 5 lat od ostatniego dnia nienależycie pobranego świadczenia. Dotychczas termin ten wynosił 10 lat. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. »
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS - zmiany od 2017 r.
Aktualizacja: 02.09.2016
ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia do 5 lat od ostatniego dnia nienależycie pobranego świadczenia, a nie jak dotychczas – do 10 lat. W praktyce oznaczało, że organy nie były związane jakimkolwiek terminem. Przewiduje się, że nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie w 2017 r. »
Do kiedy wykorzystać urlop na żądanie?
Aktualizacja: 05.07.2016
Pracownikowi, który ma zaległe dni wypoczynku z poprzedniego roku, należy ich udzielić do końca września. Czy niewykorzystany urlop na żądanie również należy wykorzystać do 30 września? »
Przedawnienie w prawie pracy i ubezpieczeniach
Aktualizacja: 06.10.2015
Terminy przedawnienia określone w Kodeksie pracy mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być ani skracane, ani przedłużane postanowieniami stron stosunku pracy. Jak wygląda kwestia przedawnienia należności w ubezpieczeniach społecznych? »
Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?
Aktualizacja: 19.09.2011
Każdy pracownik ma prawo i obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Należy jednak liczyć się z tym, iż prawo to nie jest wieczne i może uleć przedawnieniu, tak jak inne roszczenia pracownicze. »
Wniosek o odroczenie składek za XI